, .
partlycloudy_night -0.4℃
Vārda dienu svin: Aldis, Alfons, Aldris

Mūžzaļie aromātiskie telpu plektranti

Zane Purne , 22-04-2021
Mūžzaļie aromātiskie telpu plektranti

Dārzs un Drava / 2018.gads (Pavasaris.)

Daudzus gadus notiek diskusijas – plektranti (Plectranthus) ir kolejas (Coleus) vai kolejas ir tie paši plektranti, bet gala rezumē skan, ka visi ir plektranti. Kā jau tas ir augu pasaulē, ka savvaļas sugas ir izskatā un ziedos necilākas par selekcijā veidoto augu šķirnēm. Lai tik ļoti cilvēkiem nejauktu galvas augu nosaukumos, nebūs nepareizi, ja rakstīsim – plektranti, bet iekavās sinonīms − kolejas. Tādējādi plektranti ir kā daudzgadīgi, tā viengadīgi augi, kuri audzējami tikai telpās, ar iespēju vasarās papildināt dažāda tipa un stila dārzus, stādījumus balkonkastēs un citās vietās ārā no un līdz salnām.

Mūžzaļie plektranti, kuriem lielākā daļa skaistuma koncentrēta lapās, ir daudzgadīgi. Tomēr, neraugoties uz iespaidīgajiem vārdiem – mūžzaļi un daudzgadīgi, plektranti vismaz reizi divos gados ir jāatjauno, lai augi saglabātu nemainīgu dekorativitāti. Aptuveni gadu veci plektranti uzzied, saņemot vajadzīgo gaismas devu, kā arī pārējos augu augšanai nepieciešamos faktorus – mitrumu, augsni, siltumu utt. Plektranti savvaļā aug dienvidu puslodē visā pasaulē – tie ir atrodami Austrālijā, Āfrikā, Āzijā un citās vietās tropu un subtropu siltajās joslās. Plektrantu ģintī skaitāmas aptuveni 350 sugas, kas pieder lūpziežu (Lamiaceae) dzimtai, kas ietver arī selekcijas ceļā veidotās šķirnes un hibrīdus.

Dažādu krāsu un augstuma
Daudzas plektrantu sugas uz citu augu fona izceļas ar koši krāsotām lapām. Vēl viens plektrantu trumpis ir lapu savdabīgais, izteikti spēcīgais aromāts, kas cilvēkiem parasti patīk, bet var arī izraisīt nepatiku. Daļa plektrantu ir vertikāli augoši krūmi, kuri sasniedz pat divu metru augstumu, piemēram, bārdainais plektrants (P. barbatus syn. P. forskohlii) un krūmveida plektrants (P. fruticosus), kuru tautā dēvē par kožu ķēniņu, jo agrākos laikos ar teicamiem panākumiem lietots, lai no drēbēm atbaidītu kodes. Abi šie plektranti zied ar ziliem ziediem pavasara mēnešos. Bārdainajam plektrantam ir koši, tumši zili ziedi, 15−20 cm garās vārpās, bet krūmveida plektrantam gaiši zilās, piramīdveida ziedu vārpas ir tikai ap 10 cm garas. Abiem plektrantiem ir gaiši zaļas, 10−15 cm lielas lapas.

Ar sudrabainām, nedaudz mazākām lapām ir sudrabotais plektrants (P. argentatus), kas veido līdz 30 cm augstu krūmiņu. Mazām, sulīgām lapiņām ir Sokotras plektrants (P. socotranus), kas atgādina tipisku sukulentu un zied ar nelieliem, baltiem ziediņiem. Ļoti dekoratīvs ir skropstainais (P. ciliatus) plektrants ar tumši violetu lapu apakšpusi, kurš var augt arī viegli noēnotā vietā, un šī plektranta šķirne ‘Easy Gold’ ar lapām dzeltenīgos toņos. Skropstainais plektrants var izaugt par 50−60 cm augstu un kuplu krūmu, bet šķirne ‘Easy Gold’ būs zemāka, to var izmantot arī kā paklājaugu. Kā zemsedzēju augu var izmantot Ertendāla plektrantu (P. oertendahlii), tā tumši sarkanbrūnie dzinumi ar sudrabainas virsmas lapām blīvi nosedz augsni. Ar ļoti līganiem, nokareniem, līdz 40 cm gariem zariem, ko klāj biezas, sukulentas, gaiši zaļas, mazas, robotu malu lapas, ir dienvidu plektrants (P. australis), kas no visiem plektrantiem izceļas ar visvieglāko un visvienkāršāko audzēšanas un kopšanas tehniku, tas labi aug saulē un neprotestē pret noēnotu vietu telpā. Ar gariem nokareniem, 60−80 cm gariem dzinumiem, nelielām, robotu malu lapiņām ir Madagaskaras plektrants (P. madagascariensis). Tāds pats, tikai vietām ar dzeltenas krāsas plankumiem lapās ir P. madagascariensis var. aurea. Jau ļoti daudzus gadus balkonkastēs un citās vasaras augu kompozīcijās stāda kolejlīdzīgo plektrantu (P. coleoides ‘Variegata’) ar baltmalainām lapām uz vismaz metru garajiem dzinumiem. Šis plektrants ir izcils nokarenas formas augs, ko var audzēt pat vienu pašu, atsevišķā podā.

Noderīgi  veselībai
Mājās noteikti vajag audzēt kādu no plektrantiem, jo smaržojošās lapas izdala ēteriskās vielas, kuras palīdz uzlabot gaisa sastāvu, labvēlīgi ietekmējot arī mūsu veselību. Daudzas plektrantu sugas pasaulē tiek izmantotas  dažādu medikamentu ražošanā.

Plectranthus argentatus

Plectranthus australis

Plectranthus coleoides 'Variegata'

Plectranthus ciliatus 'Easy Gold'

Piemērotākie augšanas apstākļi
Iepriekš uzskaitītie plektranti labi aug istabas temperatūrā, kas nedrīkst būt zemāka par 15 °C. Gaisa temperatūra vasaras periodā noteikti būs augstāka, tas auga augšanu neietekmēs. Optimālā gaisa temperatūra plektrantiem, lai tie visu gadu justos bez problēmām, ir 18−20 °C. Ja gaiss ir ļoti sauss, tad jāmiglo augu lapas, citādi tās sāks birt.

Lai plektranti spētu pilnībā paust savu lapu un ziedu skaistumu, tie jāaudzē gaišā un saulainā vietā. Telpas jānodrošina ar pastāvīgu svaiga gaisa pieplūdi, apmaiņu, jo telpās ar sasmakušu gaisu plektrantiem birst lapas, sažūst jaunie dzinumi.

Visvienkāršākā plektrantu pavairošanas metode ir ar lapainajiem galotnes spraudeņiem. Spraudeņa viens lapu mezgls, bez lapām, tiek iesprausts substrātā, bet galotne ar vienu vai diviem lapu mezgliem un lapām paliek virs augsnes. Tas nodrošina sakņu attīstību. Plektrantus ar sukulentām lapām var spraust substrātā, kuru neapsedz, jo šiem spraudeņiem nav vajadzīgs gaisa mitrums, bet plānu, mīkstu lapu plektrantu spraudeņiem ir vajadzīgs polietilēna plēves segums, lai uzturētais gaisa mitrums palīdzētu izveidot saknes.Iekšpusē uz seguma ilgi nedrīkst atrasties ūdens pilieni – kondensāts. Ja to laicīgi nenoslauka, tas var veicināt spraudeņu pūšanu. Tādējādi, kamēr spraudeņiem notiek sakņu veidošanās, katru dienu ir jāpārbauda, vai segums nav norasojis. Plektrantu spraudeņus sakņo kūdras un perlīta maisījumā (3:1), var arī tikai kūdras substrātā. Sakņošanās temperatūrai jābūt aptuveni 18−22 °C robežās. Noteikti plektrantu spraudeņi jāsakņo pietiekamā apgaismojumā, lai nepieļautu to stīdzēšanu. Par spraudeņiem izmanto arī stumbra spraudeņus ar lapu.

Apsakņotos spraudeņus stāda podā, visbiežāk izmanto vairākus, lai ātrāk izveidotos kupls augs. Jau nedaudz paaugušos augus galotņo – nogriež pašu galotnīti, tā dodot iespēju jaunajam plektrantam veidot daudz jaunu dzinumu. Jaunos plektrantus stāda mēslotas kūdras substrātā, kam pievienota velēnu zeme un trūdzeme. Substrātam jābūt ūdens un gaisa caurlaidīgam, vieglas konsistences, ar nedaudz skābu līdz neitrālu reakciju.

Plektrantu laistīšanas daudzums un biežums telpās atkarīgs no augsnes sastāva, gaisa temperatūras, poda materiāla, ārā – arī no laikapstākļiem. Katrā ziņā plektranti labāk augs, ja tie kādu laiku būs sausāki, nevis pārlieti, īpaši tas attiecas uz sukulentiem līdzīgajiem plektrantiem. Ja plektranti aug atsevišķos podos, tad tiem izmanto kompleksos pilnmēslojumus 1−2 reizes mēnesī, bet, ja tie stādīti augu kompozīcijās kopā ar citiem telpaugiem vai viengadīgajām vasaras puķēm, tad pieņems visus tos mēslojumus, kurus vajadzēs šiem blakus augošajiem augiem.

Ieteikums balkonkastu piekritējiem
Sastādiet savās balkonkastēs dažādu krāsu lapu plektrantus, tad tos varēs redzēt jau pa gabalu un, pats galvenais, jums nevajadzēs katru otro, trešo dienu lasīt puķu vecos ziedus un slaucīt nobirušos.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu

Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...

Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā
Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā

#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...

Elejas ziedošās "Atvasaras"
Elejas ziedošās "Atvasaras"

Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...

Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs
Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs

KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...