, .
partlycloudy_night 0.2℃
Vārda dienu svin: Zeltīte, Andis

Mūžzaļais lauru ķirsis

Ligita Timma , 28-12-2020
Mūžzaļais lauru ķirsis

Dārzs un Drava / 2019.gads (Vasara.)

Laurlapu ķirsis Prunus laurocerasus ir pasaulē plaši kultivēts dekoratīvs mūžzaļš augļu koks, kas pie mums ir nepelnīti maz pazīstams. Tiesa, līdz plašai izplatībai Latvijā vēl ir ejams krietns ceļš, jo mainīgajās ziemās līdz šim tas ir cietis ievērojamus bojājumus.

Kaut arī lauru ķirša (saukts arī par laurlapu ķirsi) aprakstos sastopami apgalvojumi par tā lielo salizturību (pat līdz -30 °C) un ka tas sekmīgi tiekot audzēts Maskavas apgabalā, Latvijas ziemas mainīgajos laikapstākļos šis augs šādu izturību nepierāda. To apstiprina Māris Linde, kura dārzā līdztekus citiem eksotiskiem augiem aug arī šis: „Lai gan mūsu sniegotās ziemas tam nav bīstamas, vairāku gadu desmitu pieredze rāda, ka atsevišķās ziemās laurlapu ķirsis stipri cieš vai pat aiziet bojā līdz sniega līnijai. Tomēr beidzamās maigās ziemas tam Aizputes apstākļos ir ļāvušas izaugt par vairāk nekā 2 m augstu, kuplu krūmu, kas bagātīgi zied.”

Zied un smaržo kā ieva
Laurlapu ķirša lapas atgādina īstā laura lapas, augšpusē tumši zaļas un spīdīgas, apakšpusē matētas, sasniedz 5−20 cm garumu. Tieši tādēļ augs ir ieguvis nosaukuma pirmo daļu. Laurlapu ķirša ziedi ir sakopoti stāvās vālītēs, kuru garums sasniedz pat 15 cm un atgādina mūsu ievas ziedus ar piecām ziedlapām. Arī smaržo līdzīgi kā ieva, ziedu aromāts ir spēcīgs un patīkams. Mūsu apstākļos zied maijā.

Siltā klimatā ļoti ražīgi
Laurlapu ķirša augļi spēj sasniegt 8 mm diametrā, pēc izskata tādi paši kā mūsu dārzu ķirši. Auga izplatības apgabalos Japānā, Ķīnā, ASV, Brazīlijā un citās siltā klimata zemēs ogu raža sasniedz pat 120 kilogramu no koka!Augļa sulīgo daļu izmanto ievārījumiem, dzērieniem, vīnam un liķieriem, kā arī ēterisko eļļu iegūšanā, kosmētikā, pārti-kas rūpniecībā. Lapas satur 5−10 %, bet miza – 10−11% tanīnu un tiek izmantotas ādu miecēšanā. Augļu mīkstums satur jodu, glikozīdus un citas bioloģiski aktīvas vielas, tāpēc tos iesaka cilvēkiem, kuri cieš no sirds un asinsvadu slimīslimībām. Taču augļa kauliņš satur zilskābi, bet kaitīgā viela amigaldīns sastopams tā sēklās, lapās un mizā. Izplatības reģionos gatavo lauru ķirša ūdeni (Aqua Laurocerasi), kas tiek izmantots tautas medicīnā kā nomierinošs līdzeklis.

Laurlapu ķirsis ir viens no retajiem krāšņumaugiem, kam stādīšanai nav vajadzīga īpaši sagatavota augsne, tam nav vajadzīga arī īpaša kopšana. Slimības un kaitēkļi nav zināmi.

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu

Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...

Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā
Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā

#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...

Elejas ziedošās "Atvasaras"
Elejas ziedošās "Atvasaras"

Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...

Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs
Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs

KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...