Saimnieks LV
, .
partlycloudy_night 6.5℃
Vārda dienu svin: Daira, Dairis, Daiva

Maz zināmas graudzāles ar krāsainām lapām

Ilva Ozola , 02-02-2024
Maz zināmas graudzāles ar krāsainām lapām

Dārzs un Drava / 2023.gads (ZIEMA)

Foto: personīgais arhīvs

Viens veids, kā izmantot dārzā graudzāles – augu grupu, kas nebeidz pārsteigt ar savu augumu, vainaga formu un ziedu vārpu dažādību, ir, variējot to lapojuma krāsu nianses.

Miežabrālis (Phalaris arundinacea)  

‘ARCTIC SUN’ ir efektīga krāsina forma, kam ir koši dzelteni zaļi svītrots lapojums. Šī graudzāle ir ātraudzīga, ļoti pieticīga, labi aug arī samērā nabadzīgās augsnēs. Spēcīgi veido atvases, kas padara šo jauko zāli par apkārtnes piesārņotāju, drošāk ir audzēt traukos, kam nav saskares ar zemi, lai novērstu atvašu ieaugšanu zemē caur drenāžas caurumu poda apakšā. Intensīvi mēslojot, miežabrālis sagāžas, tad jāveic atsēdināšana gandrīz līdz apakšai, kas stimulēs jaunu dzinumu veidošanos īsā laikā. Ziedkopas miežabrālim nav īpaši krāšņas un lielas, vasaras vidū parādās gaiši zaļganas vārpas, lielākā vērtība ir košā lapu krāsa un nedaudz pārkarenais vainags, kas sasniedz līdz 70 cm. Uz ziemu dzinumi nobrūnē, tos var atstāt līdz pavasarim vai uzreiz rudenī nogriezt līdz apakšai. Agri pavasarī veģetācija sāksies ar jaunu sparu.

 

Schizachyrium scoparium ‘Blue Heaven’ – slotiņu andropogones šķirne ar pelēku, vēlāk uz vasaras otru pusi pelēkvioletu lapojumu. Brīnišķīga krāsa, kāda nepiemīt vairumam graudzāļu, skaisti veidots augs ar graciozām, pasīkām lapām un interesantām vārpām dzinumu galos vasaras otrajā  pusē. Šī andropogones šķirne sasniedz ap 1m augstumu un platumu, ieapaļu vainagu, tā bagātina citas pelēcīgo toņu graudzāles – auzenes, pļavauzītes, sāres. Labi izceļas uz visas vēsās krāsu gammas, piemēram, ar baltiem un lillā miķelīšiem, kontrastē ar sudrabainajām vērmelēm un citām pelēcīgām lapām – sārmenēm, anafālēm. Augšanas apstākļu ziņā pieticīga, pacieš arī samērā sausas augsnes.

 

Zilganās molīnijas (Molinia caerulea) šķirne ‘Rotschopf’ ir jauks atradums tiem, kas meklē košus sarkanus toņus. Šai molīnijai lapas ir zaļas ar tumši sarkaniem galiem, ceri rada pārliecinošu divkrāsainu efektu, uz rudeni nedaudz dzeltē. Augumā sasniedz nepilnu metru, veiksmīgi izmantojama dažādās krāsainās grupās ar ziemcietēm, tā ir visumā pieticīga un izturīga, aug vidusmēra dārza augsnēs un neprasa īpašu kopšanu – pavasarī apgriež līdz zemes virsmai, piebaro ar kompostu.

 

 

 


 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
GRĪŅU REZERVĀTĀ MĀJO ARĪ BITES
GRĪŅU REZERVĀTĀ MĀJO ARĪ BITES

Inese Dimanta ir ļoti uzņēmīga un enerģiska jauna sieviete, kas jau vairāk...

BŪT VAI NEBŪT BIŠKOPĪBAI. VAI LATVIJĀ VĒL BŪS VIETĒJAIS MEDUS?
BŪT VAI NEBŪT BIŠKOPĪBAI. VAI LATVIJĀ VĒL BŪS VIETĒJAIS MEDUS?

Biškopībai Latvijā ir gadsimtiem sena vēsture. Šodien tā atrodas kritiskā ...

SAGLABĀTA REZERVES KOPIJA ARĪ KARTUPEĻIEM
SAGLABĀTA REZERVES KOPIJA ARĪ KARTUPEĻIEM

Pēdējo gadu laikā daudz runājam par valsts aizsardzību pret naidīgās kaimiņ...

GAIĶĒNU BIOLOĢISKĀ SĒKLAUDZĒŠANA
GAIĶĒNU BIOLOĢISKĀ SĒKLAUDZĒŠANA

Saimniecība Gaiķēni atrodas Kauguru pagastā, Valmieras novadā. Tās ir Mārti...