Ir ļoti interesanto vērot, kā mainās pircēju ieradumi gadu gaitā. Kā tos diktē ēdienu mode, ietekmē ceļojumi vai “pārziemošana” siltajās zemēs, jaunu produktu ienākšana tirgū, kāda populāra pavāra aizraušanās ar konkrētu produktu, arī kāda vietējā ražotāja popularitātes pieaugums. Šādas pārmaiņas ir vērojamas arī čili piparu pasaulē.
Ja vēl pirms gadiem desmit un vairāk, piedāvājot čili stādu, bieži sastapāmies ar skepsi, vai tad pie mums augs, kā to vispār izaudzēt un kurš gan ēdīs, tad patlaban čili ir viens no stādiem līdzās tomātiem, paprikai un gurķiem, ko teju katrs stādu pircējs pajautā arī savai siltumnīcai. Iespējams, te savu artavu devuši arī čili pasaules ledlauži, piemēram, “Burka&Ledus”, kas gadu gadiem tirdziņos skandina, ka čili ne tikai veiksmīgi ir iespējams izaudzēt arī pie mums, bet arī pašiem pagatavot no tiem gardas mērces.
Tagad tam ir noticējuši daudzi, un bieži vien tirgū redzam vairākus čili mērču gatavotājus – vārītas, fermentētas, pastas, pulveri. Ja reiz vidējais latvietis ir ieradināts čili ēst, tad agri vai vēlu viņš pamēģinās to arī izaudzēt.
Vēl pirms dažiem gadiem vidējais čili stādu pircējs izcēlās ar drosmi – uzzinājis, ka visā plašajā piedāvājumā pieejami pasaulē asākie Carolina reaper, Naga un citi, viņš nešaubīgi stiepa roku pēc tiem – jāizmēģina taču pasaulē zināmi brīnumi arī savā siltumnīcā.
Pērn novērojām jau citu tendenci. Čili stādu pircējs ir beidzot sapratis vienu patiesību. Svarīgākais nav izaudzēt pasaulē asāko čili savā siltumnīcā. Vērtīgi ir izaudzēt tādu čili, kuru ir iespējams arī veiksmīgi apēst. Un te nu beidzot piparu un čili pasaule mums paveras arī plašumā, ne tikai galējībās.
Ja domājam no otra gala, proti, ko es no čili plānoju gatavot, tad ir daudz vieglāk piemeklēt arī atbilstošu čili šķirni.
Svaigiem salātiem un marinēšanai
Vai tad čili var griezt salātos?
Jā, ja tā asums ir pavisam neliels. Jūtams, bet neuzbāzīgs.
Šādiem gadījumiem tiek piedāvātas vairākas čili šķirnes ar pavisam mazu SHU daudzumu, piemēram, `Ostry`, `Draky`, mazie `Biquhino`.
Turklāt šīs čili šķirnes izceļas arī ar skaistām, sulīgām pākstīm, gana biezām sieniņām, lai rudens pusē tās veiksmīgi izmantotu marinēšanai.
Marinēšanai pieprasīti ir arī dārzeņpipari. Skaistākais no tiem ir čirkainais `Spiralus`. Asuma tam nav – 0 SHU. Bet garās, līkumainās pākstis ļoti jauki saritinās burkā ziemai.
Gan marinēšanai, gan cepšanai kopā ar sieru un šķiņķi ļoti iecienīti ir ‘Halapenjo’. Jā, pirms gadiem desmit to Latvijā uzskatīja par sasodīti asu. Šobrīd čili audzētāji ir sapratuši, ka tas ne tuvu nav asākais, un tā asumu var regulēt ar cepšanas ilgumu vai siera daudzumu. Turklāt ‘Halapenjo’ ir arī ļoti ražīgi un salīdzinoši agri, tā kā sezonas laikā izdosies ievākt gana lielu ražu. ‘Halapenjo’ ļoti populārs ir marinētā veidā ziemai, jo tā pākstis ir biezas un sulīgas.
Daudz pircēju mājās gatavo čili želejas un mērces, šim nolūkam izraugoties čili šķirnes no stiprā gala.
Vieni no populārākajiem tieši mērcēm ir ‘Habanero’ pipari.
Dažādās krāsas atšķiras gan ar stiprumu, gan ar garšu notīm. Citrondzeltenie būs ar maigām augļu notīm, kamēr ‘Habanero chocolate’ ar dūmakainu plūmju pēcgaršu. Ņemot vērā šo čili asumu, pietiek ar nedaudzām pākstīm, lai tiktu pie pamatīga un branga mērču klāsta.
‘Habanero’ ir ar salīdzinoši plānām pāksts sieniņām, tādēļ to viegli izžāvēt, lai gatavotu čili pulveri, ko vēlāk izmantot arī citām mājās gatavotām garšvielām.
Vai čili stādus audzēt pašiem?
To ir vērts darīt tad, ja mājās ir īpaši gaišas un siltas palodzes vai tiek izmantots papildu apgaismojums. Čili jāsēj ļoti agri, februārī. Jo siltāku zemju šķirne, jo ilgāks var būt tās veģetācijas periods. Februārī un martā gaismas vēl maz, tāpēc čili var izstīdzēt gluži kā tomāti, gaidot, kad būs pietiekami silts pārstādīšanai siltumnīcā. Der atcerēties, ka čili ir izteikti siltumīļi, tāpēc bieži vien ar “izstādīt ātrāk un sasegt” nebūs līdzēts.
Audzēšanai uz palodzes var izvēlēties maza auguma šķirnes jeb tā sauktos podu čili. Tie būs vieglāk valdāmi un labāk jutīsies neierastos apstākļos.
Čili var būt arī puķe
To zinām jau daudzus gadus, vērojot, cik “fifīgi” izskatās mazie čili podiņi uz kafejnīcu galdiņiem. Tomēr selekcionāri ir radījuši arī nokarenos podu čili, ko var audzēt līdzīgi kā nokarenās zemenes, tomātus un gurķus.
Par spīti neierastajam veidolam, čili raža ir ļoti liela.
Ļoti populāri šobrīd ir čili stādīt podos. Tā tos var gan pārvietot siltumnīcas ietvaros un, ja pietrūkst vietas, vasaras vidū iznest arī ārpusē siltā un saulainā vietā. Bet vēl – īpaši zema auguma čili rudens pusē var pārvietot telpā uz palodzes un svaigu čili ražu baudīt līdz pat Ziemassvētkiem un vēl ilgāk.
Kā pārziemināt čili piparus istabā: https://zutini.lv/cili-pipari-ziemai-svaiga-veida-podina/
Šo skalu 1912. gadā izveidoja amerikāņu farmaceits Vilburs Skovils, lai varētu klasificēt un izmērīt čili piparu asumu, balstoties uz to saturā esošo vielu – kapsacīnu. Skalas mērvienība ir SHU.
Skovila skalā kapsacīna koncentrācija tiek mērīta diapazonā no 0 līdz 2 000 000+ SHU. Pēdējos gados šis apjoms tiek palielināts, jo tiek atklātas jaunas čili šķirnes, kur SHU koncentrācija varētu būt pat augstāka.
0 SHU – saldajiem pipariem jeb paprikai.
0–500 SHU – dārzeņpipari, joprojām tiek uzskatīti par neasiem. Šāda apjoma kapsacīns piparam piešķir interesantu, pilnīgāku, maķenīt asāku garšu.
Jo karstāki un sausāki apstākļi, jo asāki pipari
Vienlaikus jāteic, ka Skovila skala vienmēr būs ļoti aptuvena, jo pipara asums var mainīties atkarībā no šķirnes. Piemēram, ‘Halapenjo’ pipariem ir vairākas šķirnes, kas atšķiras gan ar asumu, gan nogatavošanās laiku.
Čili asums mainās atkarībā no laikapstākļiem. Karstāka, ilgstošāka saule padara čili asākus. Tāpēc arī dienvidu zemēs un mūsu klimatā SHU daudzums vienai un tai pašai šķirnei var atšķirties.
Čili asumu ietekmē ūdens daudzums, tādēļ, tiklīdz čili sāk ienākties, to laistīšanu ierobežo vai pārtrauc.
“Zutiņu” Čili katalogs ar asumiem: https://zutini.lv/darzenu-stadi/cili-pipari/
Kamdēļ nevākt sēklas pašiem un neaudzēt blakus stipro ar švako
Pipari ir svešapputes augi. Tas nozīmē, ka ir jāuzmanās, daudzas šķirnes stādot kopā vienā siltumnīcā. Nebūtu ieteicams arī čili stādīt uzreiz blakus paprikai. Apputeksnēšanās ceļā čili pipari atdod savu stiprumu vājākām šķirnēm, tas nozīmē, ka čili var padarīt saldo papriku asu vai rūgtenu.
Tāpat jābūt uzmanīgiem ar čili piparu sēklu iegādi vai noņemšanu. Ja plānots pašiem ievākt čili sēklas, tad mātes augus ieteicams stādīt atsevišķi, lai būtu droši, ka šķirne saglabā savas īpašības arī nākamajās paaudzēs.
Šī iemesla dēļ profesionālie audzētāji izvēlas profesionālas sēklas.
Tuvojas čili sēšanas un stādīšanas sezona. Pirms izvēlies stādus, padomā – kāds ir tavs iecienītākais čili lietošanas veids. Kādiem jauniem izaicinājumiem esi gatavs jaunajā sezonā. Iespējams, nav nepieciešams forsēt ar asumu, bet gan ar apjomu kā resursu interesantām receptēm.
Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...
#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...
Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...
KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...