, .
clearsky_day 4.8℃
Vārda dienu svin: Rolands, Rolanda, Ronalds, Erlends, Lūkass

Kustību prieks

Gvido ZINKEVIČS , 02-10-2024
Kustību prieks

Dārzs un Drava / 2024.gads (RUDENS)

Foto: publicitātes foto

Šoreiz parunāsim par veselīgām fiziskām aktivitātēm. Ne par darbu, arī ne par iešanu uz veikalu vairākus kilometrus. Veselīgas aktivitātes ir domātas tikai un vienīgi sev pašam, citiem vārdiem sakot, tās klasifi cējamas kā veselīgs egoisms.

Pieņemts, ka cilvēkam veselības uzturēšanai vienkāršām fiziskām un veselīgām aktivitātēm vajadzētu veltīt 30 minūtes 6 reizes nedēļā. Tajās ietilpst:
• spēka vingrojumi, to skaitā kardio treniņi,
• vingrojumi lokanībai,
• līdzsvara vingrojumi, kas ir ļoti svarīgi,
• vingrojumi koordinācijai (veicina smadzeņu darbību, palīdz apgūt jaunas kustības, līdz ar to paplašina mūsu robežas).

Tā kā muskulatūra, saites, cīpslas, daļēji arī locītavas un balsta kustību aparāts aizņem procentuāli vislielāko un vissmagāko mūsu ķermeņa daļu, tie būtu mērķtiecīgi jānoslogo. Diemžēl tam veltām pārāk maz laika, bet to vajadzētu darīt regulāri vienreiz dienā. Piemēram, izvingrināt visas locītavas visos virzienos, lai nezaudētu kustību amplitūdu. Kustinot locītavas, automātiski kustas līdzi arī saites, cīpslas un muskuļi.

Vingrinājumu veidi
Spēka vingrinājumi.
‒ Darbs ar savu svaru, bet var izmantot arī palīgrīkus, piemēram, gumijas, espanderus, hanteles, svaru bumbas, trenažierus.

Kardio vingrinājumi. ‒ Stimulē sirdsdarbību, stiprina pulsu, ko paši varam kontrolēt ar viedajiem pulksteņiem. Svarīgi sirdi nepārslogot tiktāl, ka tā lec pa muti ārā. Sirds arī ir muskulis, ko var trenēt, tad tas kļūst lielāks, bet uz iekšpusi, un tas var radīt blaknes. Tāpēc ir jāzina savs individuālais mērs jeb optimālā slodze. Individuālo kardio slodzes noteikšanas formulu var atrast internetā. Kad sev piemēroto slodzi esam noskaidrojuši un uzturēsim noteiktu pulsu, sirds un līdz ar to viss organisms funkcionēs kvalitatīvi, jo asinsrite pakārtojas sirdij. Ja slikti cirkulē asinis, tas ietekmē vielmaiņu un tālāk jau nervu sistēmu. Uzlabojot asinsriti, visā organismā atgriežas dzīvība.

Līdzsvara vingrinājumi. ‒ Uz
nestabilām virsmām, uz vienas vai abām kājām atkarībā no cilvēka iespējām, var būt arī ar aizvērtām acīm veiktas noteiktas kustības. Iespējams izmantot arī dažādus papildrīkus.

Koordinācijas vingrinājumi. ‒ Noteiktas kustības, kas atkārtojas, ar palīgrīkiem vai bez tiem.

Locītavu vingrojumi. ‒ Visu locītavu, sākot no pirkstiem, izkustināšana. Saspiest un atlaist, iztaisnot katru locītavu un izkustināt pilnā amplitūdā ‒ cik vien locītava atļauj; vienkārši kustināt vai arī lietojot palīglīdzekļus. Neforsēt, lai nepārslogotu locītavas!

Bērni un treniņi
Līdz septiņu gadu vecumam bērniem treniņi vairāk līdzinās rotaļām, jo viņiem vēl ir grūti ilgstoši noturēt uzmanību. Liela nozīme ir vecākiem, kas nodarbojas ar fi ziskām aktivitātēm kopā ar bērnu, spēlē bumbu vai ko citu. Vēlāk ar bērnu sāk strādāt treneri, kas iemāca specifi skās iemaņas, taktikas, metodes.

Interesants piemērs ir par kādu dejotāju, kurš piedalījās Eiropas čempionātā modernajās dejās un uzvarēja. Viņš ar šo sporta veidu bija nodarbojies tikai kādus četrus gadus. Pretēji ierastajam uzskatam, ka, lai sportā sasniegtu augstus rezultātus, ar to jāsāk nodarboties jau agrā bērnībā ‒ no trim, četriem gadiem. Tātad tas nav likums, turklāt ne vienmēr nāk par labu veselībai.

Ilgu laiku domāju, ka peldēšana ir viens no labākajiem sporta veidiem, jo ir daudzpusīga, trenē sinhroni abas ķermeņa puses. Taču, tā kā mums viena ķermeņa puse ir vadošā, bērniem, kuri agri profesionāli sākuši trenēties peldēšanā, veidojas problēmas ar mugurkaulu ‒ vienā un tajā pašā mugurkaula vietā zem lāpstiņām. Tā ir vieta, kur mugura veic pagriezienu peldot. Tam ir jāpievērš uzmanība profesionālajā sportā, nosakot bērniem slodzi peldēšanā un spēka treniņos.

Es esmu par fizkultūru ‒ daudzpusīgu ķermeņa trenēšanu un veselīgu dzīvesveidu. Līdzko runa ir par profesionālo sportu, sacensībām, diemžēl nonākam pie veselības problēmām, jo cīņa par aizvien augstākiem rezultātiem bieži vien iet roku rokā ar pārsodzēm.

Pusaudžiem, kuri nodarbojas ar sportu, ja rodas kādas veselības problēmas (visbiežāk ar mugru), droši vien nav prātīgi pārtraukt treniņus, ja viņiem tas patīk, bet ir steidzīgi jāmeklē fi zioterapeita palīdzība. Paralēli treniņiem nepieciešama ārstnieciskā vingrošana.

Svaru zāle
Vai augošam organismam ir prātīgi lielus svarus cilāt? Noteikti nē! Tā saposta ceļgalus, mugurkaulu. Tāpat nav gudri paļauties uz YouTube un citu sociālo tīklu rekomendācijām. Es ieteiktu ideālā variantā, vismaz sākumā, strādāt ar individuālo treneri. Jā, tas maksā. Toties gūsiet iemaņas un saprašanu, kā un ko pareizi darīt,lai nenodarītu pāri savam ķermenim un veselībai.

Sociālie tīkli ļoti ietekmē cilvēkus, bet tas nenozīmē, ka vienmēr uz labu. Pat pareizu kustību demonstrācijas nevar garantēt veselīgu rezultātu, jo katrs gadījums ir individuāls. Cilvēks bez pieredzes un speciālas izglītības visdrīzāk svaru zālē bez trenera kļūdīsies, jo netiks vienmērīgi noslogoti visi ķermeņa muskuļi. Trenējot noteiktu ķermeņa daļu, tā tiek attīstīta, bet ne ķermenis kopumā un veidojas disbalanss. Ja svaru zālē tiek uztrenēts viens rokas muskulis, piemēram, bicepss, pēkšņi var parādīties sāpes mugurā vai apakšdelmā. Jo organisms ir viens vesels, nevis atsevišķs muskulis.

Motivēt kustēties
Būt kustībā ir cilvēka atbildība un viņa izvēle. Ja gribi būt vesels, tad ir jākustas. Ir jāmaina dzīvesveids, neveselīgo faktoru vietā jāizvēlas veselīgie. Jebkurā vecumā. Motivēt kustēties jāsāk jau no bērnības, vislabāk, fi ziskās aktivitātes izbaudot kopā ar savām atvasēm. Tad nevajadzēs vēlāk pukoties, ka pusaudzis visu dienu nozviln gultā, blenžot telefona ekrānā.

Sports un vizuālā pievilcība
Tikko beidzās olimpiāde, skatoties TV, bieži varēja novērot, ka cilvēki ir ļoti vizuāli pievilcīgi un skaistiem sejas pantiem. To sauc par vitalitāti. Tā piemīt cilvēkiem, kuri kustas un nodarbojas ar sportu. Viņiem asinis kūsā, apasiņo or ganismu, viņos ir enerģija, viņi, šķiet, nenoveco. Viena no novecošanas problēmām ir asinsrites sistēmas bremzēšanās. Ne gadi. Gadi ir skaitlis. Ja katrā savā piecgadē stimulēsi savu asinsriti, gadi nebūs problēma.

Darbs nav vingrošana
Vai var apvienot vingrošanu ar ābolu lasīšanu? Kā pareizi lasīt ābolus? Ja ir 100 āboli, tad to var izdarīt skaisti un pareizi. Ja 300, tad, iespējams, sanāks pārpūle. Tā arī ir atbilde. Nepārslogot. Tieši tāpat ir ar smagumu celšanu. Necelt ar taisnām kājām. Paceļot nepagriezties, lai nešļavu noliktu vietā. Tā ir darba ergonomika, kā pareizi rīkoties, kā veikt kustības.

Man tikko bija klients, viņš strādā žogu ražošanā. Tā ir ļoti liela ražotne, daudz darba, žoga siets jāuzkar uz āķiem, lai sūtītu tālāk uz krāsošanu, svars ‒ 1,5‒3 kg. Kas gan tas būtu stipram vīrietim. Jā, uztrenēti roku muskuļi, bet vienveidīgas kustības 1500 reižu dienā. Tas pārpūlē vienas muskuļu grupas, bet pārējiem muskuļiem tādas slodzes nav. Un cieš plecu un muguras muskuļi.

Darbu nevar uzskatīt par vingrošanu. Atruna, ka fiziski nav laika vingrošanai, patiesībā ir negribēšana. Nedod Dievs sagaidīt brīdi, kad nākt pie prāta spiež muguras sāpes!

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Ģimenes sīpoli un ziemas ķiploki - vērtīgas izejvielas labam produktam
Ģimenes sīpoli un ziemas ķiploki - vērtīgas izejvielas labam produktam

Gan ķiploki (Allium sativum), gan sīpoli (Allium) ir pasaulē atzīti garšau...

Jaunsvirlaukas pagastā augļus un ogas pārvērš gardāss sulās.
Jaunsvirlaukas pagastā augļus un ogas pārvērš gardāss sulās.

Zemnieku saimniecībā Kugras Jaunsvirlaukas pagastā, Jelgavas novadā jau 30 ...

Zaļais skolas laiks
Zaļais skolas laiks

Ai, ai – nu kas tad interesē mūsdienu bērnus? Tik braukāt ar pirkstu pa vi...

Jaunības oga - SAUSSERDIS | 3. daļa
Jaunības oga - SAUSSERDIS | 3. daļa

Šajā vasarā sausseržu ogas nogatavojās Latvijas apstākļiem neierasti agri....