, .
partlycloudy_night 10.8℃
Vārda dienu svin: Elma, Menarda, Elna

Kad acis nogurušas

Vija Eniņa , 29-12-2020
Kad acis nogurušas

Dārzs un Drava / 2019.gads (Vasara.)

Tas, kā izskatās un jūtas cilvēka acis, lielā mērā atkarīgs no tām uzliktās slodzes un visa organisma veselības stāvokļa kopumā. Pārmērīgu acu piepūli rada gan visi ekrāni (TV, datora, telefona), gan nepietiekams apgaismojums, veicot precīzus darbiņus, gan sīki burti (piemēram, dažādās anotācijās, etiķetēs, kur norādīts produktu sastāvs). Rezultātā tās sāk asarot, sūrstēt, sāpēt vai kā citādi atgādināt par sevi. Pavasarī problēmas var sagādāt augu putekšņi. Arī pārmērīga sāls lietošana uzturā var ietekmēt acu labsajūtu – radīt tūsku, kas padara plakstiņus smagus.

Nogurušām acīm var izmantot dažādu ārstniecības augu tējas – gan ārīgai lietošanai (apmazgāšanai, kompresēm), gan iekšķīgi.

Vērtīgie žibulīši
Acu problēmu gadījumā tradicionāli izmanto žibulīšu lakstus. Žibulīši ir viengadīgi pusparazītiski lakstaugi, kas bieži sastopami pļavās, ceļmalās, mežmalās, norās. Augu stublāji stāvi, nezaroti vai zaroti, līdz 30 cm augsti. Lapas pretējas, sēdošas, malas ar rupjiem zobiņiem. Ziedi divlūpaini, balti vai ar violetām dzīsliņām, zilgani vai gaiši violeti, sakopoti vārpās pa vienam plati olveida seglapu žāklēs. Zied no maija, jūnija līdz septembrim, oktobrim. Auglis – pogaļa. Žibulīšu lakstiem ir pretiekaisuma, antibakteriāla, savelkoša, pretsāpju, spazmolītiska darbība.

No žibulīšu lakstiem visbiežāk gatavo uzlējumu: vienu ēdamkaroti sasmalcinātas drogas aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj 20–30 minūtes ievilkties, nokāš, dzer pa ½ glāzei 2–3 reizes dienā, kā arī izmanto ārīgi apmazgājumiem, kompresēm, pilieniem. Uzlējuma vienlaicīga lietošana iekšķīgi un ārīgi dod jūtamāku efektu. Ar šo uzlējumu dziedē plakstiņu un asaru kanālu iekaisumu, konjunktivītu, miežagraudu, radzenes bojājumus un citas acu problēmas.

Ārstniecības žibulītis – Euphrasia stricta

Kādi augi vēl der
Tāpat noderīgas var būt dažādas citas drogas ar pretiekaisuma darbību – kumelīšu ziedi, kliņģerīšu ziedi, ievas ziedi, sētložņas laksti, virzas laksti, bērzu lapas, rudzupuķes ziedi, mellenes lapas.

No minētajām drogām uzlējumu gatavo līdzīgi – ēdamkaroti drogas aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj 20 minūtes ievilkties, nokāš. Siltu uzlējumu izmanto acu apmazgājumiem, skalojumiem, kompresēm, to var lietot arī iekšķīgi pa ½ glāzei vairākas reizes dienā.

Tomēr palaikam acis jāatpūtina, veroties uz mākoņiem debesīs…

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
LIENAS MEDUS – Veiksmīgākais biškopības zīmols digitālajā vidē 2022
LIENAS MEDUS – Veiksmīgākais biškopības zīmols digitālajā vidē 2022

Mūsu saimniecība Puteņi atrodas Lielvārdes pagastā pie Kaibalas upītes. Mēs...

Sirdsdarbi
Sirdsdarbi

Rokdarbi manā dzīvē bijuši, kopš sevi atceros. Tiem pieder mana sirds un dv...

"Mežtakā" soli pa solim
"Mežtakā" soli pa solim

Mežtaka ir Eiropas garās distances pārgājienu maršruta E11 daļa Baltijas va...

Prieku un bēdu stāsti par dīķiem
Prieku un bēdu stāsti par dīķiem

Iegūtais dīķis kādu laiku sagādās tikai prieku, bet, kā jau bieži dzīvē not...