, .
cloudy -2.6℃
Vārda dienu svin: Agate, Selga, Silga, Sinilga

Kā jūtas ziemcietes bez ziemas?

Marija Blūma - Kauliņa , 29-03-2021
Kā jūtas ziemcietes bez ziemas?

Dārzs un Drava / 2020.gads (Pavasaris.)

Atmiņā mums noteikti vēl 2014. gada janvārī un februārī piedzīvotais stiprais un postīgais kailsals. Gāja bojā augi, par kuru ziemcietību līdz tam nebija nekādu šaubu. Arī aizvadītā ziema bijusi gan pārsteigums, gan pārbaudījums – kopš rudens augu veģetācija neapstājās. Jau februārī ieraudzījām uzziedam agrās pavasara puķes – erantes, sniegpulkstenītes, sīpolīrisus, sniegarozes.

Puķkopji, pavasarī esiet īpaši modri!
Īslaicīga temperatūras pazemināšanās un strauja tās paaugstināšanās ziemcietēm un sīpolpuķēm sajauc galvu. Februārī sāka mosties peonijas, bārdainie īrisi, dienziedes, dekoratīvie sīpoli, tulpes, narcises, krokusi, rozes utt. Marts ir īpaši viltīgs mēnesis, bet no pieredzes jau zinām, ka arī aprīlis un pat maijs dārzniekiem var kļūt par īstu izaicinājumu, jo, lai gan saulīte sildīt silda, iespējams sagaidīt gan sniegu, gan krietnus mīnusus un skaudru ziemeļvēju. Ja temperatūra noslīd zem nulles tikai nedaudz un vēsāks laiks pieturas vien pāris dienas, tas lielu ļaunumu nenodarīs ne augu saknēm, ne to virszemes daļām. Taču, ja sinoptiķi sola krietni zemas temperatūras ilgstošā laika periodā kopā ar svelošu ziemeli, tad jādomā par piesegšanu.

Agrotīkla piesegums.

Panikā gan vēl nevajadzētu krist un steigties to darīt tūlīt. Ļausim augsnes virskārtai nedaudz sasalt. Piesegšanai varam izmantot veikalā nopērkamu kūdru maisos, zāģu skaidas, sausas lapas, vairākās kārtās salocītu balto vai melno agrotīklu, egļu zarus, mizu mulču, kartona un koka kastes. Noderēs viss, kas augus pasargās no aukstā un svelošā vēja. Plēvi piesegšanai gan nebūtu ieteicams izmantot. Tā veicina dažādu puvju attīstību, jo pavasara saulē uzsilst. Kad sala periods ir garām, augus nevajadzētu ilgstoši turēt zem pieseguma, līdzko iespējams, tos atsedzam. Darām to pakāpeniski, lai nerodas saules apdegums. Apmākusies diena būs vispiemērotākā.

Pirms uzsākat šos darbus, apstaigājiet savas puķu dobes un izvērtējiet situāciju. Ja dārzs izvietots dienvidu pusē, bet no ziemeļu puses to aizsargā lieli koki, biezs dzīvžogs vai ēkas, varbūt nemaz nevajag censties dobes pārmērīgi noklāt ar kādu no segmateriāliem. Viegls egļu zaru klājums būs vispiemērotākais. Esiet radoši un konstruktīvi.

Visvairāk cietīs atklātā un klajā laukā iestādīti augi. Aukstais vējš šādā vietā saldē it īpaši. Tad gan pacentieties, lai segums būtu pietiekami biezs. Vēlāk to varēsiet noņemt un izmantot citām vajadzībām. Ja segmateriālā ir skaidas, kas pavasarī, ņemot nost, ir gaišas un sausas, jūs tās varat izmantot arī nākamajai segšanas sezonai. Savāciet polietilēna maisos un uzglabājiet vietā, kur tās ir pasargātas no mitruma ietekmes.

Īpašu uzmanību veltiet augiem, kuriem mūsu klimatiskās zonas apstākļi nav īpaši piemēroti. Siltais ziemas periods dod zināmas cerības, taču marts var ieviest negribētas korekcijas. Tā kā esam uzmanīgi, sekojam laika ziņām un rīkojamies atbilstoši meteorologu prognozēm.

Protams, mums labāk patiktu, ja būtu pietiekami bieza sniega sega, ar nosacījumu, ka tā izveidojusies uz sasalušas augsnes virskārtas. Ja sniegs uzkrīt uz nesasalušas augsnes un daudz, augiem zem sniega segas ir pārāk silti, tie sāk izsust un iet bojā.

Savā veidā šī ziema un sekojošais pavasaris visiem būs īpašs ar atziņu – gads no gada tik ļoti atšķiras, ka paredzēt neko nevar. Veiksmi dārza darbos un neaizmirstiet – pat nelielas puķu dobes kopējs mācās visu mūžu!

Katrai puķei pēc viņas vajadzībām...
Agrajiem pavasara ziedētājiem pietiks, ja uzbērsiet starp zaļajām lapām sausu kūdru un piesegsiet ar kupliem egļu zariem.

Peoniju
apbēršanai noderēs gan sausa kūdra, gan zāģu skaidas, gan mizu mulču. Neskopojieties ar segmateriālu un apberiet kārtīgi visu ceru. Iestājoties siltākiem laika apstākļiem, ap augu uzbērto segmateriālu vienmērīgi izlīdziniet. Tiks nomākta nezāļu dīgšana un būs mazāk jāravē pavasara – vasaras sezonā.

Bārdaino īrisu
sakneņus, kuri daļēji atrodas virs augsnes virskārtas, apber ar sausu kūdru vai aprauš ar augsni, vai piesedz ar kādu citu segmateriālu. Tikai nevajag aizmirst vēlāk to visu novākt, jo īrisu sakneņiem patīk gozēties siltajā pavasarā saulē.

Dienziedes −
ļoti izturīgās ziemcietes − kopš rudens turpināja veģetāciju, un jau janvārī virs krietni uzbērtā kūdras pieseguma parādījās zaļie lapu gali. Tādā gadījumā atliek tikai nosegt ar egļu zariem. Ja pieseguma nav, tad apberam ar kūdru, augsni vai piesedzam ar egļu zariem.

Flokšiem
saknes izvietotas tuvu augsnes virskārtai. Lai pasargātu no izsalšanas, cerus vislabāk apbērt ar auglīgu kompostu vai mēslotu kūdru. Ja pa rokai ir tikai kūdra ar zemu pH līmeni, neaizmirstiet, sala periodam beidzoties, nokaisīt to ar krītu vai dolomīta miltiem.

Delfīnijas, anemones
apberiet ar jebkuru segmateriālu. Virsū uzlieciet koka kasti un pāri jebko, lai kūdra ap ziemcieti saglabātos sausa.

Tulpes un narcises,
lai pasargātu no sala bojājumiem, apber ar sausu kūdru. Vēlāk pavasarī no sīpolpuķēm lieko kūdru norauš. To var izmantot augsnes ielabošanai, veidojot jaunu puķudobi.

Rozes
šogad veiksmīgi ziemo bez pieseguma. Nevajag steigties tās apgriezt. Vienkārši rožu cerā ieberiet sausas skaidas, lai izveidojas konuss. Pievērsiet uzmanību, lai rožu cera pamatne pie augsnes virskārtas atrastos zem segmateriāla. It īpaši, lai ziemeļu pusē būtu pietiekams tā biezums. Izmantojama arī kūdra un egļu zari. Ja nav iepriekšminēto segmateriālu, var izlīdzēties ar kompostu.

Astilbes un rodžersijas
arī piesedz. Ja tas nav veikts rudenī, tad dara to tagad. Pirmkārt, pasargāsiet augu saknes no iespējamiem sala bojājumiem. Otrkārt, saglabāsiet augsnē mitrumu, kas šiem augiem ir ļoti nepieciešams pavasara un vasaras periodā.

Hostām
noderēs vienkāršs lapu piesegums. Apberiet un atstājiet. Hostas mostas vēlu, dobi nevajadzēs ravēt, zem hostām lapas satrūdēs un būs labs barības vielu avots pieticīgajai ziemcietei visu veģetācijas sezonu.

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Ar sirdi laukos, ar prieku pa dzīvi
Ar sirdi laukos, ar prieku pa dzīvi

Kristīne Kristjansone. Nemiera gariņš – tā varētu raksturot Kristīni. Arī b...

Atpakal pie bitēm
Atpakal pie bitēm

Atceros no bērnības, kā vasarā vecāmāte šūnoja kāres un sildīja šūnotāju uz...

Biškopība – aizraušanās vai nepieciešamība?
Biškopība – aizraušanās vai nepieciešamība?

Ar Sandru Kļaviņu Maslen jeb Sandriņu (kā viņu sauc Māmuļa), iepazinos pirm...

Koki, meži un dīķi
Koki, meži un dīķi

Vērojot Latvijas mežaino ainavu ar upēm un ezeriem, nekritiskam skatītājam ...