Dārzs un Drava / 2018.gads (Ziema.)
Savvaļā Meksikā augošais akantu (Acanthaceae) dzimtas tropu augs ar pēdējos gados pieņemto skanīgo nosaukumu Brandege justīcija (Justicia brandegeeana) mulsina telpaugu audzētājus, kuri pieraduši un necenšas mainīt gadiem ierasto pilienu beloperones (Beloperone guttata) nosaukumu, ko pašlaik atļauts lietot kā sinonīmu. Skotu dabas pētnieks un rakstnieks James Justice (1698–1763) ir parūpējies par ģints nosaukumu, un amerikāņu inženieris Towhsend Stith Brandegee (1843–1925), kas pētījis augus Kalifornijā un Meksikā, par sugas nosaukumu. Justīciju ģintī ir aprakstītas aptuveni 600 sugas, kuras galvenokārt aug tropu zonā, labi nosusinātā smilšainā vai smilšmāla augsnē.
Tautā, pamatojoties uz ziedu izskatu, Brandege justīciju sauc par garneļu ziedu, arī par viltus apiņu. Dažādās pasaules valstīs tiek pētītas Brandege justīcijas fitoķīmiskās sastāvdaļas, kurām piemīt pretvēža, pretvīrusu un pretdiabēta aktivitāte. Tautas medicīnā auga daļas tiek pielietotas dažādu slimību, tajā skaitā dizentērijas, citu kunģa un zarnu trakta traucējumu, kā arī brūču ārstēšanā.
Pavairo ar spraudeņiem
Telpās ziedošajai Brandege justīcijai sēklas nenogatavojas, jo nebrīvē pietrūkst apputeksnētāju – kolibri un taureņu. Lai augu pavairotu, jāizmanto lapainie galotnes un stumbra spraudeņi, kas kūdras, rupjas grants un perlīta (1:1:1) maisījuma substrātā saknes izveido pāris mēnešu laikā. Spraudeņu vidējais garums ir aptuveni 8 cm. Tos iesprauž mitrā substrātā, apsedz ar polietilēna plēvi un novieto siltumā un gaismā.
Īpaši jutīga pret lieku mitrumu
Brandege justīcijas sakņu sistēma ir skurpulozi jutīga pret lieku mitrumu. Pat neliels liekais mitrums augsnē izraisa auga lapu dzeltēšanu un biršanu. Laistīšanai jāizvēlas mīksts, silts, nehlorēts ūdens. Laistīšanas reize pienākusi tikai tad, kad podā augsnes virskārta vismaz 3 cm dziļumā ir sausa. Tādēļ vajadzētu izstrādāt laistīšanas režīmu Brandege justīcijai konkrētā telpas temperatūrā un apgaismojumā. Līdzās dienvidu logam 18 °C gaisa temperatūrā augs jālaista nedaudz 1–2 reizes nedēļā. Ūdens daudzums atkarīgs no poda izmēra.
Izmanto kompleksos mēslojumus, ko lieto no ziemas beigām līdz rudens beigām. Ziemas tumšajos mēnešos, lai neveicinātu augu nevajadzīgu augšanu, parasti – stīdzēšanu, nemēslo, ļaujot Brandege justīcijai atpūsties.
Audzēšanas apstākļi
Brandege justīcija jāaudzē ūdens un gaisa caurlaidīgā augsnē, kurā var ietilpt vairāki substrātu veidojoši komponenti – lapu zeme, trūdzeme, bagātināta kūdra, perlīts utt. Jaunus augus pārstāda katru gadu, bet vairākgadīgus, tad, kad tas nepieciešams. Pārstādot augu, jācenšas neizjaukt sakņu kamolu, jo tad virszemes daļas nejūt pārstādīšanu. Šādi var rīkoties, ja augs ir vesels. Ja ir kaut vismazākās aizdomas, ka augam ir slimību bojātas saknes, no tām jāizpurina vecā augsne, pēc tam tas jāapgriež un jāsapūderē ar pulverveida kokogli.Vislabāk Brandege justīcija aug telpā, kurā visu gadu nodrošināta 18 °C temperatūra, izņemot vasaras mēnešus, kad gaisa temperatūra ir augstāka. Kritiskā gaisa temperatūra Brandege justīcijai ir 7 °C. Augs to spēj izturēt pāris nedēļas, grūti atkopjas no tāda stresa.
Ļoti gaiša un saulaina vieta veicinās Brandege justīcijas normālu augšanu un bagātīgu ziedēšanu gandrīz visu gadu. Pašsaprotami, ka ziemas tumšajā gadalaikā augs ziedēs vāji vai nemaz, jo ziedu attīstībai pietrūkst gaismas. Sekmīgai Brandege justīcijas attīstībai nepieciešami tādi svarīgi faktori kā gaisma, temperatūra, augsne, svaigs gaiss, neliels augsnes un gaisa mitrums, jānovērš caurvējš.
Veido visu gadu
Lai veicinātu veco zaru atjaunošanos, jaunu dzinumu augšanu un daudzu ziedpumpuru attīstību uz jaunajiem zariem, Brandege justīciju novembra vidū – beigās apgriež. Pēc vajadzības visa gada garumā izgriež zarus, kas vairs nav dekoratīvi, saīsina pārāk garos, apgriež ne tik ļoti ziedošos, lai augtu citi spēcīgāki, utt. Kā pieņemts teikt – augs atrodas nepārtrauktā veidošanas procesā. Griežot auga zarus, varam to izaudzēt par lielu krūmu, varam izveidot nelielu, pat izaudzēt augststumbra formu, šim eksperimentam gan ir vajadzīgi vairāki rūpīga darba gadi. Pastāv iespēja izaudzēt viegli nokarenu formu – pārāk negriežot zarus, lai tie neaug tik kupli, bet ļaujot tiem stiepties garumā.
Ievērojot visus iepriekš minētos pareizas audzēšanas un kopšanas priekšnoteikumus, pasargāsim Brandege justīciju no baltblusām, tīklērcēm, laputīm, nematodēm, dažādām sēnīšu slimībām, puvēm. Pateicoties auga smalkajai un plašajai sakņu sistēmai, kam nav vēlams lieks mitrums, Brandege justīciju var audzēt zem lieliem telpaugiem, uz to saknēm, tādējādi papildinot retāk vai ne tik krāšņi ziedošos lielos augus, piemēram, dizigotēkas (Dizygotheca), fikusus (Ficus), dracēnas (Dracaena), dažādas palmas u.c.
Neīstie ziedi skaistāki par īstajiem
Strauji augošā Brandege justīcija ir kupli sazarots, aptuveni metru garš un tikpat plats krūms vai puskrūms. Zaļās lapas ovālas, 3,0–7,5 cm garas. Ziedi balti, atrodas neīsto (seglapu) brūndzelteno ziedu nokarenajās vārpās, kas savu krāsojumu saglabā mēnešiem ilgi, kad ziedi sen jau noziedējuši un nobiruši. Baltie ziedi nereti ir tik nepamanāmi, ka par ziediem tiek uzskatītas no krāsainām seglapām sastāvošās vārpas. Brandege justīcijai ir šķirnes ar dzeltenām neīsto ziedu vārpām – ‘Yellow Queen’, ar baltām, ar rozā, ar tumši ķieģeļu sarkanām u.c. Tāpat ir Brandege justīcijas forma ar baltraibām lapām – ‘Variegata’.
Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...
#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...
Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...
KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...