, .
cloudy -1.8℃
Vārda dienu svin: Rita, Vita, Olita

Izveidosim sev tīkamu telpaugu

Zane Purne , 11-10-2022
Izveidosim sev tīkamu telpaugu

Telpaugu dažādībā katrs var atrast sev tīkamo, kas neapniks gadu gaitā un priecēs ar savu klātbūtni. Gan no neliela, gan lie-la telpauga, to regulāri apgriežot, var izveidot oriģinālu augu, kas nelīdzināsies nevienam citam. Vairākmetrīgu, milzīgu telpaugu ar ļoti resnu stumbru un lielu zaru apkārtmēru apgriešanai –zāģēšanai jālieto neliels dārza zāģis. Ilggadīgus telpaugus ap-griežot vai apzāģējot, jārēķinās, ka jaunos dzinumus nāksies gaidīt mēnešiem ilgi, jo pārkok-snējušies dzinumi nedod tik ātri jaunos kā nogrieztie – vēl samērā jaunie dzinumi, kuru vecums ir aptuveni 1–3 gadi. Tādējādi labākais variants ir vei-dot 1–2 gadus vecu telpaugu.

Ir daudz tādu telpaugu, kurus negriež, piemēram, palmām var apgriezt tikai lapas ar īsākiem vai garākiem kātiem, bet galotni griezt nedrīkst, līdzīgi ir dažādlapu araukārijai (Araucaria heterophylla), kam galotni nogriežot, jaunā galotne augs nesimetriski. Arī filodendrus (Philodendron) griezt nevajadzētu, lai attiecīgā garumā kādreiz ieraudzītu savdabīgos ziedus. Tāpat negriež atšķirīgās telpu sīpolpuķes – hipeastrus (Hippeastrum), veltheimijas (Veltheimia), eukomes (Eucomis), eihāres (Eucharis) u.c., kuru lapotni nav iespējams pārveidot. Arī apaļie, tradicionālie kaktusi, tādi kā ferokaktusi (Ferocactus), mamilārijas (Mammillaria), astrofīti (Astrophytum), gimnokalīciji (Gymnocalycium) nekādā gadījumā netiek griezti. No sukulentiem negriež arī agaves (Agave), tām var nogriezt tikai nedekoratīvās, vecās lapas.

No kaktusiem var griezt epifīlus (Epiphyllum), šlumbergeras (Schlumbergera), ripsāļus (Rhipsalis), trihocerejus (Trichocereus), selenicerejus (Selenicereus), hilocerejus (Hylocereus) un vēl nedaudz citu, kuri labi padodas apgriešanai, ļaujot izveidot interesantas formas augus. Griež arī daudzu sugu un šķirņu eiforbijas (Euphorbia).

Labi zināmo Ziemassvētku zvaigzni jeb puansetiju (E. pulcherrima syn. Poinsettia pulcherrima) ar vairākām galotnēm griež agri pavasarī pēc noziedēšanas. Griešanu atkārto vairākas reizes, tādējādi iegūstot daudzzarainu krūmu. Puansetiju, kurai ir viena galotne, var turpināt audzēt, lai stumbrs pastiepjas garāks un ar gadiem kļūst resnāks, tad griež galotni un ļauj saaugt. Pēc vairākām griešanas reizēm jauniem dzinumiem galotnēs ziemas mēnešos iekrāsosies braktejas jeb pielapes, kuras ieskaus sīkos, necilos ziediņus.

Daudzās mājās aug trīsšķautņu eiforbija (E. trigona), kuru neskaitāmo ērkšķu dēļ parasti nepareizi dēvē par kaktusu. Augu negriežot, tas ātri spēj sasniegt telpas griestus. Trīsšķautņu eiforbija ļoti viegli padodas apgriešanai, vienīgi griežot jāsargājas no...

 

 

Pilnu rakstu lasiet rudens Dārzs un Drava numurā!

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Nekad nesaki nekad...
Nekad nesaki nekad...

Biškope, biškopības entuziaste Pārsla Indāre ar pateicību un atbildību novē...

Biškopība ir mana sirdslieta
Biškopība ir mana sirdslieta

Esmu biškope Dina Indriksone un biškopja aicinājumu un pašu dravu esmu mant...

Nelaid ražu zudumā!
Nelaid ražu zudumā!

Tomātu ražība ir ļoti atkarīga no vasaras. Ja tā sausa un saulaina, puves s...

Rudens tomātu siltumnīcā
Rudens tomātu siltumnīcā

Augusts un septembris vienmēr ir izaicinājumu laiks tomātu siltumnīcā, kad ...