, .
rain 8.5℃
Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Īstā dzīve liliju krāsās un smaržās

Dace Ezera , 11-10-2022
Īstā dzīve liliju krāsās un smaržās

Dienvidkurzemē, Aizputes pagasta Graudiņos, kur saimnieko Inguna Vālodze ar ģimeni, 0,25 hektāru platībā aug vairāk nekā 80 šķirņu lilijas, savos laikos zied arī tulpes, narcises, gladiolas un vēl citas puķes. Viņi uzskata, ka bez šī skaistuma un brīnišķīgajām smaržām dzīve būtu tukša un pelēka.

Roku rokā ar selekcionāriem Holandē
„Pēc izglītības es esmu agronome, angļu valodas un lauksaimniecības skolotāja – strādāju Kandavas LT Cīravas TS. Savulaik braucu lasīt zemenes uz Dāniju, remontēju māju, gāju, šeptējos, bija saimniecība, zemi paņēmām. Mana radiniece, kas Koknesē piemājas dārziņā audzēja lilijas, reiz ieminējās: „Tu, Inguna, arī varētu audzēt lilijas, tev ir laba zeme.” Viņa man iedeva viena Holandes selekcionāra adresi – tā kā es protot angļu valodu, varēšot ar viņu bez starpniekiem sazināties. Tas bija 2003. gadā,” pirmsākumus atceras Inguna. Pa šo laiku ir rasti citi sadarbības partneri Holandē, kuri selekcionē jaunas liliju šķirnes. Viņi bijuši arī Latvijā un priecājušies par latvietes daiļo dārzu, ieteikuši, ar ko vēl var sadarboties, jo Inguna audzē arī tulpes, narcises, gladiolas, dālijas u.c.

„Vismīļākās no puķēm man tomēr ir lilijas. Tik krāšņas, zied visādos toņos! Un smarža! Man ir nedaudz vairāk par 80 liliju šķirnēm, šogad desmit jaunas nāca klāt – katru gadu pa kādām desmit šķirnēm ziedu klāstu paplašinu,” atklāj Inguna. Viņai patīkot daudzas šķirnes, īpaši smaržīgās trompetes, OT grupas, kurām ziedi ir ļoti lieli un smaržīgi. Pie sirds visvairāk esot gaišie toņi – baltas nokrāsas, gaiši violetās, dzeltenās. Pavisam liliju viņiem esot kādi 30 tūkstoši. Taču precīzi pateikt nav iespējams, jo visu laiku kaut kas mainās.

Inguna: „Līdz šim esmu sadarbojusies tikai ar holandiešiem, ar vietējiem selekcionāriem vēl ne, arī savu šķirņu vēl nav. Dobē stādu kā minimums 250–300 sīpolus, lai būtu, ko patirgot, jo man ir internetveikals. No holandiešiem iepērku apmēram 3000 sīpolu gadā. Narcises pagaidām ir nedaudz, bet noteikti būs vēl. Tulpes – 10 tūkstoši sīpolu, ļoti dažādas šķirnes un skaisti ziedi daudzveidīgās krāsās – sarkanas, dzeltenas, papagaiļtulpes – sarkans ar zaļu, dzeltens ar zaļu, balts ar zaļu, dažādi violeti toņi, pildītās, kas izskatās pēc peonijām, nevis tulpēm.”...

 

 

Pilnu rakstu lasiet rudens Dārzs un Drava numurā!

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
No nulles līdz savam biškopības uzņēmumam. 4. daļa.
No nulles līdz savam biškopības uzņēmumam. 4. daļa.

Sveicināti, es esmu Jānis Andiņš, un šis ir mans trešais gads, apgūstot biš...

Nepārtraukti mācīties un baudīt dzīvi laukos
Nepārtraukti mācīties un baudīt dzīvi laukos

Vidzemes pusē, Krimuldas un Sējas pagastos iekārtojusies saimniecība Lejasl...

Latvijas lepnums un tradīcija – Lielie pelēkie zirņi
Latvijas lepnums un tradīcija – Lielie pelēkie zirņi

Ikdienā veikalos ir nopērkami mazie zirņi, gan veseli, gan šķeltā veidā. Ap...

Latvijas dzeltenā ābolu kāļa renesanse
Latvijas dzeltenā ābolu kāļa renesanse

Dzeltenais ābolu kālis ir leģenda. Daudz par to dzirdēts, bet pēdējos pārd...