, .
cloudy 0.7℃
Vārda dienu svin: Zeltīte, Andis

Gurķu audzēšana kūdras substrātā ar atšķirīgu barības elementu nodrošinājumu

LLKC , 26-07-2024
Gurķu audzēšana kūdras substrātā ar atšķirīgu barības elementu nodrošinājumu

Jebkuram dārzeņu audzētājam ir svarīgi iegūt kvalitatīvu un lielu  ražu. Kvalitatīvu ražu būs vieglāk pārdot, protams, ja raža ir kvalitatīvāka, tad arī cenu var paprasīt lielāku. Liela raža nozīmē arī lielākus ieņēmumus. 

Pateicoties piemājas saimniecības “Blāzmas” Kuldīgas novada  Vārmes pagastā atsaucībai, LLKC Kuldīgas KB ierīkoja  demonstrējumu “Sāļu koncentrācijas (EC) substrātā ietekme uz dārzeņu ražu un kvalitāti”.  

Šī gada jūlija sākumā notika demonstrējuma lauka diena.  

Demonstrējumā iestādītos gurķus ieradās apskatīt gan jau pieredzējuši lauksaimnieki, gan entuziasti, kam siltumnīcas ir kā vaļasprieks, gan tādi cilvēki, kuri plāno nodarboties ar gurķu audzēšanu.  

Lauka dienas ievadā piemājas saimniecības  “Blāzmas” saimnieki īsumā pastāstīja par savu saimniecību un pieredzi gurķu audzēšanā siltumnīcā. Pirms demonstrējuma ierīkošanas saimnieki pāris gadu  mēģināja audzēt gurķus siltumnīcā, bet diezgan neveiksmīgi, un nolēma vairāk neaudzēt, bet tad tika piedāvāts veidot demonstrējumu, kam saimnieki piekrita ļoti ātri. Patlaban saimnieki ir ļoti labi apguvuši gurķu audzēšanu un plāno būvēt vēl siltumnīcas, kur audzēt gurķus, lai nodrošinātu to apjomu, ko šobrīd pieprasa tirgū. Saimnieki paši atzina, ka regulāra mēslošana ar augstākām devām nodrošina augstu, garšīgu un kvalitatīvu ražu un, protams, sabalansēti mēslojot, tiek iegūta augstāka raža.  

Pēc tam Kuldīgas konsultāciju biroja augkopības konsultants Edgars Cirša iepazīstināja ar demonstrējuma gaitu un iegūtajām atziņām. Demonstrējumā salīdzinātas divas gurķu šķirnes: 

- Alpaka F1, 

- Dirigent F1. 

Gurķi audzēti augsnē ar trīs atšķirīgām sāļu koncentrācijām: 

- EC 2,5 mS/cm/~0,5g/l;  

- EC 2,0 mS/cm/~0,3g/l;  

- EC 3,5 mS/cm/~0,7g/l. 

Pēc pirmajiem gadiem var redzēt tendenci, ka augi, kas tiek vairāk mēsloti, dod ievērojami augstāku ražu. Sezonas sākumā augšanas ziņā nav būtiskas atšķirības, bet vasaras otrajā pusē var redzēt, ka augiem ar zemu barības vielu nodrošinājumu kūtrāk veidojas sānu atvases un ir arī izteikti mazāk ziedu un augļu. Tāpat, parādoties kādu kaitēkļu invāzijai, kaitēkļi vispirms uzbruks vājāk barotiem augiem.  

Lauka dienā piedalījās Dārzkopības institūta pētniece Solvita Zeipiņa, kura pastāstīja par to, kā uzturēt augsni veselīgu, un iepazīstināja ar dažādām metodēm, kā ierobežot dažādus patogēnus, kas atrodas augsnē. Viņa arī uzsvēra, ka visas augsnes atveseļošanas metodes nav piemērojamas Latvijas klimatam, pirms izvēlēties konkrēto metodi,  būtu nepieciešams izvērtēt tās efektivitāti Latvijas apstākļos.  

E. Cirša iepazīstināja ar izplatītākajām slimībām un kaitēkļiem, kas sastopami gurķu stādījumā. Īsumā izklāstīja, kāpēc augi tiek inficēti un kādi apstākļi nepieciešami, lai sāktu attīstīties, kādas slimības gadījumā kādus profilaktiskos pasākumus vajadzētu pielietot, lai pasargātu gurķu stādījumu. Tāpat arī dalībnieki tika iepazīstināti ar biežāk sastopamajiem kaitēkļiem un to attīstību, radītajiem bojājumiem un kā profilaktiski veicināt, lai tie neieviestos gurķu stādījumā. Tāpat tika doti vērtīgi padomi, kā efektīvāk to ierobežot, ja kaitēklis ir jau parādījies. 

Pēc teorētiskās daļas lauka dienas dalībnieki devās uz demonstrējuma saimniecību. Sākumā viesi apskatīja demonstrējumu klātienē un bija iespēja uzdot visus interesējošos jautājumus. Šogad dalībniekiem bija ļoti liela interese par gandrīz visu – sākot no dēstu audzēšanas, stādīšanas, uztīšanas, mēslošanas, laistīšanas, un īpaši daudz jautājumu bija par kaitēkļu ierobežošanu. 

Pēc tam viesiem bija iespēja pie galda nodegustēt gurķus un apspriesties par dažādām sev interesējošām tēmām. Vairāki saimnieki uzrunāja konsultantu ar jautājumu, kā efektīvāk ierobežot tīklērci un tripsi gurķu stādījumā. 

Paldies piemājas saimniecības “Blāzmas” saimniekiem par iesaistīšanos demonstrējumā  un lauka dienas organizēšanu. 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Vienkārši par sarežģīto – pedagogus aicina FoodEducators projekts
Vienkārši par sarežģīto – pedagogus aicina FoodEducators projekts

Piena, zivju, drošas pārtikas dienas, izpratne par pārtikas zinātni un sist...

Rudens uzņemšana inkubācijas programmā sāksies 16. septembrī
Rudens uzņemšana inkubācijas programmā sāksies 16. septembrī

No 16. līdz 30. septembrim notiks pieteikumu pieņemšana dalībai inkubācijas...

Konkurss – #TasteTheOceanContest
Konkurss – #TasteTheOceanContest

#TasteTheOcean (tulkojumā no angļu valodas – “Izbaudi okeānu”) ir Eiropas S...

Balsojums par Eiropas Gada koku
Balsojums par Eiropas Gada koku

Aicinām piedalīties un atbalstīt Eiropas Gada koka balsojumu, Kaņepju ozolu...