, .
cloudy 2.7℃
Vārda dienu svin: Zeltīte, Andis

Greizlapes – orģinālu lapu begonijas telpās

Zane Purne , 15-10-2020
Greizlapes – orģinālu lapu begonijas telpās

Dārzs un Drava / 2019.gads (Ziema.)

Begonijas (Begonia) asimetrisko lapu dēļ dēvē par greizlapēm. Mūsdienās zināms aptuveni 1000 begoniju sugu un 10 000 šķirņu un hibrīdu. No milzīgā begoniju klāsta atsevišķā grupā tiek izdalītas lapu begonijas, kuru skaistums ir lapās un kuras atrodas uz viena pjedestāla ar krāšņajām ziedu begonijām. Skaisto lapu begonijām arī ir ziedi – maigās, bālās krāsās, nelieli un bez smaržas. Lai lapu begonijām lapas ne uz brīdi nezaudētu savu skaistumu, ziedus izkniebj jau tad, kad tie sāk formēties, – lai augi netērētu enerģiju ziedu veidošanai.

Begonijas savvaļā sastopamas tropu un subtropu apgabalos Amerikā, Dienvidaus­trumāzijā, Āfrikā, Sokotras un Madagaska­ras salās, kur aug mitrās, noēnotās vietās – akmeņu krāvumos, klinšu spraugās, uz vecu koku stumbriem, saknēm un citur, kur ūdens nekad neuzkrājas.

Audzējamas tikai telpās
Atšķirīgo lapu begoniju pamatu pamats ir karaliskā begonija (B. rex), kura viegli krustojās ar citām begonijām, tādējādi aptuveni 1900. gadā uzsāktais selekcijas darbs vainagojās ar daudzu tūkstošu šķir­ņu un hibrīdu lapu begonijām.
Lapu begonijām, kā jau nosaukums rāda, skaistums ir lapās. Šīs begonijas ir domātas tikai un vienīgi audzēšanai telpās, jo zīmējumiem, ornamentiem rotātās, krāsainās, smalku, sīku matiņu klātās lapas slikti jutīsies ārā krasi mainīgajos Latvijas laika apstākļos. Vispazīstamākās lapu be­gonijas ir B. masoniana grupā, piemēram, ‘Iron Cross’, vēl B. boweri šķirnes ‘Tiger’, ‘Cleopatra’ u.c. Visbagātākais šķirņu sorti­ments ir B. rex – ‘Vesuvius’, ‘Salamander’, ‘Mikado’, ‘Silver Queen’, ‘Fairy’, ‘Came­lot’, ‘Peace’, ‘Sunburst’ u.c., kuru lapas atšķiras ar zīmējumu un krāsu.

    

 Begonia 'Iron Cross'

Īpaši kaitē lieks mitrums
Lapu begonijas ļoti jāsargā no spožiem saules stariem, kuri var apdedzināt un izbalināt košās lapas. Visu gadu lapu begonijām jānodrošina pietiekami gaiša telpa, arī ziemas mēnešos, lai tumšajā gada periodā lapas nestīdzētu un saglabātos spilgtais krāsojums. Nekādā gadījumā neaizmirst katru dienu nodrošināt telpā svaigu gaisu, kas noteikti vajadzīgs arī lapu begonijas īpašniekam.

Lapu begoniju lielākā nelaime ir pārāk liels mitrums augsnē. Ja tam vēl pievie­nojas vēss gaiss, tad sakņu pelēkā puve nedaudzu dienu laikā var neatgriezeniski iznīcināt augus. Arī pārāk mitrs un sa­smacis gaiss begonijām veicina miltrasas (balti pulverveida plankumi) izplatību.

Begonia 'Salamander'

Ja begonijām sāk masveidā birt lapas, tad jāseko, vai augam pietiek gaismas, vai tas nav pārliets vai iekaltēts, vai gaisa temperatūra nav par zemu, vai telpa ir vienmēr labi izvē­dināta. Arī lapu dzeltēšanu var izraisīt gan gaismas trūkums, gan mēslojuma nepietieka­mība, gan neritmisks laistīšanas režīms. Lapu begonijām apkārt jānodrošina mitrs gaiss, tā kā lapas miglot vai rasināt nedrīkst, tad ap auga podu uz paliktņa uzliek kūdru vai sfagnu sūnas, ko pastāvīgi uztur mitras. Sau­sā gaisā ātri savairojas tīklērces, agri pavasarī parādās laputis un tripši, tādējādi vienmērīgi uzturēts gaisa mitrums mazina kaitēkļu savairošanos. Lapu begonijas ir brīvas no kaitēkļiem un slimībām, ja vien ievērojam agrotehniskās prasības un uzmanām, lai bla­kus augošie telpaugi būtu tīri no kaitēkļiem.
Ja begoniju lapām brūnē gali, iemesls ir sauss gaiss telpā. Ja nobirst ļoti daudz zied­pumpuru, vai nu begonijas ir pārlaistītas, vai ir ļoti sauss gaiss. Labāk lapu begoni­jas kādu reizi neaplaistīt, nevis saliet par daudz. Nekas ļauns augiem nenotiks, ja, pietrūkstot ūdenim, lapas nedaudz zaudēs turgoru – nolieksies uz leju, aplaistīsiet, un auga lapas atgūst normālu formu.

Atgādinājums audzētājiem! Lapu begonijām kategoriski nepatīk slapjums, vēsums un caurvējš.

Kā pavairot
Lapu begoniju pavairošana nesagādā nekādas grūtības – tās pavairo ar cera da­līšanu un lapu spraudeņiem, kas sakņojas gaismā, zem seguma un vismaz 22−24 °C augsnes temperatūrā.
Lapu begoniju pavairošana ar cera dalīšanu ir visvieglākā un visvienkāršā­kā. Pavairošanai ar lapu jāvelta daudz lielāka uzmanība. Lapas apakšpusē viegli iegriež galvenās dzīslas, un lapu ar grieztajām dzīslām uz leju cieši piespiež pie substrāta, lai lapa labāk piegulētu substrātam, to piesprauž, piemēram, ar metāla saspraudēm. Šādu lapu sprau­deni apklāj ar gaismas caurlaidīgu, bet ūdeni aizturošu po lietilēna plēvi, novie­to siltumā un gaismā. Pāris mēnešu lai­kā iegriezto dzīslu vietās attīstās jauna lapu begonija. Lapu begonijas audzē trūdvielām bagātās augsnēs ar neitrālu reakciju, ar maksimāli labu ūdens un gaisa caurlaidību. Augsne ir samērā viegla un irdena ar nelielu māla un rupjas smilts piedevu. Lapu begonijas pār­stāda tad, kad tas ir nepieciešams, to no­teikti nedara katru gadu, ja vien augu nav piemeklējusi kāda kaite. Lapu begonijām izvēlas platus, zemus podus − traukus, lai plašajai, smalkajai sakņu sistēmai būtu, kur plesties un bagātīgajam lapu daudzumam nepiespiesti izvietot savas krāšņās lapas. Lapu begonijām nav miera perioda, tās ar savu lapu krāšņumu priecē visu gadu.

Skrupulozās laistīšanas dēļ lapu bego­nijas audzē atsevišķos podos, taču vienā lielā traukā var stādīt vairāku šķirņu lapu begonijas, kurām kopšanas un audzēšanas apstākļi neatšķirsies.

Begonia 'Corallina'

Svarīgs siltums no apakšas
Lapu begonijas jāaudzē gaišā vietā un ne zemākā temperatūrā par 16 °C.  Optimālā temperatūra ir 18−22 °C. Vislabāk augi jūtas tad, ja tiem siltums nāk no apakšas, ja kājas ir siltas, tad lapu begonijas var pieciest arī nedaudz vēsākas telpas. Augi noteikti jālaista ar siltu ūdeni, kas ir par pāris grādiem siltāks nekā gaisa temperatū­ra. Mēslošanai reizi vai divas reizes mēnesī izmanto tādus mēslojumus, kuros nav pārāk daudz slāpekļa. Slāpekļa pārbagātība lapu begonijām balina lapu krāsu.

Begonia 'Cleopatra'

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu

Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...

Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā
Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā

#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...

Elejas ziedošās "Atvasaras"
Elejas ziedošās "Atvasaras"

Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...

Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs
Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs

KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...