, .
cloudy 6.6℃
Vārda dienu svin: Haralds, Almants

Golden Fields – alternatīva un iespēja lauksaimniecībā

Mārtiņš ROLIS , 12-07-2023
Golden Fields – alternatīva un iespēja lauksaimniecībā

Saimnieks LV / 2023.gads (Maijs)

Izsenis esam pieraduši pie tipiskās ainavas Latvijā – graudaugu lauki, kas mijas ar pļavām un mežiem. Pēdējos gados sarūkot mazo piensaimniecību skaitam, bieži tik ierastās pļavas tiek atvēlētas atsevišķām graudaugu kultūrām, jo alternatīvu nav. Līdz šim!

2023. gada pirmajā ceturksnī atvērta otra Igaunijas uzņēmuma Golden Fields ražotne Baltijā, šoreiz Jonišķos, Lietuvā. Atrašanās vieta izraudzīta mērķtiecīgi – tuvu Latvijai. Ražotne pārstrādā sienu, skābsienu un augu zaļo masu. Šis ir unikāls projekts Baltijas reģionam, jo relatīvi vienkārša zāles masa ar pievienoto vērtību tiek eksportēta uz tuvām un tālām zemēm visā pasaulē.

Kā tas sākās?
Ideja dzima pirms pieciem gadiem, kad Jordānijas uzņēmējs Mahmuds Ahmeds kopā ar biznesa partneri, ASV pilsoni Krisu Dodsonu un Igaunijas graudkopības kooperatīvu Kevili Rakveres pievārtē izveidoja pirmo siena žāvēšanas rūpnīcu Golden Fields Factory. Uzsākot uzņēmējdarbību, galvenais akcents tika likts uz gala produkta noieta tirgu, tādējādi tika atrasts partneris, kas vienmēr nopirks saražoto produkciju par konkurētspējīgu cenu.

Projekta mērķis Baltijā ir palīdzēt lauksaimniekiem ražot alternatīvas kultūras un sekmīgāk izmantot pļavas, kas nav piemērotas konkurētspējīgai graudkopībai. Igaunijā šis projekts ir attīstījies tiktāl, ka zālaugu audzēšanai ir noiets, kas lauksaimniekam nes reālu ekonomisku guvumu. Turklāt tas ne tikai atslogo saimniecībām ražošanas jaudas, bet arī ļauj izmantot platības ar kūdrainu augsni, kur var audzēt, piemēram, miežabrāli. Tādējādi ir iespēja izpildīt zaļināšanas prasības, kas dažiem sagādāja galvassāpes.

Atšķirībā no citām pasaules vietām Baltijas reģionā klimatisko apstākļu dēļ saldūdens netrūkst, tāpēc Golden Fields Factory kā izejvielu izmanto šeit saražoto zālaugu masu – sienu, skābsienu, kukurūzas skābbarību un augu zaļu masu no lauka...

 

 

Pilnu rakstu lasiet maija SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
No nulles līdz savam biškopības uzņēmumam. 4. daļa.
No nulles līdz savam biškopības uzņēmumam. 4. daļa.

Sveicināti, es esmu Jānis Andiņš, un šis ir mans trešais gads, apgūstot biš...

Nepārtraukti mācīties un baudīt dzīvi laukos
Nepārtraukti mācīties un baudīt dzīvi laukos

Vidzemes pusē, Krimuldas un Sējas pagastos iekārtojusies saimniecība Lejasl...

Latvijas lepnums un tradīcija – Lielie pelēkie zirņi
Latvijas lepnums un tradīcija – Lielie pelēkie zirņi

Ikdienā veikalos ir nopērkami mazie zirņi, gan veseli, gan šķeltā veidā. Ap...

Latvijas dzeltenā ābolu kāļa renesanse
Latvijas dzeltenā ābolu kāļa renesanse

Dzeltenais ābolu kālis ir leģenda. Daudz par to dzirdēts, bet pēdējos pārd...