, .
cloudy 8.7℃
Vārda dienu svin: Liesma, Elita, Alita

Gaisma nakts tumsā

Ina Endele , 23-12-2020
Gaisma nakts tumsā

Nakts pārņēmusi dārzu. Koki un krūmi tumsā ir kā tumši plankumi, celiņi saplūst kopā ar zālienu, puķes, kas priecēja dārzu dienas laikā, gaida saules lēktu. Vienīgais lukturis ir mēness, kas ar savu bālo gaismu padara nakts ainavu mazliet dzīvīgāku. Tāda aina apmierina ne visus, un tas ir pareizi! Mūsdienīgs dārzs nav iedomājams bez gaismas. Ar gaismas palīdzību var panākt fantastiskus efektus.

Apgaismojums izjauc tumsas neizteiksmību un padara to noslēpumaini skaistu. Dārza apgaismojumam jābūt nopietnam un pārdomātam. Jārēķinās ar to, ka tas ir arī dārgs prieks. Jāņem vērā, ka dārza apgaismojuma ierīkošanai ir ne tikai mākslinieciskā, bet arī tehniskā puse: kabeļu ierakšana, pieslēgšana. Laikus jāpārdomā katras lampu grupas ieslēgšanas vieta un to darbības principi. Iebraucamo celiņu gaismas ķermeņu ieslēgšanai var izmantot kustības sensorus. Tieši dekoratīvais apgaismojums rada noskaņu dārzā, ļauj izvietot akcentus, pievērš uzmanību skaistam kokaugam ar neparastu vainagu vai kādai arhitektūras formai, dīķim, strūklakai, strautiņam.

Dienā gaismas ķermeņi var pildīt arī dekoratīvo funkciju. Noslēptie gaismas ķermeņi tikai diennakts tumšajā laikā izgaismo dažādus dārza stūrīšus, dienā tie ir tikpat kā nemanāmi. Lielā dārzā apgaismojums palīdz izcelt atpūtas zonas, mazā – vizuāli palielina dārza robežas. Liela nozīme ir arī gaismas īpatnībām, piemēram, silta gaisma pietuvina izgaismotos objektus, auksta – attālina. Pārdomāts apgaismojums ļauj ne tikai priecāties par dārzu pēc tumsas iestāšanās, bet arī dod iespēju orientēties tajā, pavadīt ilgāku laiku svaigā gaisā un atbaidīt nevēlamus viesus. Tas var būt elegants, pasakains, romantisks.

Dārza celiņu izgaismošana

Dārza apgaismojums vienmēr sākas ar celiņu izgaismošanu un vienkāršākajā gadījumā ar to arī beidzas, bet tieši izgaismotie celiņi veido nakts dārza gaismas struktūru. Drošības apsvērumu dēļ teritorijā vajadzētu būt izgaismotiem celiņiem, ieejai mājā, iebrauktuvei garāžā vai stāvlaukumā. Ir svarīgi pareizi izvietot gaismas ķermeņus, lai panāktu vienmērīgu apgaismojumu. Ja ir runa par nelielu celiņu, taciņu izgaismošanu, var iztikt ar apgaismojumu, kas tikai iezīmēs tā kontūras. Gaismas avoti var būt samērā zemi vai izvietoti zemes līmenī. Attālumam starp gaismekļiem nevajadzētu būt lielam. Jo platāks celiņš, jo spilgtāk tam jābūt izgaismotam. Pārāk asa, spilgta gaisma apžilbina, bet nepietiekami augsti gaismekļi izraisa spilgtuma disonansi, celiņš pārklājas ar gaismas traipiem.

Augu izgaismošana dārzā

Īstā māksla sākas tad, kad ir jāizgaismo dzīvais materiāls – koki, krūmi, puķes, zāliens. Kas izgaismojams spilgtāk un kas atstājams ēnā? Kā panākt, lai izvēlētais apgaismojums būtu efektīvs vasarā, kad kokiem ir lapotne, un ziemā, kad tiem ir kaili zari. Svarīgs ir ne tikai auga izmērs, bet arī tas, kurš fragments tiek izgaismots – vainags vai stumbrs. Kā izskatīsies augi līdzās? Atkarībā no situācijas un no tā, kādā nolūkā un kas jāizgaismo, tiek izvēlēti gaismas avoti, to augstums, jauda, gaismas staru virziens. Izgaismot visu teritoriju ir neekonomiski un lieki. Dekoratīvais apgaismojums tiek izmantots, lai pievērstu skatienu skaistiem augiem, ūdenstilpnei, lapenei. Izgaismotais objekts kļūst par dārza rotu.

Gaismas spēles ūdenī

Īpaši interesanta dārza apgaismojuma joma ir ūdens izgaismošana. Veiksmīgi izgaismots ūdens var kļūt par dārza dominanti, rozīnīti. Gaismas caurlaidīgums ūdenī ir daudz vājāks nekā gaisā, tāpēc zemūdens apgaismojumā izmantojamas jaudīgākas spuldzes. Ūdenstilpju izgaismošanai var izmantot krāsainus gaismas ķermeņus vai lampas ar krāsainiem gaismas filtriem. Ja dīķī ir arī strūklaka, vienu lampu grupu var izmantot dīķa telpas izgaismošanai, bet otru virzīt uz strūklaku.

Lai panāktu kompleksu risinājumu, dārza apgaismojumu vēlams plānot un izstrādāt vienlaikus ar labiekārtošanas projektu.

Tagad Ziemassvētku laikā, ir plašas iespējas papildināt dārza apgaismojumu ar jauniem akcentiem.

Runa ir ne tikai par tradicionāli izgaismotiem skuju kokiem. Jaunu vēsmu dārzam piešķirs lapu kokaugos izkārtas lampiņu virtenes, kas piedos tiem neparastu formu un apjomu.

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
KĀMJU DZIMTAS GRAUZĒJI  pilsētā un laukos
KĀMJU DZIMTAS GRAUZĒJI pilsētā un laukos

Mazo istabas kāmīšu radinieki ir peles un citu sugu grauzēji, kas dzīvo sau...

BEIDZOT SAVS stūrītis zemes
BEIDZOT SAVS stūrītis zemes

Pēdējos divos gados ir radies jauns vilnis māju vai citu nekustamo īpašumu ...

VASARA dravā
VASARA dravā

Peru telpas apsekošana. ilnībā apdzīvo telpu starp šķirdēli un sedzējrāmi, ...

Gribu savu pirmo bišu stropu. AR KO SĀKT?
Gribu savu pirmo bišu stropu. AR KO SĀKT?

1. Vietas izvēle Lai bišu strops netraucē: 1. Kaimiņiem. 2. Garāmgājējie...