Dārzs un Drava / 2023.gads (ZIEMA)
Foto: I. Ozolas personīgais arhīvs
Reizēm vienkāršais pārspēj karalisko, īpaši, ja runājam par ziediem, kam ir plašs arsenāls dažādu kārdinošu daiļuma knifiņu un nianšu. Tādi sīkumiņi var radīt patiešām lielu iespaidu.
Bālā ehinacija (Echinacea pallida) ir Latvijas dārzos vēl maz zināma ziemciete, taču gribētos šo Amerikas prēriju izcelsmes skaistuli paslavēt un kliedēt šaubas, ko rada nosaukums bālā, – šī puķe ir izteiksmīga un vērtīga.
Ziedlapiņu krāsa ir gaiši rozā līdz balta – tas arī vienīgais bālums, ko var piedēvēt bālajai ehinācijai, tā ir gaišāka par tik pierasto purpura ehināciju, ko zinām un audzējam dārzos jau daudzus gadus. Ziedlapiņas bālajai ehinācijai ir šauras, smalki veidotas un novietotas nokareni uz leju. Katra mazākā vēja pūsma plivina lapiņas un rada jauku gaisīguma un viegluma efektu. To vēl pastiprina garie un līganie kāti, kas izlocījušies pa atvēlēto platību uz visām pusēm, apskaujot blakus esošos augus un radot dabiskas dinamiskas ainavas.
Augumā bālā ehinācija sasniedz līdz 90 cm, kāti ir maz aplapoti, vijīgi. Ziediedēšanas laiks ir agrāk nekā purpura ehinācijai – vasaras vidus, jūlijs, augusts. Brīnišķīga barības bāze kukaiņiem un tauriņiem. Pēc noziedēšanas ziedlapiņas nobirst un paliek izteiksmīgs zieda vidiņš, kas ir ass un labi saglabājas kā sausziede.
Audzēšanai piemērota pilna saule, augsnes ziņā šī ehinācija ir pavisam pieticīga – piemērotas pat samērā sausas augsnes, svarīga ir laba drenāža bez stāvoša ūdens.
Spēcīgā sakņu sistēma cieši notur cerus zemē pat vētrās, labāk augus nekustināt no vietas, kur tie aug, jo gaļīgās saknes ir grūti izrakt un pārstādīt. Pie tam izrokot cerus, zemē palikušie notrūkušie sakņu gabali turpina augt, pamazām izveidojas jauns ehinācijas cers.
Bālajai ehinācijai ir šķirne ‘Hula Dancer’, kas atšķiras ar ziedu toni – tie ir balti, pārējās īpašības ir kā pamatsugai – graciozi izlocīts kāts un nokarenas ziedlapiņas.
Bālās ehinācijas ir labs materiāls ainaviskiem stādījumiem, ja vēlaties ko neuzkrītošu un vienkāršu. Lai arī bālā ehinācija nevar sacensties krāšņumā ar purpura ehinācijas šķirnēm ne ar košām krāsām, ne ekscentriskām ziedu formām, tās trumpis ir laba un droša ziemošana, ikgadējs pieaugums un slimību izturība.
Kombinēt stādījumus var ļoti daudzveidīgi – gan vertikālas formas ziemcietes – agastahes, flommes, liatres, sārmenes, veronikas, perovskijas, salvijas, gan ežziedes, sīpoli, kaķmētras, monardas un pīpenes. Protams, graudzāles – molīnijas, ciņusmilgas, ciesas, sporobolas, andropogones, pļavauzītes, miskantes un daudz citu, atliek vien noskaidrot to krāsu, formu un izmēru un savietot ar bālo ehināciju graciozo vienkāršību.
Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...
#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...
Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...
KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...