, .
cloudy -1.8℃
Vārda dienu svin: Rita, Vita, Olita

Dārza veidošanas kultūra XXI gadsimtā

Ludmila Knoka, , 11-10-2022
Dārza veidošanas kultūra XXI gadsimtā

Chelsea Flower Show (Ziedu izstāde Čelsijā) ir viena no svarīgākajām pasaules mēroga izstādēm ainavu arhitektu, dārzu rīkotāju un dārzu mīļotāju vidū. Šim pasākumam, ko organizē organizē RHS – Karaliskā dārzkopības biedrība, ir vairāk nekā 140 gadu ilga vēsture. Kopš 1913. gada izstāde 3–4 dienas norisinās maijā Royal Hospital teritorijā Čelsijā (Londonā). Milzīgā pieprasījuma dēļ apmeklētāju skaits ir ierobežots līdz 170 tūkstošiem.

Laika gaitā ir novērojamas pārmaiņas dārzu noformējumā, augu izmantošanā un projektētāju ideju īstenošanā. Mainās pasaule, mainās dārzi, un mainās noformējuma paņēmieni. Vairs nav tik aktuāli klinšu-akmens dārzi, tapiāra (koku un krūmu māksla) griešana, kuru izveidošanai, kopšanai un uzturēšanai nepieciešami nopietni resursi, tajā skaitā pārmērīgi liels laika patēriņš. Toties priekšplānā izvirzās dabiskais izskats, kopšanas laika minimizēšana un pozitīva iespaida radīšana. Tas nenozīmē, ka dārzs ir atstāts savā vaļā un tiek aizaudzēts ar nezālēm. Tā ir rūpīgi pārdomāta vienkāršība dārza plānošanā, kompozīcijas veidošanā, dārza elementu savstarpējā saskaņošanā, augu un krāsu izvēlē. Un mēs – parasti mirstīgie – varam baudīt izcilu meistaru darba rezultātus, smelties tajos idejas un iedvesmu.

Katru gadu izstādei ir jauna tēma un parādās arī jaunas vērtēšanas kategorijas, lai akcentētu jauninājumus un iedrošinātu cilvēkus iekārtot dārzus saskaņā ar mūsdienīgām noformēšanas tendencēm. Tā veidojas dārza iekārtošanas kultūra, kas atbilst šīsdienas vajadzībām un dzīves ritmam.

Dārzu un ainavas projektētāji no vairākām valstīm sacenšas par godu piedalīties šajā pasākumā. Katrs dalībnieks saņem žūrijas atzīmi. Tiek piešķirtas četru veidu medaļas – zelta, zeltīta sudraba, sudraba un bronzas. Šogad izstādes galvenā tēma bija Dārzi dabiskā stilā. Dalībniekus sadala un vērtē četrās kategorijās: Izcila izskata dārzs, Labākais patvēruma dārzs (klusās atpūtas stūris), Labākais balkona vai konteineru dārzs, Dārzs ar vislielāko augu daudzveidību. Galvenās vērtēšanas jomas – dizains, kopējais iespaids, apstādījumi, konstrukcijas. Tiek novērtēts, cik oriģināls ir dizaina risinājums, vai kopskatā dārzs veido vienu veselumu, vai izvēlētie materiāli ir estētiski pievilcīgi un bagātina dārza izskatu, vai augu salikums ir korekts un izvietojums atbilst auga augšanas prasībām, vai apstādījumi sekmē kopējo vizuālo ietekmi, cik kvalitatīvas un iederīgas ir dārza konstrukcijas...

 

 

Pilnu rakstu lasiet rudens Dārzs un Drava numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Nekad nesaki nekad...
Nekad nesaki nekad...

Biškope, biškopības entuziaste Pārsla Indāre ar pateicību un atbildību novē...

Biškopība ir mana sirdslieta
Biškopība ir mana sirdslieta

Esmu biškope Dina Indriksone un biškopja aicinājumu un pašu dravu esmu mant...

Nelaid ražu zudumā!
Nelaid ražu zudumā!

Tomātu ražība ir ļoti atkarīga no vasaras. Ja tā sausa un saulaina, puves s...

Rudens tomātu siltumnīcā
Rudens tomātu siltumnīcā

Augusts un septembris vienmēr ir izaicinājumu laiks tomātu siltumnīcā, kad ...