, .
cloudy 6.7℃
Vārda dienu svin: Haralds, Almants

Dārza skaistums ziemā

Ludmila Knoka, , 27-12-2022
Dārza skaistums ziemā

Baltās sniega segas klāts un saules apmirdzēts, dārzs ziemā ir burvīgi skaists. Neskartais, neizbradātais baltums rada miera un kārtības sajūtu. Šķiet, daba saldi dus un laiks apstājies. Tiesa, ko tādu ne tik bieži nākas izbaudīt, it īpaši pilsētās un piepilsētu teritorijās. Klimata pārmaiņas un globālā sasilšana ietekmē arī Latvijas klimatiskos laika apstākļus. Novērojumi liecina, ka pēdējos gados ir siltākas ziemas, mazāk sniega, krietni labāk pārziemo siltumu mīlošie eksotiskākie augi. Diemžēl līdz ar to pārziemo vairāk kaitekļu, kas steidz čakli savairoties, bet nezāles turpina augt arī ziemā, kamēr kultūraugi atpūšas.

Vislabāk dārza struktūra un aizpildījums ar stādījumiem redzams tieši bezlapu laikā. Ja saimnieks nolēmis baudīt dārza skaistumu nepārtraukti visu gadu, tad par to jādomā jau tā plānošanas stadijā.

Nepārtrauktās ziedēšanas dārza veidošana ir interesants uzdevums, kas liek iziet ārpus ierastajiem priekšstatiem par skaistumu un apsvērt vēl citas dārza daiļošanas iespējas. Ziemā priekšplānā izvirzās koku/krūmu forma, dzinumu, mizu, skuju krāsas, ogas un mūžzaļo augu lapas.

Vispopulārākais risinājums – iestādīt dažādu formu un izskata skujaugus. Skuju krāsa mēdz būt no pelēcīgi zilas līdz dzeltenai, ieskaitot dažādas intensitātes zaļo krāsu. Latvijas stādaudzētavu piedāvājums ir gana plašs un daudzveidīgs, tāpēc nebūs problēmu atrast vajadzīgo.

Pierasts, ka skujeņi maina savu izskatu jauno dzinumu veidošanās laikā. Ir vēl viena skujaugu īpašība, kuru, manuprāt, varētu izmantot plašāk. Proti, auga spēja mainīt skujas krāsu vidējās diennakts gaisa temperatūras ietekmē, kad augi rudenī un ziemā iegūst zaļganbrūnu, brūnganu, violetu vai bronzas nokrāsu, bet citi augi kļūst spilgti dzelteni un oranži. Krāsu maiņas intensitāte ir atkarīga no konkrētā auga īpašībām un atrašanās vietas. Saulainās vietās krāsa mainās ievērojami, ēnā – minimāli. Daži piemēri. Tūjas: ‘Aurea Nana’, ‘Smaragd Gold’, ‘Miriam’, ‘Rheingold’, kadiķi: ‘Mejeri’, ‘Blue Star’, ‘Golden Carpet’, ‘Laim Glou u.c...

 

 

Pilnu rakstu lasiet ŠEIT!

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
No nulles līdz savam biškopības uzņēmumam. 4. daļa.
No nulles līdz savam biškopības uzņēmumam. 4. daļa.

Sveicināti, es esmu Jānis Andiņš, un šis ir mans trešais gads, apgūstot biš...

Nepārtraukti mācīties un baudīt dzīvi laukos
Nepārtraukti mācīties un baudīt dzīvi laukos

Vidzemes pusē, Krimuldas un Sējas pagastos iekārtojusies saimniecība Lejasl...

Latvijas lepnums un tradīcija – Lielie pelēkie zirņi
Latvijas lepnums un tradīcija – Lielie pelēkie zirņi

Ikdienā veikalos ir nopērkami mazie zirņi, gan veseli, gan šķeltā veidā. Ap...

Latvijas dzeltenā ābolu kāļa renesanse
Latvijas dzeltenā ābolu kāļa renesanse

Dzeltenais ābolu kālis ir leģenda. Daudz par to dzirdēts, bet pēdējos pārd...