Zemnieku saimniecība Kliblapsas Pūres pagastā, Tukuma novadā ar ķirbju audzēšanu nodarbojas kopš 2012. gada. Saimniecību tās īpašniece I. Alksne nodibināja 1992. gadā, un tajā saimnieko Ilze un Dzintars Venterzuši. Iesākumā audzējuši dažādus dārzeņus, bet nu pamatkultūra ir ķirbis. Ap 50 ha lielajā platībā ir 40−50 dažādu šķirņu, dažādu nosaukumu, krāsu, lieluma, bet, pats galvenais, dažādu garšu ogas, un tāda daudzveidība var apmierināt visdažādākās patērētāju vēlmes. Kliblapsas ir viena no lielākajām ķirbju audzētāju saimniecībām Latvijā. Sezonā tiek novākts un uzglabāts ap 400 t ķirbju. Tukuma novada pašvaldība pirms dažiem gadiem saimniecībai izteikusi atzinību kā Gada lauku dzīves dižveicējam.
Ilze Venterzute par šā gada ražu teic, ka padevusies laba, taču par sezonas patiesajiem ieguvumiem varēšot runāt, kad visa raža būs realizēta un noliktava tukša. Saimniece gan atzīst, ka savulaik izvēlējušies ķirbjus kā galveno kultūru tāpēc, ka bijis interesanti uzzināt par to kaut ko vairāk. Turklāt pamudinājusi arī toreizējā kooperatīva vadītāja Edīte Strazdiņa. Viņa ieminējusies, ka veikalos ķirbjus nemaz nevar iegādāties. Ilze atceras: „Sākām pētīt, vairāk lasīt, sapratām, ka garšas ziņā šķirnes ir visdažādākās − gan ļoti ķirbiskas (klasiskas), gan savdabīgākas. Un arī lielums var ļoti atšķirties.”
Patiesībā no dārzkopja viedokļa šī lielā oga ir diezgan jutīga, un bieži vien dažām šķirnēm mūsu Latvijas vasara ir par īsu, tie neienākas. Ilze stāsta, ka īpaši mūsu vēsie pavasari ar krasām gaisa temperatūras svārstībām un pat stiprām salnām ir ļoti bīstami ziediem un stādiem, tāpēc svarīgi iestādīt pareizajā laikā, kad šāds apdraudējums ir minimāls...
Pilnu rakstu par Z/S Kliblapsas lasiet ziemas Dārzs un Drava numurā!
Efejvīnu (Cissus) nosaukums radies no grieķu vārda – kissos, kas nozīmē – e...
Vistrāpīgākais brunfelzijas (Brunfelsia) tautas nosaukums pieder angļiem, k...
Jūdas koks Cercis canadensis savā dzimtenē Ziemeļamerikā ir līdz 18 m augst...
Selekcionārs un kolekcionārs Jānis Rukšāns siltumnīcās sīpolaugus stāda pod...