, .
partlycloudy_night 20.5℃
Vārda dienu svin: Maksis, Maksims, Raivis, Raivo

Dabas muzejā pirmoreiz būs apskatāma flokšu izstāde

Latvijas Nacionālajā dabas muzejā , 25-07-2023
Dabas muzejā pirmoreiz būs apskatāma flokšu izstāde

Šovasar Latvijas Nacionālajā dabas muzeja pirmo reizi tiek rīkota flokšu izstāde, kurā nozīmīga vieta līdzās ziediem būs atvēlēta īpaši šai izstādei izgatavotām keramikas vāzēm. Izstādē „Flokšu balle 2023. Guna Rukšāne – flokši, Ingrīda Žagata un Madis Org – keramika”, kas norisināsies no 27. līdz 30. jūlijam, būs apskatāmas kopumā simt flokšu šķirnes simt vāzēs.

Guna Rukšāne ir Latvijā labi pazīstama dārzniece un selekcionāre, kuras devumu apstiprina četras dārzkopībai veltītas grāmatas. Visnozīmīgākā no tām ir tieši grāmata „Flokši”, ko ikvienam interesentam būs iespēja iegādāties izstādes laikā. Drosme rakstīt par vienu konkrētu ziedu kultūru balstās ilggadējā dārzkopes pieredzē, lai gan Gunas Rukšānes profesionālā darbība ir cieši saistīta arī ar pasākumu režiju, piemēram, rīkojot ikgadējos peoniju un flokšu svētkus savā dārzā Raiskuma pagasta „Jaunrūjās”.

 

Selekcijas lauciņā Guna Rukšāne izaudzējusi daudz jaunu flokšu šķirņu – to vidū Pārsteigums, Līga, Elegance, Dārza Elpa, Teiksma un citas. Vienlaikus ir daudz sējeņu, kas tiek tikai vērtēti un pavairoti. Katru rudeni flokšu selekcionāre sēj sēklas, lai nākamajos gados atlasītu perspektīvākos sējeņus, jo nebūt ne katrs zieds iztur pārbaudes kritērijus, lai kļūtu par jaunu šķirni. Bez 200 flokšu šķirnēm Gunas Rukšānes dārzā aug arī lilijas, peonijas, īrisi, ūdensrozes, cīrulīši, vizbulītes un orhidejas. Īpašu uzmanību selekcionāre ir pievērsusi hostām, par kurām šobrīd tiek vākti materiāli jaunai grāmatai.

 

Izstādē Dabas muzejā līdzās simt flokšu šķirnēm būs aplūkojamas arī simt īpaši šim notikumam radītas keramikas vāzes, kuru autori ir keramikas meistare Ingrīda Žagata un igauņu mākslinieks/dizainers Madis Org. Abi mākslinieki dzīvo Duntē un keramikas darbnīcā „Cepļi” rada unikālus, ar rokām veidotus traukus. Ingrīdas iedvesmas avots ir Latvijas keramikas tradīcijas – trauku veidošana uz podnieka ripas, formu lakonisms  un trauku apdedzināšana uguns krāsnī. Īpaši tuva viņai ir melnā jeb svēpētā keramika. Savukārt Madi iedvesmo daba, un viņš radījis unikālus grafiskos zīmējumus uz vāzēm. Izstādē aplūkojamās vāzes būs iespējams rezervēt un, personīgi sazinoties ar māksliniekiem, pēc izstādes iegādāties.

 

Izstādes atklāšana 27. jūlijā plkst. 14.00

Latvijas Nacionālā dabas muzeja 2. stāva izstāžu zālē.

 

Izstādes darbalaiks:

C. (27.07.) 14.00–19.00

P. (28.07.) 10.00–17.00

S. (29.07.) 11.00–17.00

Sv. (30.07.) 11.00–17.00

 

Laipni aicināti Latvijas Nacionālajā dabas muzejā – Rīgā, K. Barona ielā 4!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Konkurss – #TasteTheOceanContest
Konkurss – #TasteTheOceanContest

#TasteTheOcean (tulkojumā no angļu valodas – “Izbaudi okeānu”) ir Eiropas S...

Balsojums par Eiropas Gada koku
Balsojums par Eiropas Gada koku

Aicinām piedalīties un atbalstīt Eiropas Gada koka balsojumu, Kaņepju ozolu...

AS Dimedium Latvija pārņem Kurzemes ģenētikas biznesu
AS Dimedium Latvija pārņem Kurzemes ģenētikas biznesu

Uzņēmums AS Dimedium Latvija kopš 2024. gada 1. janvāra ir pārņēmis AS Kurz...

Scandagra Latvia aicina bērnus un jauniešus piedalīties zīmējumu konkursā
Scandagra Latvia aicina bērnus un jauniešus piedalīties zīmējumu konkursā

Gaidot Scandagra Latvia 15 gadu jubileju, ikviens bērns un jaunietis vecumā...