Dārzs un Drava / 2018.gads (Vasara.)
Baldriāns, balderjānis, buldurjānis, buldurs, valeriāns, buldurene, bulduriņš, baldriņš – kādos tik vārdos netiek saukts viens no tautā populārākajiem ārstniecības augiem. Kā jau mēdz teikt – mīļam bērnam daudz vārdu, tā arī vērtīgajam baldriānam ir daudz nosaukumu.
Ārstniecības baldriāns Valeriana officinalis ir daudzgadīgs lakstaugs, tā stāvais, augšdaļā nedaudz zarotais stublājs var sasniegt pat 170 cm augstumu. Lapas plūksnaini dalītas, sakārtotas pretēji. Ziedi sīki, balti vai gaišvioleti, sakopoti divžuburoņos stublāja un zaru galos. Auglis – brūngans riekstiņš ar lidmatiņiem. Auga izmantojamā daļa ir sakņu sistēma, ko veido īsi, vertikāli, 2–4 cm gari un 1–3 cm resni sakneņi ar daudzām garām bārkšsaknēm. Sakņu sistēmai raksturīga specifiska smarža, to mēdz apzīmēt kā baldriāna smaržu, bet auga virszemes daļai šīs smaržas nav. Baldriāns aug mitrās vietās – pļavās, krūmājos, grāvmalās, upmalās, kanālu un dīķu krastos. Savvaļā tā audzes parasti ir nelielas, tālab drogas ieguvei augu mēdz kultivēt. Audzēšanai piemērotas ir kūdras, smilšmāla, mālsmilts augsnes ar pietiekamu mitruma daudzumu.
Sakneņus ievāc rudenī
Drogai sakneņus ar saknēm ievāc rudenī pēc sēklu nogatavošanās – septembrī, oktobrī. Var vākt arī pavasarī – tā parasti rīkojas ar kultivētiem augiem. Sakņu sistēmu izrok vai izar, nopurina augsnes paliekas, nogriež virszemes daļas un sīkās saknītes, resnākos sakneņus var pārgriezt gareniski. Ievākto materiālu ātri mazgā tekošā ūdenī, notecina, apžāvē, tad 2–3 dienas vītina labi vēdināmās telpās – nojumēs, šķūņos, pēc tam žāvē kaltēs, nepārsniedzot 35–40 °C temperatūru. Vītināšanas laikā droga jāsargā no kaķiem, kuriem par smaržīgajām saknēm ir īpaši liela interese.
Baldriāna būtiskākā – nomierinošā darbība ir saistīta ar sakņu sistēmā esošo ēterisko eļļu, kuras sastāvā ir izobaldriānskābe un tās esteri (šis komplekss rada raksturīgo smaržu), kā arī dažādi terpenoīdi – pinēns, borneols, terpineols un citi. Bez tam saknēs ir arī valepotriāti, triterpēnu glikozīdi, alkaloīdi, miecvielas, amīni, organiskās skābes. Šis daudzveidīgais bioloģiski aktīvo vielu komplekss līdzās nomierinošajai darbībai uzlabo arī miega kvalitāti, pazemina arteriālo asinsspiedienu, mazina sāpes un spazmas, uzlabo žults izdali, veicina gremošanas sistēmas darbību.
Kā lietot
No baldriāna saknēm gatavo uzlējumu, macerātu (uzlējums aukstā veidā), novārījumu, pulveri. Sakņu uzlējumu (1 ēdamkaroti sasmalcinātas drogas termosā aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj 2 stundas ievilkties, nokāš) dzer pa 1–2 ēdamkarotēm 3–4 reizes dienā, lai mazinātu uzbudinājumu, spriedzi, novērstu spazmas gremošanas sistēmā, stenokardijas izpausmes, klimaktēriskā perioda neirozes, bezmiegu, ārīgi to izmanto apmazgājumiem un kompresēm acu sāpju un iekaisuma ārstēšanai. Uzlējums noder, arī ārstējot aptaukošanos – tas mazina ēstgribu un ļauj labāk pielāgoties uztura ierobežojumiem. Nedaudz atšķirīgi pagatavotu uzlējumu – 1 ēdamkaroti sasmalcinātas drogas aplej ar 300 ml auksta ūdens, uzvāra, atstāj 1 stundu ievilkties, nokāš, dzer pa 100 ml no rīta, pusdienā, vakarā, lai uzlabotu atmiņu, novērstu garīgu pārslodzi.
Bezmiega ārstēšanai noder macerāts – 1 tējkaroti sasmalcinātas drogas aplej ar glāzi auksta ūdens, noslēgtā traukā ļauj ievilkties 24 stundas, nokāš, izdzer vakarā pirms gulētiešanas.
Peldēm gatavo novārījumu – 1 ēdamkaroti sasmalcinātu sakņu aplej ar 1 litru auksta ūdens, uzvāra, pavāra 5 minūtes, ļauj 1 stundu ievilkties, atdzesē, nokāš un pievieno vannas ūdenim. Šādas 15–20 minūšu ilgas peldes ik pārdienas ieteic epilepsijas ārstēšanai.
Tautas medicīnā mēdz izmantot arī sasmalcinātas auga virszemes daļas apliekamos, lai mazinātu galvassāpes.
Lai arī baldriāns uzskatāms par relatīvi nekaitīgu augu, tomēr ilgstoši – ilgāk par 4–6 nedēļām vai lielās devās tā pagatavojumus lietot nedrīkst, jo tas var radīt miegainību, darbaspēju mazināšanos, gremošanas sistēmas orgānu darbības traucējumus.
Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...
#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...
Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...
KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...