, .
partlycloudy_night 0.4℃
Vārda dienu svin: Velta, Velda

Augststumbra potējumi

Ligita Timma , 22-04-2021
Augststumbra potējumi

Dārzs un Drava / 2018.gads (Rudens.)

Šķiet, gandrīz katrā skaistumdobē jau aug kāds augststumbra potējums, un cik gan tādus savā daiļdārzā vai pagalmā stādīsi. Taču interese par šiem neapšaubāmi interesantajiem potējumiem neiet mazumā. Vēl jo vairāk tādēļ, ka piedāvājumā atrodamas aizvien jaunas un agrāk stādu tirgos nemanītas variācijas.

Imants Parfenovičs, Zaļenieku kokaudzētavas īpašnieks un vadītājs, ir diplomēts dārznieks ar 30 gadu pieredzi, un dažādu potējumu veidošana ir viens no virzieniem, kādā specializējusies viņa kokaudzētava. Tādēļ arī augststumbra potējumu izvēle Zaļeniekos ir visplašākajā piedāvājumā un tur iespējams atrast gan sen zināmus un joprojām iecienītus augststumbra kociņus, gan daiļdārzos vēl reti sastopamus. Šajā reizē Dārzs un Drava iepazīstina ar dažiem nokarenajiem augststumbra lapu kokiem, izstaigājot Imanta veidoto dendrāriju, kurā iespējams gūt priekšstatu, kā šie kokaugi izskatīsies pēc gadiem pieciem, desmit vai piecpadsmit.

Kokveida karagāna 'Pendula'.

Nokarenās lazdas šķirne ‘Corylus Liliana Pendula’. Beidzamos gados populāra ir arī nokarenās lazdas sarkanlapu forma 'Purple Umbrella'. Tiesa, lapas ir izteikti sarkanas pavasarī, vasarā tās kļūst zaļas kā parastajai lazdai.

Populārākie augststumbra potējumi
Dārzu modē augu izvēle mainās. Imants Parfenovičs atceras, ka savulaik, kad sācis strādāt, piemēram, karagana bija populārākais dzīvžogu augs, tāpat kā klintene, vilkābele, ligustrs. Tagad karaganas un klintenes arī potē uz augststumbriem un izmanto dekoratīvajos apstādījumos. Arī augststumbru potējumiem ir citi favorīti. Aizvadītajā sezonā topā ir nokarenu dižskābaržu un lapegļu potējumi. Joprojām ļoti daudz pieprasa nokarenos bērzus, tā dēvēto sēru formu, ko bieži izmanto kapu apstādījumiem. Kolekciju veidotāji savukārt iecienījuši dižskābaržus, kas klimata pārmaiņu dēļ pie mums tagad labi aug. Nokarenā forma ‘Pendula’ izskatās kā cepure, jo lapotne it kā noslēdzas pie zemes. Interesanta ir dižskābaržu šķirne ‘Purple Fountaine’. Ilgus gadus populāra bija nokarenā goba, tagad gan to pieprasa mazāk, jo suga mēdz slimot ar gobu Holandes slimību, kas ienākusi arī Latvijā un bojā gobas un vīksnas.

Interesanta forma, samērā blīvu vainagu, ir nokarenā gludmalu kārkla šķirne 'Pendula'. Lapotne nokarājas līdz pat zemei, pat šķiet, ka tā ieaugusi zemē.

Parastā dižskābarža nokarenā sarkanlapu šķirne  'Rohan Weeping'.

Parastā dižskābarža šķirne 'Aurea Pendula'.

Melnais bērzs  'Summer Cascade'.

Beidzamos gados lielāks pieprasījums ir pēc dekoratīvajiem potējumiem, kam ir arī ēdami augļi. Šajā rudenī populāras ir dekoratīvo ābelīšu nokarenās formas. It īpaši, ja kociņam zaros jau rotājas sārti ābolīši.

Salīdzinoši jauns intereses objekts ir baltā zīdkoka Morus alba pendula nokarenā forma, kas ražo garšīgas ogas. Īpaši skaists kociņš izskatās ražas laikā, kad zarus rotā melnās sulīgās podziņas. Pieprasīta šogad ir Japānas ziedu ķirša (sakuras) nokarenā forma 'Kiku-shidare-zakura' ar pildītiem rozā ziediem. Interese ir arī par Japānas katsuras nokareno formu 'Pendulum'.

Šeidekera ābele 'Pendula'.
Nokarenās dekoratīvās ābeles, kas ražo desertiem izmantojamus augļus. Visas šīs četras dekoratīvās ābelītes ir no dažādām šķirnēm. Ļoti skaisti izskatīsies apstādījumos kā soliters, it īpaši rudenī ar ābolīšiem.

Blīgznas šķirne 'Kilmarnock' ('Pendula').

Āra bērza šķirne 'Youngii'.

Baltā zīdkoka šķirne 'Pendula'.

Kam pievērst uzmanību stādīšanā un kopšanā
Augststumbra potējumu stāda tikpat dziļi, kā tas audzis konteinerā. Arī tad, ja stādiņam stumbrs ir piestiprināts pie bambusa nūjiņas, iestādot vajag sagādāt pamatīgāku stiprinājumu, lai kociņa sakņu kamols būtu nostiprināts ne­kustīgs. Pirmos gadus jāpaseko, vai pie stumbra apakšā nesāk augt kādi meže­ņa asni. Īpaši tas raksturīgi karaganai.

Arī vainags nedaudz jāpieskata, lai augot turpina veidoties glīts, nepaklau­sīgie zari ir laikus jāapgriež. Ja vainags ir veidots simetrisks, jāseko, lai šāda for­ma saglabātos. Kad vainags sāk veido­ties pārāk biezs, to der paretināt, izgrie­žot vecākos zarus. Tāpat var regulēt to, cik zemu nokarenās formas vainagam ļaut noliekties, – ļaut līkt, skarot zemi vai nesasniedzot to, var arī ļaut zariem atliekties un nosegt zemi.

Klājeniskās klintenes  augststumbra potējums.

Apgriešanu var veikt, kad tas nepie­ciešams, neatkarīgi no sezonas. Tikai dažām sugām, kam pavasarī ir izteikta sulu cirkulācija, šajā gadalaikā to ne­vajadzētu darīt, piemēram, bērzam, kļavai, melnalksnim. Visus potējumus droši var griezt rudenī.

Jāņem vērā. Lai vēlāk dārzā neras­tos nepatīkami pārsteigumi, pērkot potējumu, jāizjautā pārdevējs, cik liels izvēlētā kociņa vainags spēj izaugt. Pats koks parasti gan neizaug lielāks nekā potcelma stumbra augstums (izņemot dižskābardi), uz kura veikts potējums, taču lapotnes diametrs var būt dažāds, atkarībā no uzpotētās sugas vai šķirnes.

Baltalkšņa šķirne 'Pendula'.


Tūja vai paciprese – kā tās atšķirt?

Kā var atšķirt tūju no pacipreses? Tā Dārzam un Dravai jautāja kāds žurnāla lasītājs, kas bija iegādājies māju ar daiļdārzu, kas sastādīts pirms gadiem 20–30.
Tūjas un pacipreses pēc izskata tiešām ir ļoti līdzīgas. Dārznieks, kas ar šiem augiem strādā, protams, nesajauks, bet cilvēkam, kam krāšņumdobē varbūt tikai viena tūja vai paciprese jau sen gadus aug, var būt grūti noteikt, kurš augs viņam ir. Imants Parfenovičs iesaka divus variantus, kā varētu būt visvieglāk noteikt auga piederību vienai vai otrai sugai.

Tūja

Populārākās piramidālās formas tūju šķirnes ir rietumu tūja ‘Brabant’ un ‘Smaragd’, ko joprojām ļoti populāri izmantot gan dzīvžogos, gan krāšņumdobēs.

1. variants. Ja pirkstos paberzē pacipreses un tūjas zariņus, tūjai sajūtams aromāts, kas atgādina karameļu smaržu. Pacipresei tāda nav.

2. variants. Abus augus labi var atšķirt pēc sēkliņām, tikai tad jāsagaida veģetācijas perioda beigas, līdz tās izveidojas. Tūjas sēklas ir iegarenas, savukārt pacipresei – apaļas.

Paciprese

Pacipreses šķirne ‘Filifera’.

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu

Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...

Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā
Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā

#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...

Elejas ziedošās "Atvasaras"
Elejas ziedošās "Atvasaras"

Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...

Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs
Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs

KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...