, .
cloudy -1.5℃
Vārda dienu svin: Rita, Vita, Olita

Agavju radinieces – sukulentās furkrejas un dasilirioni

Zane Purne , 12-07-2022
Agavju radinieces – sukulentās furkrejas un dasilirioni

Kurš gan nepazīst agavju (Agave) ģinti? Pat cilvēki, kuriem botānika pasveša, vismaz zina, ka agaves tiek izmantotas alkoholiskā dzēriena tekilas ražošanā. Ciešas radniecības saites agaves saista ar furkrejām un dasilirioniem, lai gan šīm ģintīm katrai ir savas īpatnības.

Daudzgadīgie, mūžzaļie milzu sukulenti, kserofīti – furkrejas (Furcraea) pieder sparģeļu (Asparagaceae) dzimtai un savvaļā aug tropu reģionos Meksikā, Centrālamerikā un Dienvidamerikas ziemeļos – Kolumbijā, Venecuēlā un Gajānā, izteikti sausos apgabalos, tuksnešos, kur gadā vismaz astoņus mēnešus valda sausums. Savā dzimtenē furkrejas labi aug piekrastē, klintīs, gravās, kalnu nogāzēs, krūmājos. Tās ir neiedomājami sausumizturīgas. Izmantotas pilsētvides apzaļumošanā, piemēram, dzīvžogos, vai audzētas podos, bez laistīšanas neaug lielas, ja laista, tad veido milzu diametra lapu rozetes.

Pēc izskata furkrejas atgādina agaves, ne velti tās tiek sauktas par viltus agavēm. Telpās diezgan reti, bet tiek audzētas F. selloa, F. selloa var. marginata, F. longaeva, F. foetida. Šīs furkreju sugas aug kā nezāles Austrālijā, izspiežot vietējās sugas, tās atrodamas arī Taizemē, Indijā, Portugālē, Āfrikā, Amerikas Savienotajās Valstīs un daudzās... 

 

 

Pilnu rakstu lasiet vasaras Dārzs un Drava numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Nekad nesaki nekad...
Nekad nesaki nekad...

Biškope, biškopības entuziaste Pārsla Indāre ar pateicību un atbildību novē...

Biškopība ir mana sirdslieta
Biškopība ir mana sirdslieta

Esmu biškope Dina Indriksone un biškopja aicinājumu un pašu dravu esmu mant...

Nelaid ražu zudumā!
Nelaid ražu zudumā!

Tomātu ražība ir ļoti atkarīga no vasaras. Ja tā sausa un saulaina, puves s...

Rudens tomātu siltumnīcā
Rudens tomātu siltumnīcā

Augusts un septembris vienmēr ir izaicinājumu laiks tomātu siltumnīcā, kad ...