Saimnieks LV / 2025.gads (Aprīlis)
Aprīlis ir tas laiks, kad norit zirņu sēja. Agros pavasaros zirņus var sēt jau marta beigās. Izsenis ir ticējums, ka zirņi jāsēj 100. gada dienā. Vai tas tiesa, vai tomēr, izvēloties sējas laiku, ņemt vērā citus faktorus?
Šajā rakstā par to, kas darāms tūlīt pēc zirņu sējas, kā arī trīs pieredzes stāsti par zirņu sēju. Atgādinām, ka par lauka izvēli, mēslošanas pamatprincipiem un izsējas normām varat lasīt žurnāla SaimnieksLV marta numurā.
Vispirms daži pieredzes stāsti un atziņas.
Armands Krauze, zemkopības ministrs, bioloģiskais lauksaimnieks Siguldas novadā, šī viņam būs septītā zirņu sējas sezona. Lūk, ko viņš iesaka ņemt vērā, sējot zirņus bioloģiskajā saimniecībā:
1. Sēt tikai laukos, kur augsnēs pH ir virs 6.0, optimāli virs 6.5.
2. Pirms sējas apstrādāt zirņu sēklu ar nitragīnu.
3. Sēt dziļi, pat 7–9 cm.
4. Nogaidīt un sēt ar tādu aprēķinu, lai tie sāk dīgt, kad meža zosis aizlidojušas. Pieredze liecina, ka agrs sējums neattaisnojas.
SIA Latvijas Grauds īpašniekam Elvim Lazdiņam ir mazāka pieredze zirņu audzēšanā, bet šogad tos ieplānojis sēt ievērojami lielākās platībās. Viņa atziņas un ieteikumi:
1. Viss sākas rudenī – ar starpkultūru plānotajā zirņu laukā un arumu (Elvim ir smaga granulometriskā sastāva augsnes, tāpēc labāk lauku apart rudenī).
2. Kā pēc grāmatas – līdzko lauks apžuvis, sēt.
3. Elvis novērojis, ka viņa laukos labākā izsējas norma ir 100–120 sēklas uz m2, 2025. gada pavasarī plānots sēt 120 dīgtspējīgas sēklas/m2...
Pilnu rakstu lasiet aprīļa SAIMNIEKS LV numurā!
Piensaimniecības, kur izmanto robotizētas slaukšanas iekārtas, pārliecināju...
„Patlaban putnkopība ir viena no efektīvākajām un spēcīgākajām lauksaimniec...
Skābbarības kvalitāte nesākas skābbarības bedrē, tā iegūst potenciālās apri...
Kurzemniece Dace Andersone Vārves pagastā izveidojusi ģimenes uzņēmumu Kan...