, .
partlycloudy_night 4.7℃
Vārda dienu svin: Elīna, Drosma, Drosmis

Zemnieku produkcija virtuālajā tirgū

Lelde Vilkriste , 11-10-2021
Zemnieku produkcija virtuālajā tirgū

Saimnieks LV / 2017.gads (Aprīlis.)

Aizvien vairāk cilvēku šodien izvēlas iepirkties interneta veikalos un saņemt preces un produktus mājās. Šodien arī zemnieku saimniecībām bez tradicionālajiem tirdzniecības veidiem ir vairākas iespējas realizēt savu produkciju ar interneta starpniecību – publicējot sludinājumus, izmantot interneta tirgus piedāvātās iespējas vai pārdot tās kādam interneta veikalam. Kuras iespējas izmantot un ar ko sadarboties?

Iespējas internetā
Ir vairākas iespējas un veidi, kā tirgot produkciju ar interneta palīdzību. Var ievietot sludinājumu kāda portāla sadaļā Pārdod un gaidīt, kad produkcijai kāds atbrauks pakaļ, vai par noteiktu cenu to piegādāt pašam. Kamēr piedāvātāji bija daži un pieprasījums pārsniedza piedāvājumu, tas bija efektīvs reklāmas veids. Tomēr patērētājus aizvien vairāk interesēja arī tas, kā produkcija tiek ražota un kas ir produkcijas ražotājs. Sākumā saimniecības vai ražotāja mājaslapa bija labs risinājums. Tomēr laikā, kad informācijas tehnoloģijas attīstās tikpat strauji kā zemnieku saražotais un piedāvātais produkcijas klāsts, ir jāmeklē citi risinājumi. Šodienas iespēja ir produkcijas tirdzniecība ar interneta palīdzību – īpaši izveidoti sludinājumu portāli, interneta tirgus vai interneta veikals.

Ķeramies klāt izpētei! Iespējams, pirmā šāda veida īpaša platforma ir Zemnieks.lv, kas radusies, pārstrukturējot 2008. gadā izveidoto vietni zemnieks.info, kas aicina kopā veidot lielāko zemnieku un mājražotāju datubāzi Latvijā. Portāla īpašnieks Mārtiņš Silgals stāsta, ka tagad jebkura zemnieku saimniecība bez maksas var ievietot sludinājumu par savas produkcijas tirdzniecību, norādot produkcijas veidu un tās aprakstu, tirdzniecības vai piegādes nosacījumus un citu informāciju. Maksas pakalpojums ir kontaktinformācijas publicēšana vai tās ieguve. Novecojusi informācija, nelielais ierakstu skaits un aptaujātie zemnieki norāda, ka atdeves šāda veida reklāmai nav. Vajag aktīvi tirgoties!

Pieķerts piegādes brīdī – Raimonds Briedītis no Grauda Spēks ar Svaigi.lv saimniecēm Diānu Dzinduli un Elīnu Novadu.

Svaigu produktu virtuālais tirgus internetā
Svaigi.lv vadītājas Diāna Dzindule un Elīna Novada ir lepnas, ka ir izdevies izveidot pirmo un pašlaik lielāko zemnieku produkcijas virtuālo tirgu Latvijā. Tas tika radīts, lai savienotu zemniekus, viņu produktus un to pircējus. Lai arī divu gadu laikā sasniegts daudz, uzņēmums nemitīgi pilnveido savu darbību. Ir izveidota informatīvā bāze par uzņēmumiem un to piegādāto produkciju, kas ir arī lieliska reklāma lauksaimniecības produkcijas audzētājiem un ražotājiem. Atšķirībā no ierastā tirgus darbības principa šeit nav produkcijas pārpalikuma, kas rada zudumus, un atšķirībā no tiešās piegādes zemnieks vairāku klientu pasūtījumu var nogādāt vienā adresē.

Marta vidū informācija mājaslapā liecina, ka produktus šai konkrētai nedēļai piegādā 80 zemnieku saimniecības vai ar tām saistītie uzņēmumi, ogu un dārzeņu sezonas laikā šis skaitlis esot daudz lielāks. Par sadarbības partneriem var kļūt ne tikai bioloģiskās saimniecības. „Pietiek, ja saimniecība ir ceļā uz to vai saimnieko ar metodēm, kas atbilst šiem kritērijiem. Mēs aizbraucam uz saimniecībām, lai pārliecinātos, ka, piemēram, produkcijas audzēšanā vai ražošanā netiek izmantotas veselībai kaitīgas vielas,” stāsta Svaigi.lv saimnieces. Lai arī sadarbība ar uzņēmumiem parasti ir ilgtermiņa, plānošana parasti notiek katras nedēļas ietvaros. Vispirms piegādātāji vismaz nedēļu iepriekš paziņo par pieejamo sortimentu un tā apjomu. Divreiz nedēļā tiek apkopots klientu pieprasījums un trīs dienas pirms piegādes termiņa nosūtīts piegādātājiem.

Atbilstoši pasūtītajam apjomam pirmdienās un ceturtdienās tiek piegādāta svaiga produkcija. Tajā pašā dienā tā tiek nogādāta pircējiem Rīgā un tuvākajās piepilsētās, arī Jelgavā, Jūrmalā un Ogrē. Produktus ar ilgāku realizācijas termiņu un bez īpašām uzglabāšanas prasībām ar pakomātu palīdzību nosūta uz jebkuru vietu Latvijā.

Piegādātāja uzdevums ir safasēt produkciju atbilstoši pasūtījumā norādītajiem apjomiem, iepakot to un marķēt atbilstoši normatīvo aktu prasībām. Ja produkcijas uzglabāšanai ir īpaši nosacījumi, tad tie jāievēro arī piegādātājiem. Piemēram, piena produkti siltā laikā no saimniecības jātransportē, nodrošinot tiem nepieciešamo temperatūru. Ogām jābūt iepakotām tā, lai transportējot tās nesaspiestos un nebojātu citas preces. „Zinot, ka produkti tiek vesti no vienas puses vai saimniecības atrodas tuvumā, aicinām tās savā starpā kooperēties, jo tas var būtiski samazināt transporta izdevumus,” stāsta Diāna Dzindule.

Pakošanas proces Svaigi.lv ir sācies.

„Agrāk mēs gājām pie zemniekiem un ražotājiem, lai pārliecinātu par mūsu ideju un to, ka tirgus internetā ir iespējams, tagad ir liels gandarījums, ka saimniecības pašas mūs uzmeklē un interesējas par sadarbības nosacījumiem,” piebilst Elīna Novada. „Tikai gan pircējam, gan pārdevējam jāņem vērā, ka tas ir lauksaimniecības produktu tirgus. Nav iespējams iepakot tieši vienu kilogramu ābolu, citreiz kāda produkta pieejamību var ietekmēt klimatiskie apstākļi, līdz ar to ir iespējamas nelielas izmaiņas pasūtījumu izpildē. Zemniekam jārēķinās, ka pieprasījums laika gaitā var mainīties – reizēm pārsniegt piedāvājumu, reizēm – būt daudz mazāks nekā varbūt gribētos.”

Zemnieku produkti ar piegādi mājās
Pēc tāda paša principa kā Svaigi.lv pērn savu darbību uzsāka SIA Vairak un šogad internetviekalā zemniekuprodukti.lv piedāvā pasūtīt preces ar piegādi Rīgā, Ulbrokā, Baltezerā, Ādažos un Carnikavā. Valdes locekle Baiba Švarce stāsta, ka sadarbojas ne tikai ar bioloģiski sertificētām saimniecībām. „Mēs priecājamies, ka varam izcelt mazās saimniecības un mājražotājus, dodot viņiem iespēju ar savu produkciju iepriecināt ikvienu pircēju.”

SIA Borninlatvia reģistrēts 2011. gadā un tiek reklamēts kā ekoloģiski tīru un dabisku Latvijas lauksaimnieku produktu veikals. Mājaslapā vēl aizvien var iepazīties ar produktu sortimentu un iespēju produkciju abonēt, tomēr nedēļas laikā nav izdevies sazināties ar veikala pārstāvjiem, un arī tā durvis norādītajos darba laikos ir ciet.

Kopā ar ikdienas pārtikas produktiem
SIA Pievedums Rīga e-veikala sortimentā ir vairāk nekā 350 dažādu produktu – plašs piena produktu klāsts, gaļas, zivju, maizes izstrādājumi un gardumi svētku galdam. Pievedums pērk produktus arī no zemnieku saimniecībām, kas ir aptuveni puse no kopējā sortimenta. „Izveidojusies stabila sadarbība ar aptuveni 30 zemnieku saimniecībām, bet aizvien ir gaidīti jauni piegādātāji. Slēdzam līgumus ar piegādātājiem – gan īstermiņa sezonas precēm, piemēram, bērzu sulai, gan ilgtermiņa. Esam veikals, nevis ņemam preci uz realizāciju, un par visu piegādāto produkciju norēķināmies līgumā norādītajos termiņos. Piegādātājs nosaka savu vairumtirdzniecības cenu, kurai veikals uzliek uzcenojumu. Tam jābūt konkurējošam un patērētāju maciņam atbilstošam,” stāsta Pārdošanas daļas vadītāja Jekaterīna Kloppe.

Klientu ir daudz – par to liecina fakts, ka sazvanīt operatorus pasūtījuma veikšanai pirmajā piegājienā ir gandrīz neiespējami. Atliek vai nu aizpildīt pieteikuma formu internetā, vai gaidīt atzvanu. Iespējams, vairums klientu izvēlas Pievedums tādēļ, ka izdevīgi ir pasūtīt ikdienā nepieciešamās preces un tajā brīdī, kad maciņš atļauj vai ir nepieciešamība nepieciešamība pēc zemnieku saimniecībā ražotiem produktiem, tos ērti pievienot ikdienas preču pirkumam. Piemēram, ja klients vēlas nopirkt truša gaļu, tad to var pasūtīt vairākās vietās par identisku cenu, bet tikai viena produkta iegāde parasti izmaksā ļoti dārgi. Pievienot to ikdienas pārtikas grozam ir vienkārši! Tāpat kā pasūtīt un nogaršot kādu no zemnieku saimniecībās ražotajiem sieriem vai kūpinājumiem. Iepirkuma grozam virs 3 EUR ir bezmaksas piegāde Rīgā un citās pilsētās – Tukumā, Jelgavā, Bauskā, Lielvārdē, Valmierā, Cēsīs. Piegāde klientiem notiek nākamajā darba dienā pēc pasūtījuma veikšanas, pagaidām gan tikai darbdienās.

„Sešu gadu laikā ir sasniegts daudz, un darbība tiek nepārtraukti uzlabota,” stāsta Jekaterīna Kloppe. „Tiek pabeigta mājaslapas uzlabotā versija, un jau aprīlī klienti varēs iepazīties ar plašo sortimenta piedāvājumu un tā ražotājiem. Ar piegādātājiem ir vienošanās, kādā fasējumā un iepakojumā produkti jāpiegādā, bet tiek domāts arī par fasēšanas ceha izveidi, kas varētu pavērt plašākas sadarbības iespējas ar zemnieku saimniecībām.”

Zaļā govs Rīgā un Pierīgā
SIA Biomarkets sortimentā ir dažāda veida bioloģiski audzēti dārzeņi, augļi, gaļa, zivis, olas un citi produkti. Veikala saimniece Santa Kellere stāsta, ka sākotnēji sadarbība tikai veidota ar lielākajām Latvijas bioloģiskajām zemnieku saimniecībām. „Pēc astoņu gadu darba esam jau atpazīstami, un nu jau arī pašas saimniecības piedāvā savu produkciju tirdzniecībai. Cik varam, tik tirgojam pašmāju produkciju un vienmēr esam atvērti jauniem sadarbības kontaktiem. Latvijā jārēķinās ar sezonalitāti, tādēļ nākas iepirkt produkciju arī no bioloģiski sertificētām saimniecībām vai bāzēm ārvalstīs, jo pieprasījums pēc svaigiem dārzeņiem un augļiem ir visu gadu.”

 Zaļā govs piegādā produkciju Rīgā un Pierīgā.

Sadarbība ir vienkārša – netiek prasīts slēgt ilglaicīgus sadarbības līgumus ar striktiem noteikumiem, ja nu vienīgi saimniecības pašas tādus vēlas. Pamatā viss notiek uz mutiskas vienošanās pamata par produkcijas apjomu un cenu konkrētā laika periodā. Produktus ved no dažādām Latvijas vietām, un katrs saimnieks pats lemj, cik tas izdevīgi. „Sadarbojamies ar vairāk nekā 50 sertificētām bioloģiskajām saimniecībām Latvijā. Esam veikals, nevis starpnieki starp ražotāju un pircēju un produkcijas apjomu iepērkam, pamatojoties uz pircēju pieprasījumu vienai nedēļai,” stāsta saimniece. „Ja kāda produkta sāk pietrūkt, meklējam iespējas tā krājumus papildināt.”

Pircēji mājaslapā var atrast visu aktuālo informāciju. Piemēram, pašlaik redzams, kuras konkrētas saimniecības piegādā vistas un kurās dienās. Ir arī iespēja produktus iepriekš pasūtīt gan saņemšanai kādā no trīs veikaliem, gan piegādei mājās. Tā notiek darbdienās Rīgas pilsētas robežās un Pierīgā, pie tam tajā pašā dienā, ja pasūtījums veikts līdz 16:00.

Zaļā zeme Jelgavā
Veikala Zaļā zeme īpašnieks Mareks Gūtmanis stāsta, ka kopš atvēršanās 2015. gada vasarā ir izveidojusies laba sadarbība ar vairākām zemnieku saimniecībām. Veikalā ir gan dārzeņi, gan piena produkti, vistas un olas, žāvējumi un pastētes, graudu produkti, medus, tējas, marmelāde un citi produkti. Bioloģiski sertificētus ražotājus sākotnēji meklējuši paši, šodien par produktu tirdzniecības iespējām interesējas pat ražotāji no Preiļu novada. Preču piegādes un apmaksas nosacījumi tiek izrunāti ar katru piegādātāju individuāli.

Pašlaik veikala sortimentā ir produkcija no aptuveni 20 zemnieku saimniecībām. „Sezonas laikā vienmēr pietrūkst Latvijā audzēto dārzeņu, līdz ar to vienmēr tiek gaidīti jauni piegādātāji – saimniecības, kuras nenodarbojas ar intensīvo lauksaimniecību,” stāsta Mareks Gūtmanis. „Viss, kas redzams veikalā, ir nopērkams arī internetveikalā. Bezmaksas piegāde tiek nodrošināta Jelgavā, Ozolniekos un Mežciemā. Sūtām uz jebkuru vietu Latvijā caur pakomātiem vai ar kurjeru.”

Ekoprodukti
Bioss.lv devīze ir Izmēģini arī Tu dzīvot zaļi un veselīgi! Jau desmit gadus klientiem tiek piedāvāts plašs un daudzveidīgs bioloģiski sertificētu preču sortiments – svaigi augļi, dārzeņi un sulas, piena produkti, gaļas izstrādājumi, graudaugi un veselīgi našķi. To visu iespējams iegādāties trīs veikalos Rīgā un Jūrmalā, tāpat Rīgas un Pierīgas reģiona iedzīvotāji preces var pasūtīt internetveikalā.

„Mēs nemitīgi attīstāmies un cenšamies palielināt preču klāstu, bet galvenais nosacījums – produktiem jābūt bioloģiskās izcelsmes sertifikātam,” stāsta veikala vadītāja Inese Švedenberga. Pašmāju produkcija ir viena piektā vai ceturtā daļa no veikala piedāvājuma. Izveidojusies ilgstoša sadarbība ar 10–15 zemnieku saimniecībām. Ir saimniecības, kas piegādā tikai viena veida produkciju, piemēram, tējas vai graudu izstrādājumus, savukārt citu saimniecību piedāvājums ir ļoti plašs vai arī ar sezonālu raksturu. „Esam vienmēr atvērti jauniem piedāvājumiem un sadarbības partneriem. Tiek pasūtīts nepieciešamais apjoms, bet reizēm piegādāts krietni mazāk. Trūkst tieši svaigu bio augļu un dārzeņu sezonā, īpaši ogu, bioloģiski sertificētu aveņu, melleņu un zemeņu, puķkāpostu, brokoļu, gurķu un tomātu,” stāsta Inese Švedenberga.

Daži produkti no plašā eko piedāvājuma klāsta bioss.lv.

Jāatzīmē, ka zemnieku saimniecības ne vienmēr var konkurēt ar apjomu un cenu. Tā reizēm ir daudz augstāka nekā ārvalstu produkcijai. „Esam veikals un iepērkam produkciju no zemniekiem tikai tad, ja cena ir adekvāta un mums ir pārliecība, ka precei būs pieprasījums. Līguma nosacījumus, to skaitā apmaksu, parasti nosaka produkcijas piegādātājs,” norāda I. Švedenberga.

Izvēlamies tirgotājus!
Tirgotājs no produkcijas piegādātāja pieprasa caurspīdīgumu, tādas pašas tiesības būtu arī zemniekiem – zināt, kas ir viņu produkcijas tirgotājs. Ieteicams noskaidrot, kāda informācija par katru konkrēto tirgotāju publicēta un pieejama plašsaziņas līdzekļos. Noslēpumā parasti tiek turēts arī apgrozījums, klientu skaits un cita informācija, kas liecina par darbības apjomu. Par to nākas spriest pēc pieejamās informācijas, piemēram, veikalu skaita, piegāžu biežuma, kā arī atsaucēm internetā un tirgotāju mājaslapām – cik bieži tiek mainīta informācija, vai tā atbilst patiesībai, kas ir citi piegādātāji.

Iepazīstoties ar tirdzniecības iespējām internetā, var secināt, ka visi rakstā minētie tirgotāji produkciju no zemniekiem iepērk – norēķinās par visu, kas tiek piegādāts. Tirgotāji nodrošina informāciju par produktu un ražotāju, tā kalpo kā reklāma saimniecībai. Cik tā ir laba vai slikta – to katrs var vērtēt pats. Pieejama arī informācija par citiem piegādātājiem, viņu produkciju un cenām. Tas nozīmē, ka šaubu gadījumā ir iespēja uzdot jautājumus arī saviem kolēģiem. To arī darām!

Saimniecību viedokļi

Gunta Bole (ZS Katleri) uzskata, ka tirdzniecība caur interneta tirgu vai veikliem ir laba iespēja ikvienai saimniecībai, bet izdevīguma princips jāvērtē katram saimniekam pašam. Ja prece jāpiegādā uz noteiktu vietu Rīgā, tad tās ir izmaksas. Tā kā preces tiek vestas uz saviem veikaliem, tad piegāde pa ceļam arī interneta sadarbības partneriem ir izdevīga. Otra lieta – prece ir jāiesaiņo, jāmarķē. Tās arī ir papildu izmaksas un laiks, tomēr ikviena jauna tirdzniecības vieta ir sava veida reklāma. Līdz šim ir tikai pozitīva pieredze un sadarbības partnerus var uzslavēt par vienmēr laikā veikto apmaksu.

ZS Indrāni īpašniece Liene Margeviča uzskata, ka zemnieks savu produkciju mēģina tirgot visos iespējamos veidos un internetveikali, to skaitā arī starptautiskie, piemēram, www.etsy.com, ir viena no iespējām. Pozitīvi ir bijis tas, ka tirgotāji paši atrada un piedāvāja šo iespēju. Tirdzniecība internetā, lai arī apjomi vēl nav ļoti lieli, ir izdevīgāka nekā preces atdošana realizācijai, jo iespējams piedāvāt plašu preču klāstu un arī netradicionālākus produktus. Arī Bruno Cīrulis, paipalu fermas Ola saimnieks, savu sadarbību ar tirgotājiem internetā vērtē pozitīvi, īpaši uzsverot operativitāti un labās cenas salīdzinājumā ar lielveikaliem un citiem tirgiem.

ZS Tūjamuiža īpašniece Kristīne Mauliņa stāsta, ka pats sadarbības sākums bija grūts, iespējams, pieredzes trūkuma dēļ. Šodien ir vēlme aizvien vairāk attīstīt šo sadarbību, bet ir arī pašiem jāpiestrādā ar reklāmu.

Līdzīgās domās par savas produkcijas reklāmu un iepakojumu ir arī Jeļena Juhna, ZS Ieviņas saimniece. Ļoti atzinīgi tiek vērtēta sadarbība ar tirgotājiem internetā, norādot, ka nekad nav bijis problēmu, vienmēr iepriekš zināms, cik produkcijas nepieciešams saražot un piegādāt. Pašiem jāpiedomā pie iepakojuma, lai produkts vesels nonāk pie pircēja, jo tas tiek gan transportēts, gan pārkrauts. Pateicība tiek izteikta arī Svaigi.lv meitenēm par dažādiem ieteikumiem un jaunām idejām. „Mēs, zemnieki, protam un varam saražot produktu, bet savukārt profesionāli pārdevēji to labāk notirgos!”

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Lietuvas pieredze: liellopu nobarošana rada pievienoto vērtību valsts ekonomikā
Lietuvas pieredze: liellopu nobarošana rada pievienoto vērtību valsts ekonomikā

Liellopu tirdzniecības uzņēmums SIA Baltic Bianco Trading 10. martā piedāvā...

Viena no netradicionālajām lauksaimniecības nozarēm Lietuvā – sliekkopība
Viena no netradicionālajām lauksaimniecības nozarēm Lietuvā – sliekkopība

Lietuvas lauksaimniecībā tradicionālajām nozarēm aizvien pievienojas jaunas...

Sastopamākās burkānu lapu slimības un to ierobežošanas iespējas
Sastopamākās burkānu lapu slimības un to ierobežošanas iespējas

Burkānu audzētājiem lielākās rūpes sagādā nezāles, kuru ierobežošanai jāpie...