, .
partlycloudy_night -1.6℃
Vārda dienu svin: Velta, Velda

Zemkopības ministrs Didzis Šmits: kopā ar lietuviešiem vērsīsimies Eiropas Komisijā pēc steidzama ārkārtas atbalsta sniegšanas piena nozarei

Zemkopības ministrija , 14-03-2023
Zemkopības ministrs Didzis Šmits: kopā ar lietuviešiem vērsīsimies Eiropas Komisijā pēc steidzama ārkārtas atbalsta sniegšanas piena nozarei

Biržos (Lietuvā) notika Latvijas zemkopības ministrs Didža Šmita un Lietuvas lauksaimniecības ministra Kēstuta Navicka (Kęstutis Navickas) tikšanās, kuras laikā abu valstu ministri vienojās saskaņot darbības un kopīgi vērsties Eiropas Komisijā pēc palīdzības piena nozarei.

Biržos bija ieradušies ne tikai abi ministri un ministriju speciālisti, bet arī abu valstu lauksaimnieki. Latvijas piena nozari pārstāvēja Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) vadītājs Guntis Gūtmanis, Zemnieku saeimas pārstāvis Juris Sprukulis, kā arī AS “Jaunpils Pienotava”, AS “E-Piim Tootmine” un Eiropas kooperatīva “SCE E-Piim” valdes loceklis Jānis Bērtulsons.  Lietuvas zemniekus pārstāvēja kooperatīva “Piena zieds” direktors Jonas Kuzminskas un “Pienas LT” valdes priekšsēdētājs Tomas Raudonius.

Sanāksmes dalībnieki bija vienisprātis, ka krīze piena nozarē vienlīdz skārusi gan Lietuvu, gan Latviju – pie pietiekami atšķirīgas ražošanas un pārstrādes struktūras piena cenu kritums abās valstīs ir līdzīgs, tādēļ nevar meklēt risinājumus katrā valstī atšķirīgi – tie jāmeklē, raugoties vismaz Baltijas mērogā. Taču atšķirība ir tāda, ka Latvijas piena ražotāji dod priekšroku ilgtermiņa piena iepirkuma līgumiem ar pārstrādātājiem, savukārt lietuvieši, gluži pretēji, izvairās no vienošanās ilgākā termiņā. Lietuvā arvien vairāk tiek runāts par riska fondu veidošanu, savukārt Latvijā tā ir salīdzinoši jauna tēma.

Lietuvā ir seši lieli piena pārstrādes uzņēmumi, savukārt Latvijā – 28, taču nelieli. “Lai arī mūsu uzņēmumi ir atšķirīgi, tirgus situācija ir tāda pati – piena iepirkuma cenas krītas,” novērojis ministrs D.Šmits. Sanāksmē daudz tika runāts par piena nozares stabilizācijas un stiprināšanas pasākumiem ilgtermiņā un īstermiņā. Pēc ministra K.Navicka teiktā, tika panākta vienošanās par pasākumu koordinēšanu un labākās prakses apmaiņu. “Trešdaļa no Latvijā saražotā piena tiek pārstrādāta Lietuvā. Ja viņu valdība nolemtu sniegt atbalstu piena ražotājiem, Lietuvā ievestu lētāku pienu un mums būtu vēl dziļāka krīze,” norādīja K.Navickis. Sanāksmē liela uzmanība tika pievērsta palīdzībai piena nozarē, kas veicinātu strukturālas izmaiņas, sadarbību, piena ražotāju aizsardzību.

Kārtējā ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības padome notiks 20. martā. Tās laikā tiks iesniegts argumentēts, faktos balstīts Lietuvas un Latvijas kopīgs paziņojums. Ministri tiksies arī ar ES lauksaimniecības komisāru Janušu Vojcehovski (Janusz Wojciechowski). “Viens no svarīgākajiem šīs tikšanās mērķiem Biržos ir koordinēt rīcību, kādu vēstījumu mēs dosim Eiropas Komisijai”, norādīja Lietuvas lauksaimniecības ministrs.

Abas puses pieprasīs steidzamu ārkārtas finansiālo atbalstu piena ražotājiem no ES krīzes rezerves fonda lauksaimniecības nozarē.

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Starpnozaru konference: “Vesela saimniecība = vesela augsne, ganāmpulks un finanses”
Starpnozaru konference: “Vesela saimniecība = vesela augsne, ganāmpulks un finanses”

Kā novērtēt esošo situāciju saimniecībā, kā veidojas klimata un lauksaimnie...

29. novembrī Engurē notiks ikgadējā Zivsaimniecības konference
29. novembrī Engurē notiks ikgadējā Zivsaimniecības konference

29. novembrī, vienā no Latvijas piejūras pilsētām, kas cieši saistīta ar zv...