, .
clearsky_night 16.9℃
Vārda dienu svin: Artūrs, Artis

Vienkārši – katram lauksaimniekam

Elīna Šmite , 07-05-2021
Vienkārši – katram lauksaimniekam

Ar saukli Vienkārši. Augt. Kopā (Simply. Grow. Together.) Latvijā jau vairākus gadus darbojas augu aizsardzības līdzekļu ražotāju kompānija Adama. Plašajā lauksaimniecības preču tirgū nebūt nav vienkārši izcelties ar savu produkciju, tomēr aiz šīs kompānijas vārda stāv sena attīstības vēsture, plašs izpētes un darbinieku tīkls visā pasaulē. Par uzņēmuma darbību stāsta Diāna Vilsone, UAB Adama Northern Europe biznesa attīstības menedžere Latvijā.

– Latvijas atzars ir pavisam neliela daļa no lielā Adama konglomerāta pasaulē.
Adama ir viens no pasaulē vadošajiem augu aizsardzības līdzekļu ražošanas uzņēmumiem, kas dibināts pirms vairāk nekā 70 gadiem, tā izcelsmes valsts – Izraēla. Pašlaik aptuveni 5000 darbinieku vairāk nekā 120 dažādās pasaules valstīs ikdienā strādā, lai saražotu un piegādātu lauksaimniekiem plaša spektra augu aizsardzības līdzekļus.

Savukārt Adama Northern Europe dibināta 2005. gadā un pārstāv Adama grupu Ziemeļeiropā, tātad darbojas Skandināvijas, Beniluksa, Baltkrievijas un Baltijas valstu tirgos. Latvijas pārstāvniecībā esam vien divi cilvēki – es uz Ilze Priekule, kura darbojas augu aizsardzības līdzekļu attīstības un reģistrācijas grupā un menedžē produktu izmēģinājumus visai Ziemeļeiropai. Savukārt manā pārziņā ir Adama pārstāvēto augu aizsardzības līdzekļu tirgus attīstība Latvijā, un darba pienākumi ir tiešām daudzveidīgi. Strādājam kopā ar Lietuvas kolēģiem, esam vienota astoņu cilvēku komanda, kurā katrs atbild par savu jomu – vadību, tehnisko atbalstu, mārketingu utt. Gan darbā ar mūsu produktu izplatītājiem, gan tiekoties ar zemniekiem, man atbalstu sniedz Lietuvas kolēģis Remigijus Peleckis, kurš ir zinošs un pieredzējis agronoms, viņa pārziņā ir produktu tehniskais atbalsts visās trijās Baltijas valstīs.

– Ar ko jūsu kompānija atšķiras no citiem, jau plašāk zināmiem augu aizsardzības līdzekļu uzņēmumiem Latvijā?
– Protams, pasaulē un tajā skaitā Latvijā, konkurence šajā jomā ir milzīga, augu aizsardzības ķīmisko līdzekļu ir simtiem, daudz ir līdzīgas vai analogas iedarbības produktu. Līdzīgi kā citas ražotājkompānijas, savus produktus tirgū realizējam caur izplatītājiem. Adama produkciju pašlaik var iegādāties pie LPKS VAKS, Baltic Agro, Scandagra, Linas Agro, KG Latvija, Agrochema. Lietuvā Adama produkcija ir plašāk pazīstama, jo tur kompānijai ir vēsturiski daudz senākas saknes.

Mūsu kompānijas pārstāvniecība Latvijā darbojas kopš 2011. gada, bet tās produkcija šeit tika izplatīta jau pirms tam ar zīmolu Makhteshim AGAN, kas bija kompānijas iepriekšējais nosaukums. Ieviest salīdzinoši jauna tirgus dalībnieka produktus vietējā tirgū nebūt nav vienkārši, jo pamatā zemniekiem jau ir savi iecienītie produkti, kā arī ilgstoša sadarbība gan ar to ražotāju, gan ar izplatītāju pārstāvjiem. Mēs neliekam tik lielu uzsvaru uz mārketingu, jo uzskatām, ka lietotājam tomēr svarīgāks ir pats produkts, kas paveic noteiktas funkcijas uz lauka. Adama savu produktu ražošanai galvenokārt izmanto tā saucamās patentbrīvās darbīgās jeb aktīvās vielas. Augu aizsardzības līdzekļu katalogā redzam, ka pie vienas konkrētas darbīgās vielas ir vairāki to saturošu produktu nosaukumi, bet produktu veido ne tikai tā darbīgā viela. Būtiska nozīme ir pārējām formulācijas sastāvdaļām, ko katra kompānija izstrādā un pievieno pati. Šī iemesla dēļ reizēm var atšķirties reģistrētās produktu devas, bet tas nemazina to iedarbību vai efektivitāti. Šeit var minēt analogu ar farmācijas nozari, kad aptiekā klientam piedāvā vairākus medikamentus ar vienādu iedarbību, bet viens no tiem būs labi zināms, reklamēts zīmols, kamēr cits – daudz mazāk atpazīstams.

Adamai ir savas produktu izstrādes laboratorijas Izraēlā, Brazīlijā, Ķīnā, Indijā un citur pasaulē. Mūsu produkti tiek ražoti atbilstoši visiem augstākajiem standartiem. Dažkārt par mums līdzīgām kompānijām saka, ka šie t.s. generic produkti ir teju mājas virtuve. Tas tā noteikti nav! Produktu ražošanas process ir tāds pats kā oriģinālkompānijām, tikai mēs neizstrādājam jaunas darbīgās vielas un mums nepieder konkrēto darbīgo vielu patenti. Tās tiek iegādātas brīvajā tirgū, kad tas kļūst juridiski iespējams. Šādas patentbrīvo augu aizsardzības līdzekļu ražotājkompānijas pasaulē ir vairākas, un tās aizvien biežāk ienāk arī Latvijas tirgū. Atšķirībā no daudzām šāda veida kompānijām Adama ražo ne tikai t.s. analogos produktus, mums ir arī savu oriģinālproduktu līnija, kas nākotne tiks noteikti paplašināta.

Mūsu produktu tirgus cenu politiku gan mēs īpaši ietekmēt nevaram, jo savs uzcenojums ir izplatītājam, kas lielā mērā arī nosaka, kuri produkti tiek vairāk piedāvāti un pieprasīti tirgū. Taču mūsdienu lauksaimnieks ir izglītots, daudz zina par produktiem, tāpēc viņa ziņā ir izlemt, ko labāk izvēlēties un kādus apsvērumus ņemt vērā – cenu, nosaukumu, darbīgo vielu vai kādus citus faktorus, t.sk. dažādus kompāniju piedāvātos bonusus.

Adamai nesen mainījās arī akciju turētāji.
– 2016. gadā par Adama īpašnieku kļuva Ķīnas biznesa milzis ChemChina, bet 2018. gadā tā īpašumā nonāca arī kompānija Syngenta, tāpēc tagad esam māsas kompānijas ar vienu īpašnieku. Tā kā gan Adama, gan Syngenta darbojas vienā nozarē, iestājās zināmi likumdošanas noteikumi un notika izmaiņas abu kompāniju produktu portfeļos, bet nekas nemainījās to darbības struktūrā – tās vēl joprojām ir divas patstāvīgas kompānijas, un reāla to apvienošana tuvākā nākotnē nav paredzēta. Lai izvairītos no dominējošas pozīcijas tirgū, seši mūsu produkti bija jāpārdod brīvajā tirgū – starp tiem bija ļoti labi un pieprasīti augu aizsardzības līdzekļi, ko tagad realizē cita kompānija.

Adama produktu portfelī nonāca tādi Syngenta produkti kā fungicīds Amistar XTRA, kuram tagad dots nosaukums Mirador XTRA, un insekticīds Plenum, kura izplatīšana beidzās šī gada 31. jūlijā. Tāpat mums un Syngenta bija jāapmainās ar dažiem produktiem, tāpēc sanāk, ka šos produktus mēs tirgojam paralēli, tikai ar atšķirīgiem nosaukumiem: Mirador 250 SC (Adama) un Amistar 250 SC (Syngenta), tāpat attiecīgi – Mavita 250 EC un Score 250 EC, Agil un Zetrola, Mavrik un Evure. Jāņem vērā, ka tie nav dažādi produkti, bet gan viens un tas pats produkts ar diviem dažādiem izplatītājiem un nosaukumiem.

Šie ir globāli lēmumi, kurus mēs šeit Latvijā un Baltijā kopumā nevaram ietekmēt un kontrolēt, ir vienkārši jāpieņem spēles noteikumi un jāpiemērojas situācijai. Pašlaik Adamai attīstībā ir jauni produkti, un 2–3 gadu laikā tie nonāks tirgū, lai atkal atrastu jaunus klientus.

Ilze Priekule un Diāna Vilsone – Adama pārstāvji Latvijā.

– Kas ir Adama aktuālie produkti rudens sezonai?
Adama produktu klāstā ir Latvijas tirgū sen zināmi un pārbaudīti herbicīdi ziemas rapšu sējumiem. Gan divdīgļapju, gan viendīgļlapju nezāļu apkarošanai lietojami herbicīdi Sultan 500 SC un Sultan Super (Fuego Top) ar elastīgu lietošanas laiku – sākot no rapšu sējas līdz to trīs lapu stadijai (AS 00–13). Savukārt zemniekiem, kuri atzīst apstrādi trīs dienu laikā pēc rapšu sējas, iesakām lietot herbicīdu Kalif Mega vai arī herbicīdu Sultan 500 SC un Kalif 360 CS tvertnes maisījumu. Šī maisījuma efektivitāti un ekonomiskumu jau novērtējuši daudzi lietotāji, jo pat nepietiekama augsnes mitruma apstākļos tas sevi ir attaisnojis.

Vēlākam smidzinājumam, lai ierobežotu labību sārņaugus, ložņu vārpatu, daudzgadīgo aireni un īsmūža viendīgļlapju nezāles, var izmantot herbicīdus Agil 100 EC vai Leopard. Ziemāju labību sējumos rudens herbicīda lietošana ir atkarīga no sējas laika un klimatiskajiem apstākļiem, bet tā vienmēr atmaksājas. Mūsu kompānijas piedāvājumā ir divi herbicīdi rudens lietojumam Legacy 500 SC un Legacy Pro. Populārāks un biežāk lietots ir herbicīds Legacy Pro, kas efektīvi ierobežo gan viendīgļapju, gan divdīgļapju nezāles un kam raksturīga ilgstoša augsnes iedarbība uz pakāpeniski dīgstošām nezālēm. Savukārt zemniekiem, kuri izvēlas ekonomiskāku risinājumu, vai arī laukos, kur mazāk aktuālas ir viendīgļapju nezāles (parastā rudzusmilga, maura skarene), varam ieteikt arī Legacy 500 SC. Šis produkts ir piemērots arī tvertnes maisījumiem, piemēram ar prosulfokarbu saturošiem herbicīdiem. Šo abu herbicīdu lietošanā svarīgi ir nenokavēt smidzinājuma laiku. Optimāla augsnes mitruma apstākļos ieteikums lietot tūlīt pēc sējas, bet ilgstoši sausas augsnes gadījumā – līdz graudaugu trīs lapu stadijai (AS 00–13).

Ar katru gadu aizvien aktuālāka kļūst arī cīņa pret gliemežiem un citiem kaitēkļiem ziemāju sējumos. Arī šai problēmai Adama piedāvā risinājumus: limacīdu Gusto un insekticīdu Mavrik. Šiem diviem preparātiem raksturīga efektīva iedarbība pret mērķauditoriju un vienlaicīgi saudzīga attieksme pret pārējo dzīvo radību mums apkārt – bitēm, kamenēm, skrejvabolēm, mārītēm, sliekām, ežiem u.c. Latvijas AAL tirgū ir pieejama arī Adama kodne Seedron, kas ir ļoti piemērota tieši ziemāju labību sēklas materiāla kodināšanai.

Šī gada pavasarī mūsu uzņēmums noslēdza sadarbības līgumu un kļuva par Anglijas kompānijas Agrovista produktu izplatītāju Baltijas tirgū. Tādējādi mūsu produktu klāstam ir pievienojušies divi jaunumi – virsmas aktīvās vielas Grounded un Rollwet. Šī gada rudens sezonas piedāvājumā būs produkts Grounded, kas speciāli izstrādāts un piemērots lietošanai kopā ar augsnes iedarbības herbicīdiem, veicinot to piesaistīšanos augsnes daļiņām un izplatīšanos tajā augsnes slānī, no kura dīgst nezāles. Tādējādi šis produkts ne tikai uzlabos herbicīda iedarbību uz nezālēm, bet arī padarīs tā lietojumu drošāku un saudzīgāku kultūraugam.

Adama piedalās arī dažādos lauksaimniecības pasākumos.
– Šis gads mūsu kompānijai ir zīmīgs ar to, ka zīmolam Adama aprit apaļi pieci gadi – 2014. gada aprīlī kompānija ieguva savu tagadējo nosaukumu. Tāpēc šogad daudzi pasākumi noris šī notikuma gaisotnē gan pašā kompānijā, gan ārpus tās. Tā šogad 21. martā Latvijā pirmo reizi organizējām lielu semināru lauksaimniekiem Mazmežotnes muižā, uz kuru tika aicināti gan zemnieki, gan produktu izplatītāji. Semināra programmu gatavojām ļoti rūpīgi, lai tas būtu ne tikai informatīvs, bet arī interesants un izklaidējošs pasākums. Tāds tas arī izdevās – kopīgi sveicām pavasara atnākšanu!

Pēc iespējas piedalāmies arī savu sadarbības partneru rīkotajās Lauku dienās, 2018 gadā bijām arī Traktordienas – Agrovīzijas pasākumā Bauska novadā. Savukārt Lietuvā, Dotnuvā šogad jūnijā norisinājās lauksaimniecības izstāde Agrovizija, kas tur tradicionāli ir liels un labi apmeklēts pasākums trīs dienu garumā. Tur Adama stendu apmeklēja arī vairāki Latvijas klienti, jutām cilvēku interesi un saņēmām atzinīgus vērtējumus par ekspozīciju un laipno uzņemšanu.

Sezonas laikā iespēju robežās tiekos ar zemniekiem un mūsu produktu izplatītājiem, lai konsultētu par Adama produktiem. Mums ir arī sadarbība ar zemnieku saimniecībām, kurās jau vairākas sezonas tiek veikti mūsu produktu demonstrējumi lauka apstākļos.

– Jums pašai ir pieredze gan agronomijā, gan tirdzniecībā.
– Jā, kompānijā Adama esmu kopš 2016. gada janvāra, un šajā darba vietā noder visa iepriekš iegūtā izglītība un pieredze. Ar lauksaimniecību esmu saistīta teju visu dzīvi, jau no bērnu dienām esmu dzīvojusi laukos, Jelgavas novadā, un dzīvē ir nācies darīt visus lauku darbus. Kā liela daļa agronomu Latvijā, esmu beigusi Agronomijas fakultāti LLU, tolaik konkurss bija liels, profesija prestiža – startēja trīs cilvēki uz vienu vietu. Godprātīgi mācījos piecus gadus, tomēr 1988. gadā, kad bijām gatavi sākt strādāt vietējā kolhozā, visa sistēma mainījās un pie strādāšanas netiku. Pievērsos ģimenes dzīvei. Sākotnēji veidojām savu nelielu zemnieku saimniecību, bet vēlāk sāku strādāt Latvijas Lauksaimniecības konsultāciju centrā Ozolniekos. Tur darbojos ar ārvalstu projektiem, tolaik Dānija palīdzēja mums ieviest jaunus mēslošanas normatīvus. Pēc tam dažus gadus strādāju SIA Dobele Agra, kur ieguvu praktisku darba pieredzi ražojošā, lielā un modernā lauksaimniecības uzņēmumā. Tālākās darba gaitas aizveda uz diviem tirdzniecības uzņēmumiem – sākotnēji uz tolaik esošo Kesko Agro, pēc tam uz Kemiru, tagadējo Baltic Agro. Un tieši šajā kompānijā nostrādātos gadus uzskatu par savu vētīgāko darba pieredzi.

Darba vietu maiņa manā dzīvē ir bijusi apdomāta un mērķtiecīga, jo, lai arī cik labi būtu konkrētajā vietā, allaž sapratu, ka dzīvē nepieciešama attīstība un jauni izaicinājumi. Adama ir iespēja apvienot gan manas agronomijas, gan tirdzniecības prasmes starptautiskā kompānijā. Lai arī esam globāls uzņēmums, mums ir cieša saikne vienam ar otru. Pamatā komunicējam angļu valodā – ikdienā varam sazināties ar atzaru jebkurā pasaules malā, vismaz divas reizes gadā tiekamies visa Adama NE komanda Lietuvā, Nīderlandē vai kādā citā valstī kopīgos semināros, mācībās vai lauka izmēģinājumu apskatēs. Darba vide ir dinamiska un uz izaugsmi vērsta. Tieši tāpat, kā tas ir lauksaimniecības nozarē kopumā, viss strauji mainās un attīstās, tāpēc izglītošanās nekad nebeidzas.

 

 

 

 

 

 

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Skrejvaboles zemgales kviešu sējumos
Skrejvaboles zemgales kviešu sējumos

Jau 2015. gada Saimnieks LV septembra numurā es rakstīju par skrejvabolēm k...

Pākšaugu uzvaras gājiens
Pākšaugu uzvaras gājiens

Pagājušā gada nogalē noslēdzās četru gadu maratons tauriņziežu pētīšanā ar ...

Ringolds Arnītis: „Izvēlējos palikt Latvijas politikā.”
Ringolds Arnītis: „Izvēlējos palikt Latvijas politikā.”

Ringolds Arnītis ar lauksaimniecības jomu bijis saistīts, esot dažādos amat...

Bebri paši ar savu bioloģisko pārstrādi
Bebri paši ar savu bioloģisko pārstrādi

Kamēr sarunājāmies ar ZS Bebri saimniekiem – Ēriku un Mārīti Škutāniem, pas...