, .
cloudy 28.1℃
Vārda dienu svin: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Viendīgļlapju nezāles – nopietns izaicinājums

Elīna Andiņa , 07-04-2021
Viendīgļlapju nezāles – nopietns izaicinājums

Saimnieks LV / 2019.gads (Marts.)

Pārlapojot dažādus literatūras avotus un interneta resursus, varam atrast informāciju, kas mums uzskatāmi parāda tos zaudējumus, ko rada viendīgļlapju nezāles graudaugu sējumā. Piemēram, rudzusmilga atkarībā no biezības, augu augšanas apstākļiem un pielietotās agrotehnikas ziemas kviešu ražu var samazināt par 20−50 %, savukārt vējauza vēl vairāk. Ja šo nezāļu īpatsvars sējumā ir augsts, naudas izteiksmē radītie zaudējumi ir grandiozi. Tādēļ būtiski ir pievērst pastiprinātu uzmanību aizvien pieaugošajai viendīgļlapju nezāļu izplatībai labību laukos.

Cīņai ar šo problēmu pieejami ļoti labi risinājumi – daudzu sezonu gaitā iepazītais un plašu popularitāti guvušais graudaugu herbicīds TomboTM un jaunais BroadwayTM Star, kuri efektīvi ierobežo ne tikai viendīgļlapju nezāļu sugas, bet ir arī spēcīgi divdīgļlapju nezāļu herbicīdi. Tātad ar vienu miglojumu tiek paveikts dubults darbs.

Gan TomboTM, gan arī BroadwayTM Star ir selektīvi sistēmas iedarbības herbicīdi viendīgļlapju un īsmūža divdīgļlapju nezāļu ierobežošanai ziemas un vasaras kviešu, rudzu un tritikāles sējumos un lietojami pavasarī, atsākoties veģetācijai. Lai pieņemtu pamatotu lēmumu, kuru no abiem minētajiem herbicīdiem izvēlēties sava sējuma apstrādei, svarīgākais ir izvērtēt laukā esošo nezāļu sugu sastāvu. TomboTM ir laika pārbaudi izturējis un visiem labi pazīstams graudaugu herbicīds, kura efektivitāte komentārus vairs neprasa. Šim herbicīdam nav nepieciešams maisījuma partneris (izņemot virsmas aktīvo vielu Dasoil (0,5 l/ha)), jo tas nodrošina iedarbību uz ļoti plašu ierobežojamo nezāļu spektru. Pēc Tombo lietošanas netiek rekomendēts stādīt kartupeļus un sēt pupas vai zirņus nākamajā sezonā, bet nav nekādu ierobežojumu nedz ziemas rapšu, nedz ziemāju graudaugu sējai lietošanas gada rudenī.

BroadwayTM Star satur divas darbīgās vielas – piroksulamu un florasulamu, kas pieder pie ALS inhibitoru grupas un iedarbojas caur lapām. Jutīgo nezāļu augšana apstājās tūlīt pēc herbicīda iekļūšanas tajās, bet iedarbību vizuāli var redzēt dažas nedēļas pēc apstrādes. Ilgtermiņa pētījumu dati apstiprina, ka produkts ierobežo lielāko daļu no viendīgļlapju nezālēm, piemēram, parasto rudzusmilgu, vējauzu, maura skareni, daudzgadīgo aireni, neauglīgo jumtauzu, peļastīšu lapsasti, kā arī ložņu vārpatu. Tās ir nezāles, kurām pat neliels skaits uz kvadrātmetru jau ietekmē ražas kopējo apjomu. Herbicīds ir efektīvs arī pret daudzām īsmūža divdīgļlapju nezāļu sugām: ķeraiņu madaru, zīda magoni, rapšiem kā sārņaugu, ganu plikstiņu, tīruma sinepēm (zvērēm), kumelītēm, parasto virzu un citām nezālēm.

Abas BroadwayTM Star esošās darbīgās vielas ir atrodamas arī herbicīda Tombo sastāvā, taču nedaudz atšķirīgā proporcijā. BroadwayTM Star ir vairāk darbīgā viela piroksulams, tāpēc šis herbicīds nodrošinās augstāku efektivitāti pret atsevišķām viendīgļlapju nezālēm. Taču tā sastāvā nav darbīgās vielas aminopiralīda, līdz ar to nedaudz zemāka efektivitāte būs pret zilo rudzupuķi, parasto vībotni un tīruma usni. Tādēļ, ja laukā sastopamas iepriekšminētās nezāļu sugas, tvertnes maisījumā var pievienot preparātu, kura darbīgā viela ir 2.4–D (piemēram, DMA 600).

Būtiski ir ņemt vērā, ka BroadwayTM Star formulācija ir disperģējošas granulas, tādēļ, sagatavojot darba šķidrumu, vienmērīgas produkta saķeres ar nezālēm nodrošināšanai vienmēr ir jāatceras pievienot virsmas aktīvo vielu Dassoil (deva 0.5 l/ha), kas vēl vairāk pastiprinās iedarbības efektivitāti uz viendīgļlapju nezālēm.

Apstrādi ziemas kviešu, rudzu un tritikāles sējumos var uzsākt pavasarī pēc veģetācijas atjaunošanās līdz graudaugu divu mezglu stadijai, kad temperatūra ir virs +6–8 0C un nezāles aktīvi aug. Ieteicamā lietošanas deva atkarībā no laukā esošo nezāļu lieluma un ierobežojamo sugu spektra ir no 200 līdz 265 g/ha. Vasaras kviešos BroadwayTM Star var sākt lietot no graudaugu cerošanas sākuma līdz divu mezglu stadijai ar devu 150 g/ha. Tas ir lietus noturīgs jau vienu stundu pēc izsmidzināšanas.

No priekšrocībām, ko sniedz BroadwayTM Star, ir jāpiemin, ka pēc šī herbicīda lietošanas nav nekādu ierobežojumu pēckultūru izvēlē, līdz ar to iespējams audzēt jebkuru kultūraugu neatkarīgi no lietotās augsnes apstrādes/sējas tehnoloģijas. Tāpat BroadwayTM Star var lietot tvertnes maisījumos kopā ar augu augšanas regulatoriem, kuri satur vienu darbīgo vielu hlormekvāta hlorīdu.

Par neskaidrajiem jautājumiem konsultējieties ar savu tirdzniecības pārstāvi. Pirms lietošanas rūpīgi izlasiet produktu marķējumu un informāciju par līdzekli, kā arī vienmēr lietojiet augu aizsardzības līdzekli atbilstoši drošības prasībām. Lai izdodas!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
AMAZONE nosaka jaunus standartus kombinētajiem izkliedētājiem!
AMAZONE nosaka jaunus standartus kombinētajiem izkliedētājiem!

AGRITECHNICA 2023 laikā AMAZONE prezentēja jauno minerālmēslu izkliedētāju ...

Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā
Govju virusālā diareja – pasaules mēroga izaicinājums piena lopkopībā

Govju virusālā diareja (Bovine viral diarrhoea, BVD) ir liellopu infekcijas...

Tukuma piens attīstības stāsts
Tukuma piens attīstības stāsts

Tukuma piens ir viens no lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. S...

SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos
SIA "Naukšēni" – inovatīvi un droši sava ceļa meklējumos

SIA Naukšēni Valmieras novadā izveidojusies no savulaik spēcīgās kopsaimnie...