Saimnieks LV / 2025.gads (Janvāris)
Latvijā kultūraugu sējumos daudzviet problēma ir viengadīgās viendīgļlapju nezāles (rudzusmilga, vējauza, lāčauzas, gaiļsāre u.c.). Par laimi, tās var labi apkarot, jo ir pieejami efektīvi herbicīdi. Nopietnāku problēmu pēdējos gados rada daudzgadīgās viendīgļlapju nezāles: daudzgadīgā airene Lolium perennne un pļavas skarene Poa pratensis.
Šīs nezāles vietām pārņem graudaugu laukus, kā arī ir grūti apkarojamas rapšos un tauriņziežu kultūrās. Daudzgadīgā airene un pļavas skarene ir ļoti ātraudzīgas, stīgojošas, ar augstu cerošanas koeficentu un blīvu velēnu, tādējādi pielīdzināmas vārpatai. Viendīgļlapju nezāļu savairošanās vērojama visā Eiropā un sakrīt ar minimālās augsnes apstrādes un tiešās sējas tehnoloģijas ieviešanu.
Latvijas dabā daudzgadīgā airene un pļavas skarene bijušas vienmēr, bet kultūraugu sējumos agrāk novērotas reti, jo tās ļoti labi ierobežo rudens arums. Šo nezāļu izplatības iemesls ir minimalizētā augsnes apstrāde, bezaršanas tehnoloģijas, kas atstāj nezāļu sēklas augsnes virskārtā un neiznīcina ziemotspējīgo nezāļu dzinumus, kā arī starpkultūru sēja.
Bioloģija un apraksts
Daudzgadīgā airene (Lolium perennne) ir ļoti ātraudzīga un veido blīvu velēnu (skat. 1. attēlu). Stiebrs stāvs, lapas plakanas ar lancetiskām austiņām. Lapas maksts kaila ar īsu, strupu mēlīti. Līdzās produktīvajiem stiebriem ir daudz veģetatīvudzinumu (skat. 2. attēlu). Vārpa skraja, vārpiņas pa vienai divās rindās, diezgan blīvi piegulošas pie vārpas ass. Līdzīgs apraksts raksturo arī daudzziedu aireni (Lolium multiflorum). Abas...
Pilnu rakstu lasiet janvāra SAIMNIEKS LV numurā!
Jauniešu pieredzes stāsts Kad pirmo reizi dzirdēju par Mazpulkiem, es domā...
Latvijas lauku saimniecības arvien vairāk piesaista vietējo individuālo inv...
Saimnieciskās darbības veicēji, individuālie komersanti un zemnieku (zvejn...
Ne vienmēr attīstība jāsaista ar jaunākajām tehnoloģijām – šīs intervijas g...