Saimnieks LV / 2024.gads (Maijs)
Atšķirībā no cilvēkiem, kas piedzimst ar mātes imunitāti, teļiem daba paredzējusi uzņemt antivielas ar govs pirmpienu. Mātes pirmpiens nodrošina imunitāti tikai pirmās pāris dienas, pēc tam aptuveni divas nedēļas teļi ir pilnībā neaizsargāti pret infekcijām. Tas, vai teļš būs dzīvotspējīgs, atkarīgs ne tikai no laicīgi saņemta un kvalitatīva pirmpiena, bet arī no komforta mītnē un infekcijas slimību sloga.
Turēšana grupās vai atsevišķi
Dabā teļi uzaug, esot blakus mātei, taču fermās pieņemts neilgi pēc dzimšanas teļus nošķirt atsevišķi. Turēt teļus grupās vai individuāli – par to viedokļi atšķiras. No vienas puses, turēšana grupās nozīmē lielāku risku infekcijas slimību izplatībai, teļu kopējam ir grūtāk izsekot līdzi katra teļa veselības stāvoklim. No otras puses, tas ir lētāk un vienkāršāk nekā iekārtot individuālos sprostus. Individuāli turētiem teļiem nepieciešams vairāk darbaspēka un platības. Taču kura sistēma ir labāka teliņam? Tabulā nākamajā lapaspusē atspoguļoti pētījuma rezultāti no 14 Eiropas valstīm, salīdzinot populārākos turēšanas veidus un to ietekmi uz teļu veselību. Individuāli turētiem teļiem ir salīdzinoši vismazākais caurejas un elpošanas slimību risks, īpaši tiem, kas tiek turēti būdiņās, nevis sprostos. Būdiņas biežāk uzstāda ārā vai labi ventilētās telpās, tādēļ infekcijas ierosinātāji ir mazākā koncentrācijā nekā sprostos, kas novietoti cieši kopā. Jāatceras, ka teļi ir bara dzīvnieki, tādēļ, turot individuāli, jānodrošina vizuāls kontakts ar citiem teļiem. Arvien populārāka kļūst prakse turēt teļus pa pāriem, ļaujot tiem iemācīties socializēties jau agrīnā vecumā. Dažkārt problēmas sagādā astes vai ausu zīšana, bet to var atrisināt, aprīkojot barošanas spaiņus ar lēnās plūsmas pupiem.
Vislielākais saslimšanas risks ir teļiem, kuri uzreiz pēc dzimšanas tiek turēti grupās, jo imunitāte nostiprinās tikai otrajā, trešajā dzīves nedēļā. Eiropas pieredze liecina, ka optimālais grupēšanas vecums ir sākot no 10–14 dienām. Pirmajai grupiņai nevajadzētu būt lielākai par 10 teļiem. Lielāks risks ir teļiem, kurus tur grupā ar automātisko barotāju (īpaši agrīnā vecumā. Kaut arī no darbaspēka viedokļa šāda turēšanas sistēma šķiet izdevīga, ir svarīgi rūpīgi apmācīt personālu un izstrādāt darba protokolu, lai mazinātu teļu saslimstību.
Ventilācija un mikroklimats
Teļu mītnes gaisā nepārtraukti uzkrājas siltums, mitrums, kaitīgās gāzes un patogēni, kurus nepieciešams izvadīt ar svaiga gaisa plūsmu, tādēļ visos gadalaikos nepieciešama laba...
Pilnu rakstu lasiet maija SAIMNIEKS LV numurā!
Dienvidkurzemes novada Rucavas pagasta Kurzemniekos mīt Graudužu ģimene. ...
Dulbergu ģimene lauksaimniecību uzskata par savu dzīvesprieka un enerģijas ...
Šī gada sākumā tika publiskota informācija, ka vienam no lielākajiem piena ...
Biedrība Latvijas Holšteinas šķirnes lopu audzētāju asociācija (LHA) pērn v...