, .
partlycloudy_day 15.2℃
Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Starpkultūru apstrāde – risinājumi no HORSCH

Rihards Šņepsts , 22-01-2021
Starpkultūru apstrāde – risinājumi no HORSCH

Saimnieks LV / 2020.gads (Decembris.)

Ekoloģiskā saimniekošana, reģeneratīvā lauksaimniecība, intensīvā vai arī hibrīdā lauksaimniecība, humusa izmantošana – katra no šīm jomām pauž savu filozofiju un katrai ir cits skatupunkts, bet izaicinājumi ir vieni un tie paši. Kaut vai, piemēram, humusa jeb organiskās vielas pavairošana.

Ilgtermiņā organiskās masas paaugstināšanai ir robežas, ko nosaka augkopības tehnoloģijas, klimats un vairāki citi faktori. Tāpēc vajadzētu palielināt organiskās masas apjomu līdz tādam konkrētajam reģionam raksturīgam līmenim, no kura iespējams iegūt agronomisku, ekonomisku un ekoloģisku labumu. Nozīmīgu devumu standarta laukkopības sistēmās var sniegt starpkultūras, it īpaši daudzveidīgi starpkultūru maisījumi, kas ievērojami palielina šī paņēmiena lietderību. Lai nomāktu sārņaugus un mērķtiecīgi uzlabotu augsnes struktūru, augiem vajadzētu atrasties dažādos līmeņos kā augsnes virskārtā, tā apakškārtā. Ar starpkultūras tīrsēju šādus rezultātus lielākoties sasniedz tikai daļēji.

Starpkultūras audzē, lai
•nomāktu priekšauga izbirušās sēklas,
•apkarotu nematodes,
•nomāktu slimības,
•veicinātu ūdens saglabāšanos augsnē,
•saglabātu slāpekli un veicinātu barības vielu pieejamību,
•saglabātu un uzlabotu augsnes struktūru,
•palielinātu kultūraugu saknēm pieejamo augsnes daļu,
•mērķtiecīgi atbrīvotu barības vielas nākamajai kultūrai,
•samazinātu dažāda veida izskalojumus un zudumus,
•samazinātu ūdens, vēja un iekšējo eroziju,
•nodrošinātu labus dzīves apstākļus augsnes dzīvajām radībām,
•regulētu augsnes temperatūru.

Ja starpkultūra pati nenosalst, tad pirms nākamās kultūras sējas tai jābūt droši un ātri likvidējamai. Diemžēl organiskās masas pieaugumu veicinošās kultūras tradicionāli veido lielu sakņu masu un pavasarī, uzreiz pēc veģetācijas atsākšanās, sāk lietot ūdeni no zemākajiem augsnes slāņiem. Izaicinājums ir arī starpkultūras, kas maigajās ziemās nav apsalušas, tāpat izbirušās kultūraugu sēklas. Tas nozīmē, ka iespējami agri jāveic zaļās masas apstrāde, lai novērstu ūdens patēriņu. To ir viegli izdarīt, pielietojot glifosātu saturošus līdzekļus, bet, ja šis paņēmiens nav iespējams, paliek mehāniskā apstrāde.

Jāņem vērā, ka vienu pārbraucienu ar smidzinātāju neizdosies aizstāt ar vienu pārbraucienu ar kultivatoru, diskiem vai frēzi. Lietderības koeficients un jo īpaši laika apstākļi nosaka, ka labākajā gadījumā būs nepieciešami vismaz divi pārbraucieni.

Mehāniskai starpkultūru apstrādei ir vairāki mērķi:
Mērķis Nr. 1. Panākt no saknēm atdalīto augu sažūšanu. Parasti tas notiek visai ātri, bet jāņem vērā, ka pavasara pārmitrajās augsnēs to panākt ir daudz grūtāk. Jo mazāk augsnes paliek pie saknēm un jo tuvāk tiek nogriezts augšanas centram, jo lielāks pamats cerēt, ka augs sažūs. Tas nozīmē, ka jāgriež iespējami sekli zem augsnes virskārtas visā darba platumā. Nepieciešamā vilkšanas jauda ir zema, bet, jo nelīdzenāka lauka virsma, jo dziļāk jāstrādā un lielāka iespēja, ka netiks sasniegts vēlamais rezultāts. Risinājums − pirmo apstrādi veikt sekli, bet otro dziļāk, lai nogrieztu to, kas vēl atlicis.

Mērķis Nr. 2. Taupīt ūdeni. Seklā apstrāde palīdz sajaukt kapilārus un samazināt iztvaikošanu. Strādājot sekli, augsne gandrīz nemaz netiek irdināta, izbirušās sēklas nesāk dīgt un lauks ir līdzenāks. Izšķirošs ir augsnes un organikas daudzums, kas pārvietojas agregātā, un zaru skaits.

Mērķis Nr. 3. Pārbaudīt, vai augsne ir „atvērta”. Tā kā pirmajai apstrādei sekos dziļāka, netraucē zem virsējās kārtas esošas iespējamas mitrākas vietas. Lai novērtētu darba rezultātu, jāpārbauda, vai veikta sekla apstrāde visā darba platumā. Svarīga ne tikai tehnika, bet arī laika apstākļi. Efektīva apraušana, izraušana un nogriešana būs saulainā, nedaudz vējainā laikā, kas paveiks galveno darbu.

Visos šajos pasākumos svarīgi sastrādāt augsni saudzīgi, lai saglabātu tās labo struktūru, ko radījusi starpkultūra.

HORSCH risinājumi starpkultūru iestrādei
Cruiser SL un XL

Cruiser SL un XL paredzēts seklai apstrādei visā darba platumā. Pateicoties 4 vai 6 zaru rindu uzbūvei, tas teicami izlīdzina. Tam ir 70 (60) cm kīrenss un lieliskas sajaukšanas īpašības, ko sniedz 16 (15.3) cm starp zariem. Ideāli piemērots pārziemojušu starpkultūru iestrādei. HORSCH 150 kg atsperzara reakcijas spiediens garantē darba dziļuma un leņķa saglabāšanu. Cruiser pieejams ar darba platumu 4−12 m.

 

HORSCH TerraCut uzgaļi
No jauna izstrādātie HORSCH TerraCut uzgaļi paredzēti seklai apstrādei līdz 8 cm dziļumā visā darba platumā. 40 cm plato uzgali var uzmontēt jebkuram TerraGrip zaram. Nelielais darba leņķis gādā par labām griešanas īpašībām un nelielu sajaukšanas efektu, kas veicina efektīvu starpkultūru izžūšanu.

 

HORSCH Terrano MulchMix uzgaļi
Ar standarta MulchMix uzgaļiem HORSCH sniedz iespēju veikt arī starpkultūru iestrādi. Izmainot sānu elementu augstumu, var pielāgot darba leņķi, tādējādi nodrošinot griešanu, nevis sajaukšanu.

 

Finer SL
Ar Finer SL starpkultūras var apstrādāt visu gadu. Finer SL piemīt iespēja mainīt zaru darba leņķi. Ar agresīvi noregulētām ecēšām var izkliedēt organisko masu. Finer raksturo 4 zaru rindas ar 55 cm klīrensu.

 

Joker RT nažu veltni
HORSCH nažu veltnis ar Joker diskiem papildaprīkojumā ir lielisks rīks starpkultūras vēl efektīvākai sasmalcināšanai. Nažu veltnim ir 300 mm diametrs, slēgts rotors un 6 līstes, tam ir robusta uzbūve un liels apgriezienu skaits.

 

Cultro TC
Ar Cultro TC − efektīvai starpkultūru apstrādei pavasarī. Dubultā izvietotais nažu veltnis, kas sevi pierādījis Joker sērijā, novietots krusteniski, balstās uz rotora, ir hidrauliski nospriegots un aizsargāts no pārslodzēm. Cultro pieejams ar darba platumu 3 m un 12 m. Agregāti efektīvi izmantojami starpkultūru un rapšu, kā arī kukurūzas rugaines apstrādei.

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...