Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) līdz šim izsniegusi 56 atļaujas limitētai migrējošo zosu ieguvei jeb zosu letālajai atbaidīšanai
DAP informēja, ka izsniegto atļauju skaits pēdējos gados ir sarucis. Pērn izsniegta 71 atļauja, 2021.gadā - 98 atļaujas, bet 2020.gadā 140 atļaujas. Tāpat ir sarucis arī iegūto zosu skaits.
Vienlaikus uz šo brīdi DAP ir saņemti trīs pieteikumi augkopības kompensācijām kopumā par 40 hektāriem ziemas kviešu un 3,3 hektāriem zirņu sējumu. Pārvaldē gan uzsvēra, ka pavasaris tikai sākas, un visdrīzāk šie ir pirmie, bet ne pēdējie kompensāciju pieprasījumi.
DAP dati liecina, ka 2022.gadā saņemti 37 pieteikumi, 2021.gadā - 56 pieteikumi, bet 2020.gadā - 105 pieteikumi. Tikmēr pērn par kompensāciju piešķiršanu tika pieņemti 15 lēmumi, 2021.gadā - 28 lēmumi, bet 2020.gadā - 63 lēmumi.
Šogad nav vēl piešķirta neviena kompensācija augkopībā, ziņo DAP pārstāvji.
Kā skaidro pārvaldē, lai saņemtu kompensāciju, postījumiem jābūt būtiskiem, savukārt zemes īpašniekam vai lietotājam jāveic vismaz viens no aizsardzības pasākumiem, tostarp jāizmanto akustiskie atbaidītāji, vizuālie atbaidītāji, repelenti vai jāveic citi pasākumi.
Kompensāciju saņemšanas kritērijus pārbauda Dabas aizsardzības pārvaldes izveidota komisija ar DAP, Lauku atbalsta dienesta un pašvaldības pārstāvjiem.
Graudkopības kooperatīva "VAKS" valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons atzina, ka zosu uz laukiem ir daudz, bet zemniekiem jau ir pieredze kā ar tām cīnīties. Vienlaikus par agru spriest, cik apjomīgi būs nodarītie zaudējumi, salīdzinot ar citiem gadiem, un kā uz to reaģēs lauksaimnieki. Tas, vai lauki tiks pārsēti būs atkarīgs no lauksaimnieku spējām un līdzekļiem.
Patlaban vismaz mēnesi, kamēr zosis migrē, lauksaimniekiem ar zosīm ir nemitīga cīņa, sacīja Indulis.
Jau ziņots, ka līdz ar pavasara iestāšanos tīrumos parādījušies migrējošo zosu bari, kas lidojuma starplaikos atpūšas uz laukiem un uzņem barības vielas turpmākajam ceļam.
Lai atbaidītu gājputnus no kultūraugu sējumiem un mazinātu nodarītos zaudējumus, lauksaimnieki, kas audzē riskam visvairāk pakļautās kultūras, piemēram, graudaugus un tauriņziežus, DAP var pieteikties limitētai migrējošo zosu ieguvei jeb atļaujām zosu letālajai atbaidīšanai. Pavasara migrācijā neviena zosu suga Latvijā nav medījama.
Pārvalde izsniedz limitētu skaitu atļauju zosu ieguvei ar medību ieročiem tikai aizbiedēšanas un kultūraugu pasargāšanas nolūkā. Līdz ar to šāda darbība ir iespējama vienīgi ar DAP izsniegtu atļauju. Līdz 15.maijam kopumā šādā veidā visā Latvijā iegūstamas ne vairāk kā 1000 zosis - 500 sējas zosis (Anser fabalis) un 500 baltpieres zosis (Anser albifrons).
DAP ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pakļautībā esoša iestāde, kuras mērķis ir sekmēt vienotas dabas aizsardzības politikas realizēšanu Latvijā, veicot efektīvu Latvijas īpaši aizsargājamo dabas teritoriju (ĪADT) apsaimniekošanu un pārvaldīšanu.
"VAKS" pēc apgrozījuma ir otrs lielākais graudu kooperatīvs Latvijā, kas apvieno vairāk nekā 600 saimniecību Vidzemē un Latgalē. Kooperatīva pārziņā ir objekti Valmierā, Varakļānu, Gulbenes novados, kā arī Jelgavā.
No šā gada 4.novembra līdz 4.decembrim lauksaimnieki un mežsaimnieki var pi...
Valsts augu aizsardzības dienests aicina Sēklaudzētāju un sēklu tirgotāju r...
Kā novērtēt esošo situāciju saimniecībā, kā veidojas klimata un lauksaimnie...
29. novembrī, vienā no Latvijas piejūras pilsētām, kas cieši saistīta ar zv...