Saimnieks LV / 2018.gads (Marts.)
Pēdējos gados laika apstākļi nelutina – rudenī lauki ir pielijuši, kavējot ražas novākšanu. Kad ar grimstošām tehnikām tas tomēr izdevies, jāķeras pie šķidrmēslu izkliedes. Tomēr šķidrmēslu izkliedes mucas ir smagas, veicot izkliedi, tiek nodarīti diezgan pamatīgi bojājumi augsnes virskārtai. Tā tiek sablīvēta, veidojas traktora riepu izbraukātas vagas, tiek izjaukta augsnes struktūra, kas ir viens no svarīgākajiem faktoriem labas ražas ieguvei. Šo un citu iemeslu dēļ vairākās saimniecībās Latvijā tiek lietotas šķidrmēslu izkliedēšanas sistēmas ar šļūtenēm, kuras ir vieglākas un efektīvākas par mucām.
Kā darbojas šķidrmēslu izkliedēšana ar šļūteņu sistēmu
Šķidrmēsli no lagūnas vai šķidrmēslu virszemes krātuves uz lauku tiek pārsūknēti pa transporta šļūteni, izmantojot augstspiediena sūkni (darbināms ar traktora jūgvārpstas piedziņu vai mobilo sūkni, kam ir savs dīzeļdzinējs). Traktors ar izkliedes sistēmu pārvietojas pa lauku taisnās paralēlās līnijās, velkot aiz sevis darba šļūteni. Pēc darbu pabeigšanas šļūtenes attīra no kūtsmēslu paliekām, ar kompresoru izpūšot saspiestu gaisu. Attīrītas šļūtenes tiek uztītas uz ātrās satīšanas un transportēšanas ruļļiem, kas agregatējami uz traktora priekšas un aizmugures uzkares.
Šķidrmēslu izkliedētājam ir unikāla padeves sistēma ar smalcināšanu, kas nodrošina vienādu šķidrmēslu daudzumu uz katru izkliedes šļūtenīti. Sistēma nodrošina šķidrmēslu vienmērīgu izkliedi visā darba platumā.
Šķidrmēslu iestrādes priekšrocības un efektivitāte
Cauruļu sistēmai ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar tradicionālo šķidrmēslu izvešanu, izmantojot cisternu. Piemēram, ar šo sistēmu šķidrmēslu izkliedēšanu var sākt agrāk pavasarī, jo traktoram nav jāvelk 20–25 t smaga šķidrmēslu muca, kas atstāj dziļas traktoru pēdas. Jārēķinās tikai ar traktora pašmasu un izkliedes iekārtas svaru (tā vidēji sver divas tonnas). Šļūteņu sistēma mēslus nogādā uzreiz līdz augsnes virskārtai, vienmērīgos attālumos, līdz ar to izkliedes laikā samazinās slāpekļa zudumi. Tā kā šķidrmēsli uzreiz nonāk uz augsnes, slāpekļa zudumi tiek rēķināti līdz 5 %, turpretī mucām ar standarta izkliedes kausiņiem slāpekļa zudumi ir līdz 60 %.
Šķidrmēslu izkliedei netiek izmantotas smagās cisternas, kas izbraukā laukus, līdz ar to šļūteņu sistēma samazina un novērš augsnes sablīvēšanos, kas ir būtiska priekšrocība. Traktors uzbrauc uz lauka un nobrauc no tā tikai tad, kad darbs ir pabeigts, tāpēc netiek izbraukāti piebraucamie ceļi. Lauku ceļu izbraukāšana ar smago traktortehniku bieži rada konflikta situācijas ar vietējo pašvaldību un kaimiņiem.
Tā kā šķidrmēsli tiek padoti pa šļūteni no lagūnas uz lauku, ir degvielas ietaupījums šķidrmēslu transportēšanai. Priekšrocība salīdzinājumā ar citiem ražotājiem – Mastek iekārtas izmantojamas arī vidējas jaudas traktoriem ar 150–170 ZS.
12 m izkliede ar iestrādes lemesīšiem.
Garākas distances nav šķērslis
Sistēma praksē ir pierādījusi, ka ar vienu sūkni var strādāt līdz 3 km lielā rādiusā, taču ne vienmēr lauki atrodas tik tuvu. Tādēļ ir dažādi risinājumi, lai sistēmu varētu pielietot, ja transportēšanas attālums ir lielāks. Viens no labākajiem risinājumiem ir ik pa 3 km izveidot papildu lagūnas, to atrašanās vietu izplānojot tā, lai maksimāli varētu piekļūt pieguļošajiem laukiem. Šīs papildu lagūnas var piepildīt jebkurā brīvajā laikā, pārpumpējot šķidrmēslus ar sistēmas sūkni no vienas uz otru. To parasti izdara ziemas mēnešos, lai līdz ar sezonas iestāšanos jau būtu iespēja strādāt no papildus izveidotām lagūnām. Praksē ir pierādījies, ka ar 152 mm transporta šļūteni šķidrmēslus var pārpumpēt līdz 4 km, jo šajā gadījumā nav izkliedes sistēmas, kas samazinātu ražību. Šādā veidā šķidrmēsli tiek pārvietoti lielos attālumos un netiek bojāti piebraucamie ceļi.
Otrs variants lielu attālumu gadījumā ir izmantot pārkraušanas konteinerus. Parasti to maksimāli lielākais tilpums ir ap 90 m3. Konteiners tiek novietots tā lauka malā, uz kura tiek izkliedēti šķidrmēsli. Uz konteineru šķidrmēsli tiek piegādāti ar 30 m3 kravas
auto cisternām vai ar liela tilpuma traktora cisternām. Šajā gadījumā mitros laika apstākļos tiek bojāti piebraucamie ceļi.
Šķidrmēslu izkliede no virszemes lagūnas.
Darba ražīgums un precizitāte
Slurry Mate sistēmas darba jauda ir 1000–1200 m3 dienā (atkarībā no attāluma un darba dienas garuma). Separētiem šķidrmēsliem izkliede ir 1.5 km attālumā, darba ražība sasniedz 160–180 m3/h. Pēc pieredzes Latvijas saimniecībās, dienā var apstrādāt 25–30 ha.
Ar šļūteņu sistēmu iespējama arī precīzā šķidrmēslu devas izkliede – sistēmā ir iemontēts caurplūdes mērītājs, ar ko var sekot līdzi sūkņa ražībai. Operators regulē traktora ātrumu, lai varētu izkliedēt plānoto šķidrmēslu devu uz hektāra. Ja padeve ir 110 m3/h, brauc lēnāk, ja 160 m3/h, – ātrāk. Operatoram ir tabula (līdzīgi kā miglotājiem), pēc kuras viņš nosaka savu braukšanas ātrumu, vadoties no sūknēšanas ražības un nepieciešamās devas uz hektāru. Vidējais ātrums ar 10 m platu izkliedes sistēmu ir līdz 4 km/h, izkliedējot 35 m3/ha.
ZS Laši pieredze: ietaupām laiku un līdzekļus ar jauno Mastek Slurry Mate cauruļu iestrādnes sistēmu
ZS Laši savu darbību aizsāka pirms 25 gadiem – 1993. gadā. Pašlaik zemnieku saimniecībā tiek apsaimniekoti 800 ha zemes, tālākais lauks atrodas 15 km no saimniecības. Laši ir daudzpusīga un mūsdienīga saimniecība, to pierāda ne tikai tur iegūtās kviešu, rapšu, kukurūzas un pupu ražas, bet arī jaunā Mastek Slurry Mate cauruļu iestrādnes sistēma, kas atvieglo ikdienas darbu.Mūsdienās tehnoloģijas strauji attīstītās un piedāvā visdažādākās iespējas, kā atvieglot dzīvi lauku saimniecībā, ļaujot vienlaikus darīt vairākus darbus un ekonomējot gan laiku, gan līdzekļus, kas nav mazsvarīgs faktors mūsdienās. „Pateicoties lauksaimniecības tehnikas attīstībai un Mastek Slurry Mate cauruļu iestrādnes sistēmai, mūsu saimniecībai ir plašas attīstības iespējas,” atzinīgi novērtē ZS Laši īpašnieks Artūrs Akmens, turpinot: „Laikā, kad spriedām par augsnes mēslošanas tehnikas iegādi, izvērtējām daudzus piedāvājumus, bet mūsu izvēle viennozīmīgi bija par labu modernajai un mūsdienīgajai Mastek Slurry Mate cauruļu iestrādnes sistēmai.”
„Cauruļu iestrādnes sistēmu vērtēju pozitīvi, jo līdz šim mūsu saimniecībā šķidrmēsli tika vesti ar smagām 30 m3 tilpuma mucām, tā noblietējot augsni un izbradājot laukus. Pašlaik, strādājot ar cauruļu iestrādnes sistēmu, sliktie agronomiskie faktori vairs nav manāmi. Pateicoties Mastek Slurry Mate cauruļu iestrādnes sistēmai, šķidrmēsli tiek izkliedēti ātri un precīzi, samazinājušies tēriņi lauku mēslošanai un uzlabojusies kvalitāte,” priecājas A. Akmens.
ZS Laši šķidrmēslus ņem no cūku kompleksa Miķelāni, transportēšanas attālums līdz laukam ir 15 km. Šim nolūkam saimniecībā izmanto smagās mašīnas ar cisternu tilpumu 30 m3. Lauka malā atrodas 90 m3 pārkraušanas konteiners, no kura šķidrmēsli pa cauruļu iestrādnes sistēmu tiek izkliedēti uz lauka.
„Pērn, kad Latvijā bija ļoti mitrs un ar smagajām mucām praktiski nebija iespējams strādāt, mūsu saimniecībā šķidrmēslu izkliedēšana noritēja salīdzinoši daudz vieglāk,” uzsver z/s Laši īpašnieks A. Akmens.
ZS Laši īpašnieks Artūrs Akmens.
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...