Saimnieks LV
, .
fair_day 11.5℃
Vārda dienu svin: Maija, Paija

SIA "Saldus Agro" mērķis – uzlabot augsni

Anete SĪLE , 10-05-2025
SIA "Saldus Agro" mērķis – uzlabot augsni

Saimnieks LV / 2025.gads (Marts)

SIA Saldus Agro prioritātes ir saimnieciskās darbības optimizācija un augsnes kvalitātes uzlabošana. Uzņēmuma vadītājs Ēriks Stašinkis intervijā Saimnieks LV atklāj ilgtspējīgas saimniekošanas ieguvumus un skaidro augsnes apstrādes nozīmi labākas ražas ieguvei.

– Kā uzsākāt darba gaitas SIA Saldus Agro?
Ēriks:
– Kopā ar šo uzņēmumu esmu jau septiņus gadus. Kad uzņēmos šo amatu, salīdzinoši nesen uzņēmumam bija notikusi īpašnieku maiņa un tas bija nonācis Agrolats grupas sastāvā. Saskatīju iespējas īstenot idejas uzņēmuma pilnveidošanai un attīstībai. Pēdējos gados kopīgiem spēkiem ir daudz paveikts SIA Saldus Agro darbības optimizācijai un potenciāla palielināšanai dažādos virzienos.

– Cik lielu platību apsaimniekojat?
Ēriks:
– Pavisam 3200 ha, to skaitā ap 3000 ha ir sējplatība, pārējais – ilggadējie papeļu stādījumi un ekoshēmās, aizsargjoslās u.tml. Daļa zemes tiek nomāta, daļa pieder uzņēmumam. Izmantojam iespēju sadarboties ar kaimiņiem samainīt laukus, tā ieguvēji ir visi.

– Kādas kultūras audzējat?
Ēriks:
– Sējumu struktūra variē katru gadu un atkarīga no laika apstākļiem, reģiona vai pat tirgus cenām. Standartā ir 40–60 % ziemas kvieši un mieži, 10–20 % ziemas rapši, 10–20 % pākšaugi un 10–20 % vasarāji (alus mieži vai auzas). Ļoti daudz audzējam starpkultūras, piemēram, šobrīd uz lauka atradīsiet dažādus sugu maisījumus, tostarp ar sakņu redīsiem, kuru saknes ir lielisks veids, kā uzirdināt augsni, noturēt barības vielas un uzlabot augsnes veselību. Lai būtu lietas kursā par augsnes stāvokli un sastāvu, regulāri tiek veiktas augsnes un augu analīzes. Pirms visu vasarāju sējas, pēc iespējas agrāk, sējam starpkultūras, un, ja izdodas, tāpat darām starp atkārtotiem ziemājiem. Tas mums ir īpaši svarīgi, jo liela daļa zemes, pārsvarā iepriekšējo darbību rezultātā, ir palikusi sliktā stāvoklī, tas ir viens no iemesliem, kāpēc pievēršam lielu uzmanību augsnes kvalitātei un iespējām to uzlabot.

– Kādu tehnoloģiju praktizējat?
Ēriks:
– Iespēju robežās piekopjam reģeneratīvās saimniekošanas principus. Tas nozīmē, ka zemi cenšamies lieki neapstrādāt, aizsargāt augsnes virskārtu, tāpat ir svarīgi nodrošināt lielu augu dažādību un dzīvas augu saknes, cik ilgi vien iespējams. Tas nozīmē, ka viena gada laikā mums lauki ir jāapsēj vairākas reizes un optimālā laikā. Piemēram, tikai – 2024. gada rudenī izdevās apsēt visu saimniecības platību par 120 %. Ja iespējams, arī rapšus sējam tiešajā sējā vai vismaz vienā agregātgājienā, apvienojot visus procesus. Eksperimentējam daudz, piemēram, sējot rapšus kopā ar vīķiem, griķiem un āboliņu, var samazināt kaitēkļu ietekmi.

– Vai sen darbojaties šajā nozarē? Vai ir kāda pieredze ārzemēs?
Ēriks:
– Ar lauksaimniecību esmu saistīts visu savu apzinīgo darba mūžu. Turpat 30 gadus darbojos lielos lauksaimniecības uzņēmumos kā vadītājs. Interesanti bija strādāt pie ārzemniekiem, kas saimnieko Latvijā un Baltijas valstīs, to varētu definēt kā labu un vērtīgu pieredzi. Ir pabūts arī ārpus Latvijas un, protams, iegūtās zināšanas ir atvestas uz mājām. Cenšos sekot līdzi laikam un pārmaiņām, jo nozare attīstās. Dodos uz izstādēm, forumiem, semināriem un citām saimniecībām.

SIA Saldus Agro (Novadnieku pagasts, Saldus novads).
Saimniecības vadītājs: Ēriks Stašinkis.
Apsaimnieko: 3200 ha.
Darbinieku skaits: 13.

– Kādus atbalsta veidus izmantojat uzņēmuma attīstībai?
Ēriks:
– Visu iespējamo! Maksimāli izmantojam platību maksājumus, piesakāmies ekoshēmu atbalstam, kas šobrīd ir īpaši aktuāli, iesniedzam projektu pieteikums. Ir vairākas bankas, ar kurām izvēlamies sadarboties, esam atvērti visām iespējām.

– Kādi ir jaunākie lielākie ieguldījumi uzņēmuma darbībā?
Ēriks:
Saldus Agro attīstās diezgan stabili, bez lieliem lēcieniem. Pirms četriem gadiem modernizējām tehnikas parku, to  optimizējot jeb samazinot vienību skaitu un investējot kvalitatīvākajāsvienībās. Ne vienmēr vajag daudz tehnikas, lai efektīvi saimniekotu, svarīga ir darba procesu pareiza plānošana un organizēšana.

 

 

Pilnu rakstu lasiet marta SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Skatīties ilgtermiņā
Skatīties ilgtermiņā

Pārdomāta saimniekošana, tajā skaitā piemērota finansējuma piesaiste ir ats...

Būtiski faktori izvēloties finanšu partneri
Būtiski faktori izvēloties finanšu partneri

Pēdējās divas sarežģītās sezonas lauksaimniecībā ir radījušas nozares pārst...

Zemes vērtības pieaugums bilancē
Zemes vērtības pieaugums bilancē

Jautājums: Uzņēmums iegādājās zemi 2012. gadā. 2024. gadā zemes vērtība i...

Gaļas šķirņu liellopu nobarošanas rezultāti un liemeņu kvalitāte
Gaļas šķirņu liellopu nobarošanas rezultāti un liemeņu kvalitāte

Gaļas šķirņu liellopu nobarošana Latvijā vēl nav pietiekami attīstīta, jo l...