, .
cloudy 11.2℃
Vārda dienu svin: Strauja, Gudrīte

Rūpēs par ražu

Anita RĀBANTE, SIA Sertifikācijas un testēšanas centrs (STC) Atbilstības novērtēšanas nodaļas Bioloģiskās lauksaimniecības sektora vecākā eksperte. , 13-03-2024
Rūpēs par ražu

Saimnieks LV / 2024.gads (Marts)

Zemniekiem šis ir pārdomu laiks, kad tiek izvērtēti iepriekšējā gada izaicinājumi un plānots jauns darba cēliens. Pērn nelabvēlīgie laikapstākļi daudziem liek izsvērt audzēto kultūraugu šķirņu atbilstību bioloģiskās lauksaimniecības ražošanai un ražošanas tehnoloģijas.

Ja pēc barības vielām prasīgākiem kultūraugiem tās netiek nenodrošinātas, cieš ražas apjoms un produkcijas kvalitāte. Augi, kas ir saņēmuši pietiekami daudz barības vielu, ir mazāk ieņēmīgi pret slimībām, kaitēkļu ietekme tiem ir mazāk postoša.

Augsnes veselība bioloģiskajā lauksaimniecībā
Bioloģiskajā lauksaimniecībā visbiežāk mēslojumam izmanto kūtsmēslus. Ar pakaišu kūtsmēsliem pamatā tiek nodrošinātas augu vajadzības pēc slāpekļa, fosfora un kālija, kā arī augsnē tiek uzturēta organiskā viela. Bioloģiskajā ražošanā drīkst izmantot konvencionālas izcelsmes kūtsmēslus (izņemot industrializētas izcelsmes), bet diemžēl to pieejamais daudzums ir visai nepietiekošs.

Bioloģiskās lauksaimniecības Regulā (ES) 2018/848 kā svarīgs augsnes auglības uzturēšanas nosacījums ir minēta daudzgadīga augu seka, kurā iekļauj tauriņziežus un zaļmēslojuma augus. Saimniecībās, kurās netiek turēti dzīvnieki, tauriņziežu un zaļmēslojuma augu audzēšana ir alternatīva, kā saglabāt organisko vielu augsnē un nodrošināt augus ar barības vielām.

Augiem dažādos attīstības posmos ne mazāk svarīgs ir nodrošinājums ar mikroelementiem – varu (Cu), magniju (Mg), sēru (S), mangānu (Mn), cinku (Zn) u.c. Tas augus pasargā no slimībām un kaitēkļiem.

Vēl viens augiem svarīgs faktors ir pH līmenis augsnē. Liela daļa Latvijas augšņu ir skābas. Uzturot augsnes pH līmeni optimālā līmenī, var samazināt vai novērst daudzas kaitēkļu un slimību izraisītās problēmas. Atbilstošs pH līmenis ļauj augiem uzņemt nepieciešamās barības vielas, novērš stresu un mazina kaitēkļu ietekmi.

Kalcijam augsnē ir divas svarīgas funkcijas – pirmkārt, tas ir augu augšanai nepieciešams elements, otrkārt, kopā ar trūdvielām ietekmē augsnes struktūru un optimizē reakciju. Kalcija trūkums vienmēr veicina sēņu ierosināto slimību izplatību. Ja augsnē maz kalcija, augos pazeminās kālija un magnija saturs. Alumīniju, dzelzi, mangānu, cinku, svinu, niķeli un hromu augi skābās augsnēs var uzņemt pat toksiskā daudzumā. Lai uzzinātu, vai lauki jākaļķo, ir jāveic augsnes ķīmiskās analīzes. Bioloģiskajā lauksaimniecībā tas ir īpaši...

 

 

Pilnu rakstu lasiet marta SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...