, .
rain 7.1℃
Vārda dienu svin: Līksma, Bārbala

Ražojam un ēdam vairāk siera un biezpiena

Vanda Davidanova , 12-04-2021
Ražojam un ēdam vairāk siera un biezpiena

Saimnieks LV / 2021.gads (Aprīlis.)

Par spīti pandēmijas apstākļiem, Latvijas piena pārstrādes uzņēmumiem 2020. gads noslēdzies labāk nekā varētu domāt.

Ar prieku informēju, ka par 7 % pieaudzis saražotā siera un biezpiena daudzums, kopā – 54 tūkst. t, un ir sasniegts jauns rekords (2019. gadā bija 50.5 tūkst. t). Turpina palielināties šo produktu patēriņš uz vienu iedzīvotāju. Pēc provizoriskiem datiem, pērn katrs esam apēduši 21.5 kg siera un biezpiena, t.i., par 2 % vairāk nekā 2019. gadā. Pavisam Latvijas iedzīvotāju galdā bijis 41.1 tūkst. t siera un biezpiena. Kopš 2002. gada Latvijā siera patēriņš uz vienu iedzīvotāju gadā ir gandrīz trīskāršojies. Tā kā par 3 % ir samazinājies importēto produktu daudzums, secinām, ka uzturā esam vairāk lietojuši savu uzņēmumu sieru un biezpienu, un tas ir apsveicams fakts. Kopš 2017. gada importēto produktu līnija ir tikai augusi (pat līdz 7 % gadā), bet nu ir ievērojams kritums. Cilvēki atgriežas pie Latvijā ražotām kvalitatīvām un veselīgām vērtībām.

AS Smiltenes piens un AS Jaunpils pienotava sortiments.

Atsevišķs stāsts ir par siera un biezpiena eksportu. Bijām pieraduši, ka kopš 2015. gada šo produktu eksports ievērojami auga. Pērn salīdzinājumā ar 2014. gadu eksportētā siera un biezpiena daudzums ir gandrīz divkāršojies. Ja ne sarežģītā situācija Latvijā, Eiropā un citur pasaulē, tad arī 2020. gads būtu bijis ar pluss zīmi. Tagad diemžēl ir neliels eksporta kritums, un tam ir objektīvi iemesli.

2019. gadā Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi eksportēja 29.3 tūkst. t siera un biezpiena, bet 2020. gadā – 29.2 tūkst. t, t.i., par 0.5 % mazāk. Visvairāk eksportēts Čedaras siers, kas sastāda 47 % no kopējā daudzuma, salīdzinājumā ar 2019. gadu gan par 5 % mazāk. Biezpiena eksports 2020. gadā pieaudzis par 12 %.

Samazinājies Mozzarellas eksporta apjoms, kas droši vien izskaidrojams ar faktu, ka Eiropas valstīs, tāpat kā pie mums, nestrādā sabiedriskās ēdināšanas iestādes.

Visnozīmīgākie eksporta tirgi ir Vācija (no Latvijas iepirkusi 13 tūkst. t siera), Nīderlande – 4.5 tūkst. t, tai seko Igaunija, Lietuva u.c. Par 13 % pieaudzis siera eksports uz Poliju, par 23 % – uz Dāniju, bet – vislielākais uzrāviens bijis uz Ukrainu un Saūda Arābiju.

Jānis Bērtulsons, AS Jaunpils Pienotava un AS E-Piim Tootmine valdes loceklis.

Jāuzteic AS Jaunpils pienotava, kas 2020. gadā strauji paplašinājusi eksporta tirgu un pērn salīdzinājumā ar 2019. gadu eksportu palielinājusi par vairāk nekā 20 %, kas naudas izteiksmē sastāda 5 milj. EUR. Ražošana palielināta par 20 %, piena pārstrāde − par 12 %. Uzņēmums ražo sieru, biezpiena desertus, sviestu un krējumu un ir viens no lielākajiem ES Aizsargāto produktu reģistros iekļautā Jāņu siera ražotājiem.

Komentē AS Jaunpils Pienotava valdes loceklis Jānis Bērtulsons: „Aizvadītais gads uzņēmumam bija pārmaiņu gads − apvienojāmies ar igauņu zemnieku kooperatīvu E-Piim Tootmine, un tagad mums kopā ir trīs ražotnes. Importētās pārtikas kritums, mājsēde un tas, ka izpalikuši restorānu apmeklējumi, ka cilvēkiem ir nācies pašiem gatavot un ēst mājās, pozitīvi ietekmējis arī pieprasījumu pēc Jaunpils Pienotavas produktiem – ievērojami pieaudzis Jaunpils krējuma un biezpiena pieprasījums. Uzsākām arī šķēlēs grieztā siera ražošanu, kas notiek Igaunijas rūpnīcā.

Kooperatīva mērķis ir ražošanā līdz 2050. gadam kļūt CO3 neitrāliem, tāpēc aktīvi strādājam, lai nākotnē mūsu produktiem būtu pārstrādājams iepakojums (kur tas iespējms). Eiropas projekta ietvaros esam uzstādījuši suliņu demineralizācijas līniju un pašlaik testējam biezpiena sulu pārstrādes iespējas, lai atrastu jaunus produktus, ko no tām gatavot, un līdz minimumam samazinātu piena pārstrādes sauso atlikumu. Šogad pasūtītas arī pirmās ar saspiesto gāzi darbināmās piena savākšanas automašīnas.

Ļoti uztrauc izejvielu trūkums Eiropā – iepakojuma cenas šobrīd ir neprognozējamas, veikalos gaidāmais straujš cenu kāpums visiem produktiem.”

Lielveikalu plauktos 2020. gadā nedalītu pircēju uzmanību piesaistīja AS Smiltenes piens produkcija – sieri, dažādu garšu biezpiena tortītes, jogurti. Saražotā siera apjoms salīdzinājumā ar 2019. gadu pieaudzis par 12.8 %. Padomāts, kā sortimentu padarīt pievilcīgāku pircējiem – palielinājies šķēlēs fasēto sieru sortiments, ir pievilcīgi, mūsdienīgi iepakojumi.

AS Smiltenes piens valdes priekšsēdētāja Ilze Bogdanova.

AS Smiltenes piens valdes priekšsēdētāja Ilze Bogdanova stāsta: „Lai gan 2020. gada sākums viesa zināmas bažas, kopumā gads izvērtās labs – ir izstrādāti jauni produkti un apgūti jauni tirgi. AS Smiltenes piens pērn pārstrādāta izejviela par 9 % vairāk nekā 2019. gadā. Smiltenes 100 gadu jubilejā esam radījuši sieru Smiltene, kas izstādē Rīga Food 2020 jauno sieru grupā ieguva zelta medaļu. Esam uzsākuši bioloģiskā piena pārstrādi un produktu ražošanu, līdz ar to palielinot produktu eksportu. Pielāgojoties pašreizējai situācijai, saldummīļiem piedāvājam mini biezpiena tortes. Tās veidotas kā viena porcija, lai varētu paņemt līdzi, dodoties pie dabas. Šogad Latvijas iepakojuma asociācijas konkursā šis iepakojums izpelnījās atzinību, bet tortei ar apelsīnu ievārījumu Rīga Food 2020 tika piešķirta zelta medaļa.

Arī šogad saviem klientiem piedāvāsim jaunus inovatīvus piena produktus un turpināsim iepazīstināt ar jau esošajiem produktiem.”

Ar plus zīmi strādājis AS Talsu piensaimnieks – 2020. gadā salīdzinājumā ar 2019. gadu iepirkts un pārstrādāts par 10 % vairāk piena, līdz ar to saražots lielāks produkcijas daudzums. Vesela paaudze ir izaugusi ar dažādu krāsu un garšu Talsu rituļiem, kas vēl joprojām turpina ripot uz veikalu plauktiem, jo pieprasījums pēc kvalitatīvajiem īpašo garšu sieriem ir liels. Talsos ražošana turpina paplašināties – pircēju īpaši iecienīta ir Deviņkalnu sieru līnija. Ražo arī bioloģiskos produktus. Uzņēmuma apgrozījums 2020. gadā pieaudzis par 2 %.

AS Talsu piensaimnieks valdes priekšsēdētājs Dainis Norenbergs.

AS Talsu piensaimnieks valdes priekšsēdētājs Dainis Norenbergs stāsta: „Iepriekšējais gads kopumā bija labs – piena bija pietiekoši daudz, visu arī pārstrādājām. Pieprasītākais bijis biezpiens, kefīrs, sieri, piens. Talsos visi strādā, saslimušo pašlaik nav. Saviem darbiniekiem nodrošinām arī Covid-19 testus – paši par sevi rūpējamies. Pērnā gada nogalē nodota jauna piena fasēšanas līnija Tetrapak, tāpēc esam sākuši pienu pildīt pakās. Pienu un kefīru jaunajā iepakojumā pārtikas veikalos jau var nopirkt. Otrajā ceturksnī pilnīgi atteiksimies no pudelēm."

AS Talsu piensaimnieks sieri.

Minēto uzņēmumu produktus izmanto restorāni un kafejnīcas ēdienu gatavošanā. Gadu gaitā izstrādāts vairāki simti jaunu recepšu, ko Siera klubs ir apkopojis un izdevis četrās krāšņās un vērtīgās grāmatās. Siera patēriņa pieaugums – tā nav siera šķēle uz maizītes, tie ir visdažādākie ēdieni. Ne velti siers ir produkts, ar kuru var sākt un noslēgt katru ēdienreizi. Un siers un biezpiens ir produkti, kuri sader ar gandrīz jebkuru citu produktu.

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle
Kombinētā piena – gaļas liellopu šķirne Simentāle

Piena lopkopībā diezgan bieži sastopamies ar apzīmējumu kombinētās šķirnes....

Domāt, mainīties un pastāvēt
Domāt, mainīties un pastāvēt

Lauksaimniecības nozaru un zemnieku saimniecību attīstībā bieži varam pārli...

SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos
SIA "Griezes Lejnieki" laiku lokos

Latvijas piensaimniecību pēdējo divdesmit, trīsdesmit gadu laikā skārušas ...

Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai
Enerģijas uzglabāšanas sistēmas lauksaimniecībai

Ar katru gadu elektroenerģija kļūst aizvien būtiskāks resurss jebkurā saimn...