SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” (LLKC) Ekonomikas nodaļa, sadarbojoties ar augkopības un lopkopības ekspertiem, kā arī lauksaimniecībām, sagatavojusi 224 provizoriskos bruto segumus dažādiem kultūraugiem un lopu grupām par 2020. gadu (aprēķini var tikt koriģēti līdz 1. jūnijam). Bruto segumi tiek izstrādāti, lai veicinātu lauksaimnieciskās ražošanas procesu racionalizēšanu un optimizēšanu lauksaimniecībās.
Bruto segums ir rādītājs, kas parāda starpību starp saražotās produkcijas ieņēmumiem un mainīgajām izmaksām uz vienu ražošanas vienību (augkopībā uz 1 hektāru vai 1000 m2, lopkopībā uz vienu dzīvnieku). Katrā bruto seguma aprēķinā ir izmantota konkrēta ražošanas tehnoloģija, kas tiek uzskatīta par optimālu. Bruto segumi atšķiras pēc ražošanas intensitātes pakāpes (ekstensīvi/intensīvi) un ražošanas specifikas (integrēti/bioloģiski). Lai bruto segumus varētu izmantot konkrētas saimniecības vajadzībām, ir jāņem vērā tajā lietotā ražošanas tehnoloģija un citi apstākļi.
Jaunums! Šogad pirmo reizi sastādīti bruto segums ripsim, savukārt, vasaras kviešiem, lauka pupām, zirņiem un vasaras miežiem pirmo reizi izveidots aprēķins ar minimālo augsnes aprstrādi.
Tāpat kā iepriekšējos gadus, arī šogad graudaugiem, eļļas augiem, zālājiem, lopbarības kultūraugiem un nektāraugiem sagatavoti divu veidu bruto segumi. Vienos izmantotas tehnisko pakalpojumu vidējās tirgus cenas, bet otros tehnisko operāciju izmaksas, kādas rodas, ja tehniskās operācijas veic ar saimniecības īpašumā esošo tehniku.
Bruto segumi sagatavoti, lai:
Tehnisko pakalpojumu cenu un tehnisko operāciju izmaksu apkopojumu par 2020. gadu skatīt ŠEIT.
Ja vēlaties aprēķināt bruto segumus savām saimniecībām, izmantojiet LLKC izveidoto bruto segumu aprēķināšanas rīku, kas pieejams ŠEIT. Tajā jūs varat ievadīt savas saimniecības datus un aprēķināt bruto segumus gan augkopībā, gan lopkopībā.
Ja vēlaties aprēķināt tehnikas izmaksas savā saimniecībā, izmantojiet LLKC izstrādāto tehnikas izmaksu aprēķināšanas rīku, kas pieejams ŠEIT
Ja jums ir ieteikumi vai komentāri, sazinieties ar LLKC ekonomikas konsultantu Kristapu Vītolu (e-pasts: kristaps.vitols@llkc.lv, tālr. 26030123).
1) AUGĻI UN OGAS
2) DĀRZEŅI, GARŠAUGI UN SALĀTI
3) GRAUDAUGI, EĻĻAS AUGI, ŠĶIEDRAUGI, PĀKŠAUGI
4) LOPBARĪBAS KULTŪRAS
5) NEKTĀRAUGI
6) TĒJAS
7) ZĀLĀJI
1) AITKOPĪBA
2) BIŠKOPĪBA
3) CŪKKOPĪBA
4) GAĻAS LOPKOPĪBA
5) KAZKOPĪBA
6) PIENA LOPKOPĪBA
7) TRUŠKOPĪBA
8) VISTKOPĪBA
9) ZIRGKOPĪBA
Eiropas Komisija prognozē, ka 2025. gada otrajā pusē liellopu bruto vietējā...
Reaģējot uz mutes un nagu sērgas (MNS) izplatību Eiropā, otrdien, 8. aprīlī...
10. un 11. aprīlī Rīgā notiks Baltijas valstu lauksaimniecības ministru tik...
Pēc senlatviešu tradīcijām zirņi ir jāsēj gada 100 dienā, lai mazāk tos boj...