Saimnieks LV / 2017.gads (Februāris.)
Kā ik pavasari, sākoties pavasara darbu plānošanai, viena no aktualitātēm ir arī sēklu iegāde. Šķirņu un sēklu piedāvājums parasti ir pietiekami plašs, lai katrs lauksaimnieks atrastu savai saimniecībai un saimniekošanas veidam piemērotākās. Tomēr pirms sēklu iegādes ļoti svarīgi ir būt pārliecinātam, ka tiks nopirkts labas kvalitāte materiāls.
Pirmkārt, jāatceras, ka tirgot ir atļauts sertificētas sēklas, kas ir iesaiņotas un etiķetētas atbilstoši sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumu prasībām. Sēklu tirdzniecība Sēklu un šķirņu aprites likumā likuma izpratnē ir sēklu pārdošana, piegāde vai pārvietošana (par atlīdzību vai bez tās), ja sēklas paredzētas komerciālai izmantošanai. Jebkurš uzņēmējs vai fiziska persona var piedāvāt sēklas tirdzniecībai, bet tiem jāreģistrējas Sēklaudzētāju un sēklu tirgotāju reģistrā. To var darīt arī sēklu audzētāji, kas audzē un izaudzēto sēklas materiālu sertificē daļēji vai pilnībā, sēklas sagatavotāji vai saiņotāji, kas nodarbojas ar sēklas sagatavošanu (tīrīšanu, šķirošanu, iesaiņošanu un/vai sertifikācijas procesa pabeigšanu), sēklas tirgotāji, kas paši var arī nenodarboties ar sēklas gatavošanu un sertifikāciju, bet vēlas iepirkt sēklu un tirgot to gala patērētājam. Kāpēc visu sēklaudzētāju un tirgotāju reģistrācija ir obligāta? Tāpēc, ka Sēklu un šķirņu aprites likumā iestrādātie noteikumi ir radīti, lai aizsargāt sēklu pircējus no nekvalitatīvu sēklu tirgotājiem un arī kontrolētu lauksaimniecības kultūraugu šķirņu apriti, t.sk. respektētu selekcionāru tiesības. Valsts Augu aizsardzības dienests (VAAD) ir institūcija, kas uzrauga un kontrolē sēklu apriti, un šīs institūcijas izsniegtie dokumenti – sēklas sertifikāts un etiķete uz iepakojuma ir garants iegādātās preces – sēklas materiāla kvalitātei un identitātei. Tātad tirdzniecībai nevar tikt piedāvātas sēklas, kuru kvalitāti neapliecina sēklas sertifikāts un/vai iesaiņojuma etiķetes.
Tomēr ikviens lauksaimnieks zina, ka publiskajā telpā var atrast informāciju par piedāvājumu gan sertificētai sēklai, gan sēklas materiālam bez oficiāliem dokumentiem. Pieprasījums un piedāvājums vienmēr iet roku rokā. Tas nozīmē arī to, ka daļa lauksaimnieku nepievērš pietiekamu uzmanību tam, kādi dokumenti nāk līdzi preces pavadzīmei, un ir gatavi riskēt vai arī uzticas pārdevējam, kas viss būs kā solīts. Tas, ka pārdevēji ne vienmēr ir godīgi, nākas dzirdēt diezgan bieži. Dažkārt vasarāju sēklu vietā tiek pārdotas ziemāju sēklas vai tirgoti tiek vienkārši lopbarības graudi ar vējauzu, lāčauzu sēklām un vēl visu ko – to ieraugām tikai tad, kad sējums sadīdzis vai pat vēlāk. Ir arī gadījumi, kad sēklas pārdevējs sola dokumentus nosūtīt vēlāk, bet atsūta vien rēķinu, kur sēklas nu jau nosauktas vienkārši par graudiem. Atšķirības starp sēklu piedāvājumiem, pirmkārt, var manīt, salīdzinot sēklas cenas, bet, vai ietaupītie 10–15 % izmaksās, atsver risku nopirkt kaķi maisā... par to, protams, jādomā pašam pircējam.
Kāpēc tomēr tiek riskēts? Visbiežāk lauksaimnieki min, ka sertificēta sēkla ir ļoti dārga, bet kvalitāte kaimiņa pašgatavotajai sēklai bez papīriem esot vēl labāka nekā sertificētai. Cena sertificētai sēklai nevar būt zema, jo izaudzēt sertificējamu sēklas materiālu var tikai sējot dārgi pirktu vēl augstāka ataudzējuma sēklu. Sēklas sagatavošana sertifikācijai arī ir daudz darbietilpīgāks un sarežģītāks darbs nekā izaudzēt preču produkciju pārstrādei vai lopbarībai. Kā novērtēt, vai prasītā sēklas cena ir pamatota? Eksperti iesaka to novērtēt pret pārtikas graudu cenu. Ja par augstākās klases pārtikas kviešu graudiem tiek maksāts 200–250 EUR/t, tad par tonnu C2 kategorijas kviešu sēklas cena 300–375 EUR ir uzskatāma par atbilstošu. Ja labu pārtikas graudu cena ir vien 150 EUR/t, zemākas kategorijas sertificētas sēklas cenai nevajadzētu būt augstākai par 225 EUR/t. Augstāku kategoriju sertificētās sēklas būs vēl vismaz par 10–30 % dārgākas, jo tās tiek piedāvātas mazākos apjomos. Brīvā tirgus attiecībās liela loma ir pieprasījuma un piedāvājuma attiecībām, sēklu cena var diezgan būtiski atšķirties arī dažādām šķirnēm. Tāpat arī gadījumos, kad sēklas pārdevējs kļūst par pircēja kreditoru, piedāvājot atlikto maksājumu par sēklu (varbūt pat līdz ražas pārdošanai), sēklas cenas veidošanas mehānisms jau būs pavisam cits.
Diskutējot par sertificēto sēklu kvalitāti, vispirms jāatgādina, ka sēklu sertifikācija pieprasa sēklaudzētājam nodrošināt konkrētu kvalitātes rādītāju līmeni jeb zemāko robežu. Piemēram, visām sēklas kategorijām dīdzība nedrīkst būt zemāka par 85 %, bet tā noteikti var būt augstāka un starp dažādām vienas kategorijas sēklu partijām var variēt. Tāpēc ļoti svarīgi pirkšanas brīdi apskatīt sēklas sertifikātu un novērtēt, vai pircēju apmierina sertifikātā norādītā konkrētās sēklu partijas kvalitāte. Pēc pagājušā rudens lietavām ražas novākšanas laikā arī šajā pavasarī, iespējams, daudzām piedāvātājam sēklas partijām dīdzība būs tuvu minimālai robežai – 85 %. Un daudzas sēklu partijas netiks sertificētas tieši sēklu zemās dīdzības dēļ. Aicinu būt apdomīgiem pircējiem un pieprasīt sēklas sertifikātu, lai skaidri zinātu visus sertifikātā minētos rādītājus – dīdzību, sēklas un šķirnes tīrību, 1000 sēklu masu u.c. Tad arī nebūs vilšanās, ka apsētajā laukā parādās daudz citu sugu piemaisījumu. To visu sertifikātā varam izlasīt: cik tīrs bijis sertificējamais sēklas materiāls, cik citu kultūraugu vai nezāļu sēklu konstatēts vienā kilogramā sēklu. Tas noteikti nepārsniedz minimālās prasības konkrētai sēklu kategorijai, bet, zinot, ka ar 1 kg sēklu var apsēt teju 50 m2, varam jau tagad vizualizēt, cik daudz piemaisījumu uz lauka redzēsim vasarā.
Sēklas sertifikāts patiešām negarantē pašu augstāko sēklas kvalitāti, bet tas apliecina, ka pērc konkrētās šķirnes sēklu un ka sēklas kvalitātes rādītāji ir augstāki par kategorijas minimālajiem rādītājiem. Arī labs kaimiņš var sagatavot sēklu, kura būs rupjāka, dīgstošāka un tīrāka par, piemēram, C2 kategorijas sertificētu sēklu, jo šai pēdējai sertifikācijas kategorijai ir pieļaujami diezgan daudzi citu sugu piejaukumi. Šīs minimālo vērtību robežas katram rādītājam rūpīgi uzrauga VAAD inspektori saskaņā ar katras laukaugu sugas sēklaudzēšanas sēklaudzēšanas noteikumiem. Ražojošās saimniecībās, kas strādā ar vairākām sugām un šķirnēm, lai cik rūpīgi darbotos, nav viegli ilgstoši nodrošināt šķirnes tīrību. Tīrība ir atslēgas vārds visā sēklkopības procesā – tīrs lauks, tīra sējmašīna, tīrs kombains, tīra kalte utt. Sertifikāts garantē – sēklas piederību šķirnei, tīrību no karantīnas vai citiem bīstamiem piemaisījumiem un atbilstību minimālajām kvalitātes prasībām konkrētam ataudzējumam jeb kategorijai.
Tieši pateicoties neapdomībai sēklu apritē, esam iedzīvojušies tādās grūti apkarojamās nezālēs kā vējauza, lāčauza, gaiļsāre, rudzusmilga, bet, sēklu sertificējot, tas noteikti būtu konstatēts! Tagad par šo vieglprātību saimnieki maksās daudz vairāk vēl daudzus gadus, pērkot dārgus specializētos herbicīdus.
Sēklas pircējam gribētos vēlreiz atgādināt, ka VAAD var izsniegt divu veidu dokumentus sēklu kontroles jomā, kas nespeciālistam var šķist gan vizuāli, gan pēc satura līdzīgi, bet pēc savas būtības ir ļoti atšķirīgi – Sēklas sertifikāts un Sēklu novērtēšanas rezultāti. Ikviens lauksaimnieks, arī sēklaudzētājs var iesniegt VAAD sēklu paraugu daļējai kvalitātes rādītāju noteikšanai, piemēram, lai novērtētu sēklu dīgtspēju. VAAD laboratorijā noteiks šo vienu rādītāju un izsniegs dokumentu ar nosaukumu Sēklu novērtēšanas rezultāti. Tie būs rādītāji, kas raksturos konkrēto saimnieka atnesto sēklu maisiņu, bet, tā kā šāda parauga noņemšanu neuzrauga VAAD inspektori, neviens negarantē tā piederību kādai konkrētai sēklu partijai. Sēklu novērtēšanas rezultātus izsniedz arī tām sēklaudzētāju pieteiktajām sēklu partijām, kas nav izturējušas sertifikācijas kvalitātes standartus. Šādas sēklas saskaņā ar normatīvajiem aktiem nedrīkst piedāvāt tirgū. Sēklu novērtēšanas rezultāti var kalpot saimniekam pašaudzētās sēklas kvalitātes novērtēšanai, jo tikai pats saimnieks šajā gadījumā zina, cik lielu sēklas partiju pārstāv novērtēšanai aizvestais sēklas paraugs, kādai šķirnei atbilst šis sēklas, vai sēklās ir arī citu šķirņu piejaukumi.
Sēklas pārdevēji taisnojas, ka sēklas cena ir augsta, jo par sertificēto sēklu jāmaksā autoratlīdzība selekcionāram. Jā, selekcionāram ir tiesības uzturēt savas jaunās šķirnes aizsargāto šķirņu reģistrā un saņemt autoratlīdzības maksājumus par to pavairošanu un pārdošanu. Aizsargātās šķirnes sēklu drīkst pavairot, pārdot vai citā veidā realizēt tikai ar selekcionāra atļauju. Tāpēc sēklu audzētājiem, sēklu tirgotājiem, visiem, kas gūst ienākumus no šķirnes sēklu pārdošanas, t.i., komercializācijas, ir jāslēdz licences līgums ar selekcionāru. Tomēr jāatceras, ka šķirnes sēklu pavairošana nenotiek tikai sēklkopības saimniecībās. Arī tajās saimniecībās, kas audzē visa veida preču produkciju lopbarībai, pārtikai un vienlaicīgi pašas izaudzē un sagatavo sēklu savā saimniecībā (bez sertifikācijas), notiek kādas konkrētas šķirnes pavairošana ar mērķi gūt ienākumus saimniecībai. Tikai šajā gadījumā likumdošana nosaka īpašu izņēmumu plašāk audzēto laukaugu (labības, rapšu, pākšaugu, kartupeļu u.c.) audzētājiem: lauksaimniekiem nav obligāti jāslēdz licences līgums, bet tiem brīvprātīgi pēc selekcionāra pieprasījuma jāinformē par šķirnēm, ar kurām apsēti lauki un lauksaimnieka pienākums ir maksāt samazinātu autoratlīdzības summu selekcionāram par to sēklas daudzumu, kas izmantots katra hektāra apsēšanai. Ienākumi no aizsargāto šķirņu autoratlīdzībām selekcionāram patiesībā ir dzīvības jautājums – tie ir galvenie ienākumi, kas jāiegulda nākamo jaunu šķirņu radīšanā. Lauksaimniekam ir izvēles iespēja – arī pie mums Latvijā visām laukaugu sugām ir pietiekami daudz šķirņu, kuras nav aizsargātas. Audzējot neaizsargātas šķirnes, autoratlīdzība nav jāmaksā. Protams, loģiski būtu, ka šo brīvo šķirņu sēklas, par kuru pārdošanu nav jānorēķinās ar selekcionāru, tiktu piedāvāta par cenu, kas ir vismaz par 20–40 EUR lētāka nekā tā paša ataudzējuma aizsargātai šķirnei.
Kā uzzināt, vai izvēlētā šķirne ir aizsargāta vai brīva tirdzniecībai? Ieskatoties VAAD mājaslapā, kur publicēta informācija par visām šķirnēm, kas Latvijā aizsargātas un redzams arī saraksts ar šķirnēm, kuras Latvijā tiek pavairotas, bet aizsardzība reģistrēta visā Eiropā.
Tādēļ vēlreiz aicinu ikvienu sēklas pircēju rūpēties par sava biznesa drošību un ilgtspēju. Izvirziet savai saimniekošanai augstākas prasības: iegādājieties tikai labas kvalitātes sēklas, esiet zinoši un tālredzīgi, domājiet ne tikai par šī pavasara sēju, bet arī pat to, kā saimniekosiet pēc gada pieciem un desmit, kādas šķirnes audzēsiet.
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...