Saimnieks LV / 2018.gads (Marts.)
LED produkcija šobrīd ir pieejama ārkārtīgi plašā klāstā, tirgū ir neskaitāmi ražotāji un tirgotāji, dzirdam skaistus solījumus par ekonomiju un kvalitāti, redzam vilinošus cenu piedāvājumus, tāpēc šajā rakstā skaidroju dažus svarīgākos aspektus, kam pievērst uzmanību, iegādājoties LED apgaismojuma iekārtas, kā arī sniedzu dažus padomus prožektora izvēlē.
Gaismas krāsas temperatūra
Daudzi zina par mākslīgā apgaismojuma apzīmējumiem − silta un auksta gaisma, 3000 K un 4000 K utt. Arī dabīgās saules gaismai dienas laikā mainās krāsas temperatūra, zemākā vērtība ir saullēktā un saulrietā 2500 K, maksimumu 6500 K sasniedzot dienas vidū. Jaunākās tendences zinātnē vēsta, ka gaismas krāsa būtiski ietekmē cilvēka ķermeni; 2017. gada Nobela prēmijas laureāti medicīnā Jeffrey C Hall, Michael Rosbash un Michael W Young ir pierādījuši, ka gaismas spektra aukstie jeb zilie toņi, kas dominē 5000 K aukstākā gaismas krāsas temperatūrā veicina kortizola hormona izdalīšanos cilvēka ķermenī, kas paaugstina cilvēka modrību un aktivitāti, savukārt siltie jeb dzeltenie un sarkanie toņi, kas dominē 3000 K un siltākā krāsas temperatūrā, veicina melatonīna hormona izdalīšanos, kas nomierina un relaksē ķermeni. Skandināvijā popularitāti jau iemantojušas LED apgaismojuma iekārtas ar maināmu gaismas spektru, kas pielāgo gaismas krāsu pēc vajadzības tonusam vai atpūtai.
Krāsu atveide
Cilvēka acij gluži dabiski patīk saules gaisma un tas, kā tajā redzam dažādas krāsas. Krāsu atveidi izsaka ar CRI (Colour rendering index) jeb Ra koeficientu, kas saules gaismai ir 100. Jo augstāks CRI, jo krāsu toņi izskatās dabiskāk. Ja mākslīgā gaismas avota CRI ir vismaz 80, tad cilvēka acij krāsu atveide būs komfortabla, patīkama un krāsas tiks atspoguļotas dabiski. Apgaismojuma piemērs ar zemu CRI ir redzams ielu laternu apgaismojumā, kur plaši izmanto nātrija spuldzes ar dzelteno gaismu.
Kalpošanas laiks jeb ilgmūžība
Jebkura LED produkta gaismas atdeve un efektivitāte ar laiku samazinās. Profesionālajā apgaismojuma nozarē gaismas atdeves kritumu izsaka atbilstoši IEC standartam pie X darba stundām ar L, B un C koeficientiem, kur L ir gaismas plūsmas samazināšanās koeficients B ir neatbilstīgo gaismekļu koeficients un C − pilno atteikumu koeficients. Lielākā daļa ražotāju norāda tikai L un B koeficientus, C koeficientu atstājot kvalitātes līderiem, kuri ir pārliecināti par iekārtā izmantoto komponenšu paredzamu darbību. Šobrīd par labas kvalitātes LED gaismekļa etalonu ir kļuvis kalpošanas laiks 100 000 h L80B10 un 5000 h C0.5, kas nozīmē, ka pēc simts tūkstošiem stundu gaismas plūsma lumenos zemāka par 80 % no sākotnējās būs maksimums 10 % no gaismekļu kopuma un pēc 5000 h nestrādājošo gaismekļu skaits būs ne vairāk kā 0.5% no kopējā.
100W ≠ 100W
Salīdzinot profesionāla pielietojuma LED produktus, jauda kļūst par otršķirīgu parametru, svarīgāk ir gaismas plūsma lumenos (lm) kopā ar gaismekļa fotometriju. Fotometrija uzrāda gaismekļa noteiktā leņķī izstarotās gaismas daudzumu vismaz divos griezumos attiecībā pret gaismekļa novietojumu – gareniskā un perpendikulārā. Vienkāršākais fotometrijas vizuālais attēlojums ir koniskā diagramma, kurā redzami leņķi un apgaismojuma līmenis dažādos augstumos, šī diagramma ir tikai aptuvena un nepilnvērtīgi attēlo asimetrisku gaismekļu fotometriju. Daudz precīzāka ir izoluksas līnija, kas attēlo robežu, uz kuras tiek sasniegts vienāds apgaismojuma līmenis luksos (lx). Taču nozīmīgākais gaismekļa fotometrijas pielietojums ir apgaismojuma līmeņa aprēķināšana speciālā datorprogrammā, kas ir svarīgs posms apgaismojuma risinājuma izvēlē. LED tehnoloģija strauji attīstās, un jaunākās paaudzes efektīvāki prožektori ar precīzi virzītu gaismu spēj ietaupīt pat uz pusi vairāk elektroenerģijas nekā novecojušas tehnoloģijas, vienkāršas konstrukcijas LED prožektori.
Solījumi un realitāte
Tā kā gaismekļu tehniskos parametrus izmērīt ir iespējams tikai specializētās laboratorijās, ieteicams izvēlēties gaismekļus, kuriem šie testi ir veikti neatkarīgā, akreditētā laboratorijā. Praksē tas nozīmē to, ka ražotāja deklarētie tehniskie parametri ir pārbaudīti un atbilst realitātei. Eiropā profesionālajai elektrotehniskajai (apgaismojums ir viena no elektrotehnikas apakšnozarēm) produkcijai ir ieviests ENEC marķējums, kas apstiprina neatkarīga testa esamību attiecīgajam produktam. Eiropas Savienībā obligātais CE marķējums ir nekas vairāk nekā ražotāja solījums par atbilstību ES standartiem. Tā kā ENEC marķējums nav obligāts, liela daļa tirgū pieejamās produkcija ir bez tā.
Ieteikumi LED prožektora lietošanā
• Pie lielām LED jaudām, sākot no 50 W un vairāk, ir pieejami prožektori ar precīzu optiku, kas gaismu virza kontrolētā virzienā. Vadoties pēc zemāk dotā shematiskā attēla, ar gaiši dzelteno iezīmēts gaismas kūlis prožektoram ar platu leņķi (bez precīzas optikas), kur lielākā daļa no gaismas un patērētās elektroenerģijas ir nelietderīgi izmantota, radot žilbinājumu un piesārņojot atmosfēru ar nevajadzīgu gaismu. Gudri būtu izvēlēties prožektoru, kas ar precīzu optiku izgaismo tikai nepieciešamo zonu, tādējādi radot papildu elektroenerģijas ekonomiju un komfortablu apgaismojumu.
• Izvēloties produkciju bez ENEC marķējuma, galvenais drošības garants ir garantijas laiks un tirgotāja ilgtspējīgums. Līdzko tirgotājs būs izbeidzis darbību, arī garantija būs beigusies. Turklāt ir praktiski neiespējami izsekot katra gaismekļa parametru atbilstībai solītajam, tāpēc praksē pircējs garantiju izmanto gadījumos, kad problēma ir redzama ar neapbruņotu aci, ja prožektors nestrādā, bet ir arī gadījumi, kad gaismas daudzums, krāsa vai mirgošana neatbilst solītajam, bet problēma paliek nepamanīta, tāpēc droša izvēle būs investēt produkcijā ar ENEC marķējumu.
• Gaismas krāsas temperatūras izvēlē siltie toņi 2500−3000 K radīs atslābinošu efektu un ir ieteicami sadzīves vajadzībām, viesmīlības telpās un dekoratīviem nolūkiem.
• Neitrāli balta krāsas temperatūra 4000 K ir ieteicama izvēle profesionālajam apgaismojumam gan iekštelpās, gan ārā. 5000 K un aukstāka gaismas krāsa būs piemērota vietās, kur nepieciešama paaugstināta modrība, piemēram, ražošanas telpās, apsardzes apgaismojumam, kā arī dekoratīviem nolūkiem.
• Izmantojot vienkāršus prožektorus bez precīzas lēcu optikas, uzstādīšanas leņķim jābūt ne vairāk kā 22° attiecībā pret horizontu, turklāt, lai papildus samazinātu žilbinājumu no LED čipa, ieteicams izvēlēties prožektoru ar matētu stiklu. Apgaismotās teritorijas platība nepaliek lielāka, paceļot prožektoru no 22° uz 60°, skat. 3D vizualizācijas
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...