, .
cloudy -0.3℃
Vārda dienu svin: Krišs, Ksenija, Eglons, Egle

Pasākumā "Mežs ienāk Jelgavā" varēs atraktīvā veidā iepazīt meža nozares aktualitātes

LETA , 18-09-2020
Pasākumā "Mežs ienāk Jelgavā" varēs atraktīvā veidā iepazīt meža nozares aktualitātes

Šodien Pasta salā Jelgavā notiks pasākums "Mežs ienāk Jelgavā", piedāvājot atraktīvā veidā iepazīt meža nozares aktualitātes, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā.

Pasākuma mērķis ir nemainīgs - izglītot sabiedrību par Latvijas mežu apsaimniekošanu un iegūtās koksnes plašo izmantošanas spektru, atraktīvi parādot koksni tās izmantošanas daudzveidībā, ražojot produktus ar augstu pievienoto vērtību. Taču šogad īpaša uzmanība tiek pievērsta koka dzīvei ārpus meža, tādēļ visas aktivitātes tematiski vieno moto "Koks ir vairāk!".

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Meža fakultātes dekāns Linards Sisenis skaidroja, ka pasākuma laikā interesentiem būs iespēja iepazīt jaunākās tehnoloģijas un tehniku, kas tiek izmantota meža apsaimniekošanā, izmēģināt prasmes, darbojoties ar medību un meža mašīnu simulatoriem, mežā un kokapstrādē izmantojamiem instrumentiem un darbarīkiem.

"Notiks arī mežizstrādes mašīnu un citas tehnikas paraugdemonstrējumi un varēs iepazīt dažādus kokapstrādes procesus, piemēram, baļķa retrozāģēšanu, zīmēšanu kokā ar strāvu, koka būvniecību un detaļu savienošanu ar metru garām skrūvēm," klāstīja Sisenis.

Savukārt uzņēmumi, kas nodarbojas ar Latvijā iegūtas koksnes pārstrādi, stāstīs un rādīs, kā koksnei tiek pievienota vērtība, radot ekoloģiskus produktus.

"Uz Meža dienām īpaši gaidām arī ģimenes ar bērniem, lai ar uzskatāmiem piemēriem jaunajā paaudzē vairotu izpratni par dabas vērtībām, to nozīmi un pielietojumu ikdienā noderīgu lietu un produktu tapšanā. Vēlamies akcentēt, ka, tāpat kā piens rodas nevis tetrapakā veikalā, bet gan no govs, arī koks neizaug tirdzniecības centrā, bet gan mežā," aicināja fakultātes dekāns.

Tādēļ pirmo reizi pasākumā ir aicināti piedalīties uzņēmēji, kuri no Latvijas mežos iegūtās koksnes un nekoksnes produktiem ražo dažādus izstrādājumus. Izglītojošos stendos pasākuma laikā varēs uzzināt par mežā iegūstamo nekokses produktu daudzveidību, piemēram, koku vilnu, ēdamām un neēdamām lietām, ko var iegūt Latvijas mežos un dabā.

Līdzīgi kā iepriekšējās Meža dienās, kad apmeklētāju acu priekšā no koka tapa stilizēts koka alnis, kas pašlaik kā vides objekts papildina Langervaldes mežu, Jelgavas tehnikuma pedagogi un audzēkņi arī šogad gatavo dāvanu pilsētai. Darba skice veidota ar atsauci uz Jelgavas 755.jubileju, ko pilsēta atzīmē šogad. Jaunais vides objekts kā dāvana pilsētai Jelgavas tehnikuma audzēkņu izpildījumā arī šogad taps pasākuma laikā Pasta salā.

Vienlaikus LLU Meža fakultātē no plkst.9 līdz 15.30 notiks starptautiska zinātniski praktiskā konference "Meža nozare mainīgā klimatā", piedāvājot izzināt ne vien to, kā tiek nodrošināta Latvijas mežu ilgtspējīga apsaimniekošana, bet arī to, kā mežos iegūtai koksnei Latvijas uzņēmumos tiek pievienota vērtība, radot eksporta produktus.

Gatavojoties Meža dienām, tika izsludināti divi konkursi bērniem un jauniešiem. Bērndārznieki un jaunāko klašu skolēni tika aicināti radīt pasākuma afišu nākamajām Meža dienām par tēmu "Mežs mūsu ikdienā 2021", savukārt vecāko klašu skolēniem, atsaucoties uz šā gada tēmu "Koks ir vairāk!", trīs minūšu videosižetā bija jāatspoguļo koka un koksnes izmantošanas daudzveidība. Konkursu uzvarētāji tiks paziņoti Meža dienu pasākuma laikā.

Turpinot tradīciju, Meža dienu gaitā notiks arī koka skulptūru simpozijs "Otrā elpa", un pasākuma laikā apmeklētājiem būs iespēja sekot līdzi tam, kā savu mūžu nodzīvojuša koka stumbrs atdzimst mākslas darbā.

Mākslinieks Māris Gailis kokā iecerējis iedzīvināt latviešu tautasdziesmu "Kur tad tu nu biji, āzīti manu", Zigmunds Bielis skulptūrā izstāstīs pasaku "Odi un zirgs", lapsu un vilku apņēmies radīt Gundars Kozlovskis, bet koka runci ar trīs dālderiem - Agnese Rudzīte-Kirillova. Savukārt tēlnieks Donāts Mockus atveidos pasaku "Egle, zalkšu karaliene".

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Aktuāli semināri meža īpašniekiem
Aktuāli semināri meža īpašniekiem

Aicinām meža īpašniekus piedalīties MKPC rīkotajos semināros par pārskatu s...

Turpmāk nacionālajā meža monitoringā iekļauts arī meža bioloģiskās daudzveidības monitorings
Turpmāk nacionālajā meža monitoringā iekļauts arī meža bioloģiskās daudzveidības monitorings

Turpmāk nacionālajā meža monitoringā tiks iekļauts arī meža bioloģiskās dau...

Meža produktu imports pērn 11 mēnešos palielinājies par 43,6%
Meža produktu imports pērn 11 mēnešos palielinājies par 43,6%

Latvijā 2021.gada 11 mēnešos meža produktus ieveda 1,269 miljardu eiro vērt...

Ar 1. janvāri VMD nepiemēro maksu par sniegtajiem pakalpojumiem
Ar 1. janvāri VMD nepiemēro maksu par sniegtajiem pakalpojumiem

Ar 2022. gada 1. janvāri Valsts meža dienests nepiemēro maksu par sniegtaji...