, .
partlycloudy_night 4.7℃
Vārda dienu svin: Elīna, Drosma, Drosmis

Paipalu un vīngliemežu audzēšana – nozares, kas attīstījušās pēckrīzes gados

Madara BEIJERE , 08-07-2021
Paipalu un vīngliemežu audzēšana – nozares, kas attīstījušās pēckrīzes gados

Saimnieks LV / 2018.gads (Jūlijs.)

Ar lielu centību, interesi un uzņēmību ir iespējams attīstīt arī Latvijas laukiem netipiskas nozares, un ir aizrautīgi ļaudis, kas to jau dara ne vienu gadu vien. Šoreiz par paipalu fermu un vīngliemežu audzētavu.

Olalā – paipalu olas!
Saimniecībā Rīta Putni paipalas aug skaistā vidē, klausās klasisko mūziku un ēd rūpīgi sagatavotu pārtiku. Piemērotajos apstākļos paipalas izdēj vairākus tūkstošus olu. Pircējiem tiek piedāvāta arī kvalitatīva paipalu gaļa. Rīta Putnu produkciju ir iespējams iegādāties gan mazumtirdzniecībā, gan vairumā.

Stāsta Bruno Cīrulis, SIA Rīta putni īpašnieks: „Ar paipalu audzēšanu sākām nodarboties pēckrīzes periodā, uzņēmumu nodibinājām 2015. gadā. Dzīvojām laukos, un ar Lauku attīstības dienesta palīdzību radās ideja veidot putnkopības saimniecību. Liela daļa sabiedrības ļoti seko līdzi savam uzturam un cenšas ēst veselīgi. Tāpēc izvēlējāmies audzēt tieši paipalas, jo šo putnu olām ir ļoti augsta uzturvērtība, kā arī ārstnieciskas īpašības. Uzņēmējdarbības sākumā piedāvājām iegādāties tikai svaigas paipalu olas, bet līdz ar uzņēmuma attīstību sortimentu paplašinājām.”

Tagad SIA Rīta Putni pircējiem par izdevīgām cenām piedāvā svaigu paipalu gaļu, olas Čempionu brokastis, vārītas olas Olallā un marinētās olas ar sojas mērci korejiešu gaumē.

Paipalu saimniecība aizņem 1.5 ha un ir īpaši pielāgota šo putnu audzēšanai. Šobrīd audzētavā ir aptuveni 5000 paipalu . Ferma Latvijas apmēriem ir neliela. Kopumā tajā var audzēt ap 7000 paipalu.

Latvijā ir vairāki lieli uzņēmumi, kas piegādā paipalu olas, un ir grūti ar tiem konkurēt. Tāpēc tiek attīstīti arī citi produkcijas veidi. Bruno Cīrulis: „Nodarbojamies ne tikai ar paipalu olu un gaļas ražošanu un tirdzniecību, bet arī no kūdras, kūtsmēsliem un rupjām lapu koku skaidām ražojam augstvērtīgu kompostu, kas ir jauns produkts.” Attīstībai uzņēmums piesaistījis arī Eiropas Savienības finansējumu.

Rīta putnu produkcija Olala.

Granulu barība – svarīga paipalu ēdienkartē
Sākotnēji barība gatavota pašu spēkiem, bet ir bijis grūti nodrošināt nepieciešamo augstvērtīgo olbaltumvielu sastāvu, īpaši lai pabarotu gados jaunās paipalas. SIA Rīta Putni īpašnieks: „Tāpēc piesaistījām profesionālus barību ražotājus, kas mums nodrošina speciāli paipalām paredzētu granulu barību. Tā nesatur ģenētiski modificētus organismus. Putni ir apmierināti, ir paaugstinājusies dējība, paipalas izskatās daudz labāk nekā agrāk.” Daži putnkopji uzskata, ka granulu barība ir kombinēta un nav piemērota paipalām. Mūsu pieredze liecina pretējo. Tā kā putnu audzētava vēlas, lai visi putni attīstītos līdzvērtīgi, barības granulēšana ir ļoti noderīga. Granulu sastāvā ir gan nepieciešamie vitamīni, gan proteīni, kas nodrošina visu putnu līdzvērtīgu attīstību.

Būtisks ir ikviens sīkums
Paipalas ir meža putni, tās ir ļoti tramīgas un ir viegls medījums kaķiem un suņiem, tāpēc, domājot par olu ieguvi, saimniecībā Rīta Putni tās tur sprostos. Paipalām nepatīk pārmaiņas un lielas cilvēku masas, tāpēc lielas ekskursijas saimniecībā
netiek rīkotas. Ja tiek piedzīvotas neierastas situācijas, putni var gūt dažādas traumas. Paipalu pavairošana un tirgošana tālāk netiek veikta, jo šī nozare ir diezgan specifiska un prasa ļot i rūpīgu ganāmpulka atjaunošanu. Uzņēmējam svarīgāka ir paša produkta attīstība un inkubācija.

Fermā paipalas tiek dzirdītas ar filtrētu un atdzelžotu ūdeni. Īpaša uzmanība tiek pievērsta arī ventilācijai un siltumam. Telpās nemainīgi tiek uzturēta +20 °C temperatūra, lai paaugstinātu izdēto olu skaitu.

Saimnieks stāsta, ka esot pētījums, kas liecina, ka šiem putniem īpaši patīk baroka laika mūzika. Paipalas īpaši iecienījušas Mocarta skaņdarbus. Var novērot, ka, mainoties skaņdarbiem, mainās arī putnu garastāvoklis.

Rīta Putni piedāvā nogaršot kvalitatīvu un gardu paipalu gaļu, kā arī marinētas un vārītas olas.

Olu un gaļas tirdzniecība
SIA Rīta Putni produkciju var iegādāties dažādās tirdzniecības vietās visā Latvijā: veikalos Idille, Raunas dārzs, Lāči u.c. Piemēram, katru sestdienu saimniecības piedāvājumu klienti var nogaršot un iegadāties Kalnciema kvartāla tirdziņā. Savukārt piektdienās paipalu olas un gaļu var nopirkt arī Mārtiņa Rītiņa organizētajā Slow food tirdziņā.

Bruno Cīrulis: „Lai varētu pilnveidot paipalu olu un gaļas garšu, uzņēmumam ir svarīgs pircēju viedoklis.”

Lēnais gliemežu bizness
Savukārt Preiļu novadā, aptuveni 500 m aiz pilsētas robežas uz Daugavpils pusi atrodas vīngliemežu audzētava Ošu mājas. Šī ir vienīgā saimniecība Latvijā, kur ir iespējams gan degustēt, gan apskatīt vīngliemežus. Tiesa, ne ziemā, jo vīngliemežu audzēšana ir sezonāls bizness.

Smalkas degustācijas un ievads vīngliemežu pasaulē
Ainis Noviks, Z/S Ošu mājas īpašnieks: „Deviņu gadu laikā esam attīstījuši tūrismu, kas saistīts ar vīngliemežiem, pats uzņēmums gan dibināts tikai 2014. gadā. Liela daļa apmeklētāju ir ārzemju latvieši, kas atved savus draugus no dažādām pasaules valstīm.” Ekskursija saimniecībā ir stundu gara. Vispirms 20 minūtes tiek veltītas, lai iepazīstinātu ar vīngliemežu fizioloģiju, dzīvi, barošanu un realizācijas iespjām. Pēc tam seko divu veidu vīngliemežu degustācijas. Vīngliemežus var baudīt gan ar puraviem, gan papriku. Lai piesaistītu jaunus apmeklētājus, tiek piedāvāta arī vīngliemežu pastēte, kā arī ir iespēja baudīt vīnglimežus ar sīpoliem un olīveļļu. Tāpat var izmēģināt vīngliemežu SPA jeb kvalitatīvas sejas maskas, ar kuru palīdzību ir iespējams attīrīt poras un noņemt veco ādu. Šī procedūra ilgst apmēram 15 minūtes.

Vīngliemežiem patīk mīksta barība – dažādi augļi un lapas.

Pieejams arī vīngliemežu vaislas materiāls
Saimnieks stāsta, ka vīngliemežu barošanai izmanto nātres, kabačus, zemenes, kāpostus un arbūzus. Šiem dzīvniekiem garšo mīksti produkti. Gliemežiem patīk mitināties ēnainās, siltās un mitrās vietās. Diemžēl šogad Latvijas klimats nav atbilstošs vīngliemežu attīstībai.

Ja kādam uzņēmīgam interesentam ir vēlēšanās, šajā saimniecībā var nopirkt vaislas materiālu vīngliemežu pavairošanai. Iespējams arī saņemt konsultācijas par vīngliemežu uzglabāšanu un pārstrādi. Saimnieks uzsver, ka šajā biznesā ir ieguldīts ļoti liels darbs un ka bez sievas kulinārajām prasmēm to būtu bijis ļoti grūti attīstīt.

Atbraucot uz Ošu mājām, apmeklētājiem būs unikāla iespēja iepazīt vīngliemežu dzīvi, redzēt vietu, kur tie aug, kā arī dzirdēt saistošu saimnieka stāstījumu par šīm neparastajām radībām.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Lietuvas pieredze: liellopu nobarošana rada pievienoto vērtību valsts ekonomikā
Lietuvas pieredze: liellopu nobarošana rada pievienoto vērtību valsts ekonomikā

Liellopu tirdzniecības uzņēmums SIA Baltic Bianco Trading 10. martā piedāvā...

Viena no netradicionālajām lauksaimniecības nozarēm Lietuvā – sliekkopība
Viena no netradicionālajām lauksaimniecības nozarēm Lietuvā – sliekkopība

Lietuvas lauksaimniecībā tradicionālajām nozarēm aizvien pievienojas jaunas...

Sastopamākās burkānu lapu slimības un to ierobežošanas iespējas
Sastopamākās burkānu lapu slimības un to ierobežošanas iespējas

Burkānu audzētājiem lielākās rūpes sagādā nezāles, kuru ierobežošanai jāpie...