, .
snow -1.2℃
Vārda dienu svin: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

No nulles līdz savam biškopības uzņēmumam. 3. daļa

Jānis Andiņš , 14-12-2023
No nulles līdz savam biškopības uzņēmumam. 3. daļa

Dārzs un Drava / 2023.gads (RUDENS)

FOTO: Drava san arhīvs, publicitātes foto

Sveicināti, es esmu Jānis Andiņš, un šis ir mans trešais gads, apgūstot biškopības arodu un veidojot savu ģimenes uzņēmumu Drava san (www.dravasan.lv).

Saka – kad virsis sāk ziedēt mežos un purvos, vasarai tie ir goda vārti.

Patiesībā man diezgan ilgi bija tāda cerība (sapnis) iegūt viršu ziedu medu, ko uzskata par augstvērtīgāko no visiem. Šovasar nolēmu sapni pārvērst par mērķi. Pazīstams biškopis Valdis Janovs ieteica aizvest pāris stropus uz viršiem un pamēģināt, kā tas ir. Tā arī izdarīju, sarunāju ar mežniecību vietu un aizvedu bites uz purvu. Vienam galīgi nebija viegli celt Latvijas stāvstropus, bet, kad padarīts, tad jau liekas, ka nebija tik traki. Atliek vienīgi cerēt, ka bites viršos kaut ko arī atradīs.

Medus sviešanas sezonas nobeigumam gatavojoties, atceros iepriekšējos gados pieļautās kļūdas. Lai pietaupītu medu pavasarim, kad bites jāpiebaro papildus (ja nepieciešams), biju to salicis lauku mājā blakus dravai, bet, ko tu domā, bites bija atradušas spraugu un visu iznesa. Bija kādi trīsdesmit rāmji. Šogad noteikti būšu piesardzīgāks!

Dažādie medus veidi

Atskatoties uz šo medus sezonu, secinu, ka bija interesants gads. Pavasara medus tradicionāli man ir ienācis no rapšiem. Taču tas ir viegli iebrūns, tāpēc domāju, ka pa kādai pienenei, ābelei, ķirsim, bumbierei un plūmei arī būs tikušas iekšā.

Savukārt, kad liepu laikā lija lietus un aukstas naktis mijās ar karstām dienām, bites bija ievākušas izsvīduma medu. Tumšs kā piķis, pat atgādina iesalu! Protams, kāda medus kāre arī bija gaiša, tad būs tāds patīkams sajaukums starp lapu izsvīduma un ziedu medu.

Šogad ir paveicies iegūt medu arī no meža ziediem, jo pāris stropus izvietoju mežā. Gaišs, ar ļoti patīkamu garšu. Jāatzīst, ka pagaidām tas ir nelielā daudzumā, bet ceru, ka nākamgad jau būs iespēja ielikt vairāk stropu.

Re, te jau ir vairāki medus veidi, un pircējiem būs, no kā izvēlēties! Ja dažādības ziņā ir labi, tad daudzuma ziņā – ne tik ļoti. Un šeit no svara ir tas, kā esmu gatavojies šai sezonai, vai gana kārtīgi veicu sagatavošanās darbus pērnruden.

 

Par ko tad biškopis domā, gaidot pēdējo medus ražu?

Man pašam prātā vairākas aktualitātes:

  • bišu saimju piebarošana ziemai,

  • apstrāde pret varras ērcēm,

  • saimju siltināšana.

 

Šovasar pabeidzu profesionālās pilnveides programmu Biškopība 224 stundu apjomā un ieguvu apliecību.

Bišu saimju piebarošana

Savā dravā bites piebaroju ar cukura sīrupu attiecībā 2 l ūdens pret 3 kg cukura. Diezgan liela sīrupa vārīšana sanāk, bet invertsīrups man šķiet neadekvāti dārgs. Aizgāju un nopirku lielu katlu metāla pieņemšanas punktā.

Sīrupu vāru nedaudz ilgāk nekā pērn, lai cukurs labāk izšķīst. Pirmajā gadā biju noklausījies, ka to vāra no purva rāvas vai lietus ūdens, jo šis ūdens ir mīkstāks, bitēm vieglāk uzņemams, lai viņu zarnās neuzkrātos atliekvielas, stropi būtu tīrāki. Tomēr pavasarī redzēju, ka bites bija tik un tā notraipījušās, tāpēc lielo braukšanu uz purvu atmetu.

Tad vēl ļoti aktuāls bija jautājums par cukura iegādi – kur pirkt, cik daudz un vai ar iegādāto pietiks? Esmu medījis atlaides un regulāri sekojis līdzi cenām lielveikalos. Cukurs šogad ir dārgs. Bet tad noveicās ‒ kopējā Facebook grupā bija ziņa par cenām Lietuvas tāpēc šogad ar savu cukura pirkumu sanāca atbalstīt kaimiņvalsti. Iznāca par aptuveni 100 eiro lētāk kā, ja pirktu pie mums.

Barojot bites ar cukursīrupu, plastikāta maisiņus vēl neesmu izmantojis – ir pieticis ar esošajām barotavām. Man ir divu veidu: uz kārēm liekamās ap 10 l un iekarināmā 7 l. Kuras ir labākas? Es sāku sliekties uz iekarināmajām. Pašam liekas, ka mazāk bišu aiziet bojā.

Pirms piebarošanas darbiem vēl sašaurinot ligzdu, es atstāju aptuveni divus medus rāmjus un lielai normālai saimei piedāvāju ap 20 l sīrupa. Iespējams, svarīgi katrai saimei izcilāt kāres tuvāk oktobra beigām, lai novērtētu barības daudzumu, kam jābūt pietiekamam.

Man pašam vairākkārt saimes nav pārziemojušas, jo ir turpinājušas perot vēlu rudenī, un visa barība tika izēsta – ja laicīgi būtu novērtējis, varētu izvairīties no šādām situācijām.

Zinu, ka citi biškopji nevēlas nodarboties ar sīrupa vārīšanu. Pastāv uzskats, ka invertētais sīrups ir bitēm vieglāk uzņemams un tā pārstrādei nav jāvelta tik daudz enerģijas. Pašam biškopim arī vieglāk – izbaroji gatavu un nav jāpavada vesela diena (katram jau savi sīrupa daudzumi nepieciešami), vārot cukura sīrupu.

Kāds biškopības kolēģis izteica arī bažas par cukura balināšanas kaitīguma ietekmi uz bitēm. Redzot BBC veidoto raidījumu par to, kā ražo cukurbiešu cukuru, saprotu, ka tas ir viens no mītiem. Baltais cukurs top balts, samaisot no cukurbietēm iegūto sīrupu ar oglekļa oksīda gāzi un kaļķi, iegūstot krīta kristālus. Krītam nosēžoties un to griežot centrifūgā, tas tiek nofiltrēts. Protams, tehnoloģijas visur nav vienādas, bet es ceru, ka tās vismaz ir nekaitīgas mums un bitēm. Tomēr nesen dzirdēju, ka cukuru mēdz balināt arī ar hloru, kā to dara lietuvieši, – nezinu!

 

Šosezon izveidotas vairākas mazākas saimes, kam nākamgad vajadzētu augt lielumā un stiprumā.

Apstrāde pret varras ērcēm

Arī par varras ērcēm ir, ko apdomāt. Protams, pret ērcēm ir jācīnās. Pats vēl neesmu lietojis tā saucamās plāksnītes. Man ir diezgan liela pretestība pret tām. Es saprotu, ka tās ir viegli lietot – ieliec un gatavs. Taču, ja nu flumetrīns un fluvalināts beigu beigās būs atrodams vaskā, medū? Man tas nav vajadzīgs. Līdz šim esmu pilinājis HiveClean preparātu. Taču šķiet, ka tas nav diez ko spēcīgs.

Pie Armanda Gumbra iemācījos, kā kūpināt skābeņskābi. Ar šiem dūmiem jābūt ļoti piesardzīgiem. Efektu es pamanīju uzreiz. Visu, kas nokrīt uz stropa grīdiņas, bites iznes ārā, bet aiz šķirtdēļa pamanīju visu grīdu sarkanu ar nobirušām ērcēm. Lūk, tas ir efekts!

Iepriekšējos divus gadus es novēroju, ka bites dzimst ar deformēto spārnu vīrusu, bet šogad neredzēju nevienu tādu gadījumu. Protams, mani dati nav precīzi ar regulāru ērču uzskaiti, bet internetā var atrast ļoti labu informāciju. Zinātniskās biškopības mājaslapā ScientificBeekeeping.com ir ļoti labi aprakstīts varru dzīves cikls un to populācijas pieaugums, kā efektīvi cīnīties ar tām, izmantojot dabīgus preparātus (skābeņskābi, skudrskābi). Šogad es mēģināšu nodūmot divreiz vai trīsreiz: divas reizes uzreiz pēc saimju sašaurināšanas un medus noņemšanas un vēl trešo reizi ap oktobra beigām, kad saimēs iestāsies bezperu stāvoklis.

 

Saimju siltināšana

Jāpiemin dažas lietas par saimju siltināšanu. Ar šo jautājumu man ir gājis kā pa celmiem. Vienu gadu esmu siltinājis ar putuplastu (ar putu polistirola loksnēm no būvmateriālu veikala), citu gadu – ne ar ko, un ir atšķirība.

Ja nesiltina, esmu novērojis saimes lēnāku attīstību, līdz ar to arī vēlāk uzliku dores. Šogad darīšu tā: jau rudenī pie pēdējās saimju apstrādes nosiltināšu saimes ligzdai sānus. Sedziņu tāpat atstāšu tik daudz, lai būtu neliela šķirba pie vienas no malējām kārēm, tā uzlabojot ventilāciju. Saime ziemošanas laikā izelpo 8–10 kg ūdens, un, ja to no stropa neizvada, saime var nosmakt. Saimi plānoju nosegt ar kādu siltāku deķi tikai februāra beigās, kad lielākā daļa saimju jau uzsāk perošanu.

Šogad esam jau izkaltējuši ziedputekšņus, vēl plānā iegūt bišu maizi, propolisu, varbūt arī peru pieniņu.

Kas šobrīd notiek dravā

Jau augustā saimes gatavojas ziemai. Izdzen tranus un audzē ziemas bites – ar lielāku mūža ilgumu. Ļoti bieži augusts ir tukšais mēnesis, tāpēc ir svarīgi, atņemot pēdējo medu, novērtēt, lai bitēm paliek krājumi līdz piebarošanai.

Noņem izsvīduma medu, kas šogad ir bijis daudziem, un visu virsi, ja tāds ir, jo bites uz šādu medu nepārziemojot. Bišu saimju spēks sāk rukt, māte mazāk dēj. Jāskatās, lai pietiek vietas dējumiem un viss nebūtu pienests ar medu.

Vēl iesaka bišu saimes stimulēt (nelielās devās dodot cukura sīrupu), lai palielinātu dējumu skaitu. Spietošana augustā ir reta parādība. Ir novērots, ka uz rudeni saimes vienkārši pazūd. Biškopis atnāk, un ir tukšs strops. Tas ir tikai minējums, ka ērču invāzija ir bijusi tik milzīga, ka bites savu mājokli tieši pirms ziemas ir pametušas, tāpēc aicinu nevilcināties ar ērču apstrādi.

 

 

Darbu kalendārs rudenim

Septembris

  • Pabeidz piebarot bites. 
  • Apstrādā pret varras ērcēm. 
  • Ja bites bijušas viršos, griķos un ievākušas izsvīduma medu, tad to noņem pilnībā.

Oktobris

  • Siltina saimes.

  • Veic pēdējās apstrādes pret ērcēm.

  • Var lēnām kārtot inventāru uz nākamo sezonu.

Novembris

  • Ja āra temperatūra nav zemāka par +5 °C, veic saimju apstrādi ar skābeņskābi pret varrozi.

  • Remontē rezerves stropus un inventāru.

  • Kausē vasku, darina sveces.

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu
Brīvi, zinātkāri un ar skaistuma dzīvesziņu

Beihmaņu ģimene – Inita un Vilnis savu laimes saliņu ar skaistu dārzu iekā...

Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā
Domu Doma – radošās koprades telpa siltumnīcā

#TeIrNauda lauku attīstībai Atspēriens ceļā uz savu sapni – LEADER Arī šo...

Elejas ziedošās "Atvasaras"
Elejas ziedošās "Atvasaras"

Jelgavas novada Elejas pagasta Atvasarās Sanita Indrika ar ģimenes atbalstu...

Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs
Dabas daudzveidībai draudzīgs piemājas dārzs

KAS IETEKMĒ DABAS DAUDZVEIDĪBU Iedomāsimies...