Dārzs un Drava / 2025.gads (PAVASARIS)
Foto: Mūsu avenes arhīvs, publicitātes foto
Jelgavas novada Vircavas pagastā, piemājas saimniecībā Mūsu avenes Inta Romānova audzē avenes un uzņem tūristus, kas ierodas mieloties ar ogām, atpūsties, svinēt un izdibināt aveņu audzēšanas noslēpumus.
Inta ar ģimeni Vircavā saimnieko kopš 1989. gada. Sākumā audzējuši tomātus, gurķus, kāpostus, kartupeļus, zemenes un ābolus un veduši uz Āgenskalna tirgu Rīgā. Tas bijis ģimenei zināms fi nansiāls atspaids. Inta ir jelgavniece, pēc izglītības ekonomists, pašlaik strādā Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē, Veterinārmedicīnas fakultātes Informācijas centrā.
No 2009. līdz 2019. gadam, kad Inta strādāja ārzemēs, saimniecības zeme bija iznomāta. Atgriezusies Latvijā, viņa reģistrēja saimniecisko darbību, lai ārzemēs gūto pieredzi liktu lietā, audzējot krūmcidonijas, vasaras un rudens avenes, sausseržus un baltā zīdkoka ogas. Tika iestādīti pirmie 2048 aveņu, 500 cidoniju, 45 baltā zīdkoka un 35 sausseržu stādi. Kopumā tiek apsaimniekoti 3 ha lauksaimniecības zemes. Inta priecājas, ka paklausījusi konsultantu padomam par šķirņu izvēli, kas nodrošina kvalitatīvu
ražu, teicamu noturību, transportējot ogas, un atbilst labas tirgus preces nosacījumiem. Tiek audzētas trīs vasaras šķirnes: ‘Daiga’, ‘Norna’ un ‘Šeherizāde’, no rudens aveņu šķirnēm ‘Polana’. Inta dalās pieredzē, ka šķirnes jāmaina ik pēc 10 gadiem.
Darbos iesaistās visa ģimene. Inta ir atbildīga par dārza kopšanu un audzēšanas gudrībām, meita rūpējas par saimniecības atpazīstamību, mazmeitas palīdz svērt un pakot produkciju, znots iesaistās kā tehniskais darbinieks. 2020. gadā tika veikti ieguldījumi ražošanas ēkas iegādei, saņemot līdzfi nansējumu Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai programmā Atbalsts ieguldījumiem lauku saimniecībās.
Ogas tiek realizētas saimniecībā uz vietas. Mūsu avenes nepraktizē izbraukuma tirdzniecību. Izņēmums ir Pop-up tirdziņi Vircavā piektdienās.
Inta novērojusi, ka ir divu veidu cilvēki ‒ tādi, kas grib zināt, kā audzēt, kā kopt utt., pagaršot, un tādi, kuri vēlas izbaudīt mieru aveņu laukā. Parasti vienā reizē salasa 3‒5 kg aveņu. Lietainā laikā novāktās ogas tiek pārstrādātas sulās.
2022. gadā saimniecība piedalījās Māju kafejnīcu dienās, kur pirmo reizi tik lielā skaitā uzņēma tūristus. Pēc šī pasākuma Inta saprata, ka vēlas vairāk pievērsties lauku tūrismam. Pērn Mūsu avenes uzņēma 700 viesu. Māju kafejnīcu dienu ietvaros viesiem tika celtas galdā Intas gatavotās siera kūkas ar aveņu mērci un Pavlovas kūkas. Pašlaik jau notiek gatavošanās viesu uzņemšanai šovasar. Plānots kopā ar citiem Vircavas uzņēmējiem piedāvāt gardus vietējos produktus.
Inta piedalījusies Leader programmā, ko Jelgavas novadā administrē Lauku partnerība Lielupe. Par piešķirto līdzfi nasējumu iegādāta kupola telts un aprīkojums, tā radot telpu un pievilcīgu vidi tūristu uzņemšanai jebkuros laikapstākļos. Tas ļāvis organizēt izaudzētās produkcijas degustācijas, interaktīvas un mācību ekskursijas, meistarklases un seminārus aveņu audzēšanā. Kupola telts atrodas aveņu lauka vidū un ir ļoti pievilcīga vieta dažādu privātu pasākumu organizēšanai.
Pirmie viesi bijuši kāzinieki, kas, ieraugot šo kupolu, gribējuši piestāt. Tagad jau ierasts organizēt kāziniekiem aveņu kūkas baudīšanu, rokdarbus, kastīšu locīšanu, foto sesiju aveņu laukā, aveņu baudīšanu tieši no krūma. Uzņemti tūristi ne tikai no Rīgas, Ķekavas, Salaspils, Babītes, Engures, Talsiem, bet arī no Lietuvas un Itālijas. Sadarbībā ar tūrisma firmu Jaunie rakursi uz saimniecību pa laikam ierodas lielākas ekskursantu grupas, piemēram, no Jonišķiem. Brauc arī skolas bērni ‒ pagaršot nātru baltos ziedus, piedalīties dažādās aktivitātēs u.c.
Uz aveņu dārzu brauc arī tie, kuriem patīk salasīt avenes un ganīties pa dārzu savā nodabā. Ir kundes, kas ik sezonu ierodas iegādāties gardās ogas. Savukārt mazdārziņu īpašniekiem ļoti rūp, kā sekmīgāk darboties ar avenēm. Domājot īpaši par šo mērķauditoriju, plānots izveidot mazākus aveņu lauciņus, stādot avenes dobītēs. Tad varēs sniegt padomus un parādīt, kā tieši kopt mazdārziņus.
Aveņu raža atkarīga no laikpstākļiem – 2023. gadā tika novāktas 2.5 t, bet pērn, piedzīvojot plūdus pēc spēcīgajām lietavām, ‒ vien 600 kg. Inta tomēr uzskata, ka aveņu audzēšanai Latvijā ir nākotne un droši varētu tām atvēlēt lielākas platības nekā pašreizējie 200 ha. Lietuvā, piemēram, ir 1000 ha.
Svarīgi uzturēt kontaktus ar citiem aveņu audzētājiem, papildināt zināšanas un dalīties pieredzē. Tā pērn Dārzkopības institūta paspārnē izveidota WhatsApp grupa, kurā apvienojušies 46 audzētāji no visas Latvijas. Lai uzzinātu par aktualitātēm nozarē, Inta ir Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centra Dobeles nodaļas grupiņā, piedalās biroja rīkotajos pasākumos un pieredzes apmaiņas braucienos. Tas sniedz plašāku skatījumu uz notiekošo nozarē, jaunas zināšanas un iedvesmu.
Nesen ir veikti ieguldījumi tūrisma attīstībā. Kas vēl būtu paveicams? Inta plāno pievērsties teritorijas labiekārtošanai, izveidot skaistas dobes, iekārtot terasi pie kupola namiņa, aprīkot to ar jaunām, ērtām mēbelēm. Lai piesaistītu vairāk jauniešu, kā papildu aktivitāte plānots disku golfs. Derētu iegādāties pasterizatoru un autoklāvu ogu pārstrādei, piestrādāt pie mārketinga aktivitātēm. Personīgajai izaugsmei Inta gribētu uzspodrināt savas angļu valodas prasmes, kas noderētu ceļojumos un uzņemot ārzemju viesus.
Inta atpūšas ceļojumos. Tuvākais sapnis ir apciemot Itāliju. Vēl viņai ļoti patīk jūra. Engurē ir sava vietiņa, kur vismaz nedēļu var padzīvot un atpūsties. To parasti izdodas īstenot līdz jūlijam un tad tikai novembrī un decembrī. Pa ziemu Inta dzīvo Jelgavā, regulāri apmeklē baseinu un nūjo, lai saglabātu mundrumu un vitalitāti līdz jaunajai aveņu sezonai.
Rosinot citus uz darbošanos laukos, Inta novēl ‒ nebaidīties, uzdrīkstēties un ticēt saviem spēkiem!
2020., 2022. un 2023. gadā Dārzkopības insitītūs iesniedzis reģistrācijai 6...
Pļaut zāli var būt apnicīgs darbs, it īpaši karstās vasaras dienās. Tu domā...
Ziemciešu krāsu eksploziju pavasarī piedāvā gan vienkāršas savvaļas formas,...
Ilgas pēc pavasara skaistuma ne vienmēr nozīmē košas krāsas, tīri labi nod...