, .
Vārda dienu svin: Lauris, Norberts

No kaltes pie baltajiem lopiem

Anda Purviņa - 2020-11-04 15:05:41
No kaltes pie baltajiem lopiem

„Paskatieties, kāda 100 ha plaša oāze starp mežiem – kalniņi un purvainas ieplakas. Kādreiz mēs te ar draugiem sēdējām uz viena pakalna un sapņojām, ka būtu labi, ja mums piederētu tāds skaists zemes nostūrītis. Pagāja gadi, un tas ir piepildījies, vajag tikai gribēt,” apcerīgi stāsta Daiga Krūmiņa, rādot savas un dzīvesbiedra Kaspara Šķilta zemnieku saimniecības Klēts apsaimniekojamās platības Auces novada Bēnes pagastā, kur ganās baltie Šarolē šķirnes lopi.

Viss sākās...
... ar graudu kalti. „1995. gadā sākām nodarboties ar graudu pirmapstrādi, sniedzot graudu katēšanas pakalpojumus, tāpēc arī zemnieku saimniecību nosaucām Klēts. Vēlākos gados zemnieki kļuva arvien turīgāki un paši iegādājās kaltes. Tāpēc 2012. gadā sākām nodarboties ar gaļas liellopu audzēšanu. Bija sajūta, ka ielecam pēdējā vilcienā, jo zemes, kas bija vajadzīgas lopu turēšanai, praktiski vairs nevarēja iegādāties. Mums paveicās nopirkt bijušās govju fermas, tās vēlāk atjaunojām un izveidojām novietnes,” saimniekošanas sākumu atceras Kaspars.

Sākumā tika iegādātas 20 Šarolē šķirnes teles no Kurzemes zemniekiem, tām piepulcēja bara vadītāju – jau pieredzējušu zīdītājgovi. Tika saceltas nojumes un apjoztas ganības. Kaspars pēc izglītības ir elektriķis inženieris un vairākus gadus nostrādājis Latvenergo, tāpēc elektriskā gana uzstādīšana problēmas neradīja.

„Sākumā mums nebija tehnikas barības gatavošanai, pirkām sienu no Kaspara brāļa, kam piederēja no vecākiem pārņemtā piena lopkopības saimniecība. Zemes tolaik mums bija tikai tik, cik apkārt mājai. Pirkām zemes, kuras citi neņēma. Novācām apaugumu, izcirtām krūmus, lai izveidotu laukus daudzgadīgo zālāju audzēšanai. Pašlaik apsaimniekojam 250 ha zemes, no tām lielākā daļa ir īpašumā,” stāsta Daiga, kura jau no bērnības gribējusi strādāt ar lopiem......

 

Pilnu rakstu par ZS Klēts lasiet novembra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Komentāri


Jūsu komentārs

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Vilks aitās!
Vilks aitās!

Aitkopība mūsu valstī pārsvarā attīstīta Austrumlatvijā, kur reljefa specif...

Lai kāju vannas sniegtu rezultātu
Lai kāju vannas sniegtu rezultātu

Kaut arī kāju vannošana ir tikai daļa no pasākumiem, kas jāveic nagu slimīb...

Lāčplēša piens toreiz un tagad
Lāčplēša piens toreiz un tagad

Lielvārdes pagastā savulaik bija slavens kolhozs Lāčplēsis, kas savus ziedu...

Esi dabas draugs – izmanto digitālās iespējas vides saudzēšanai!
Esi dabas draugs – izmanto digitālās iespējas vides saudzēšanai!

Dabas vērtību saglabāšana vienmēr bija un būs aktuāla, tādēļ, pirms doties ...