Saimnieks LV / 2021.gads (Aprīlis.)
Straujiem soļiem ir pietuvojies pavasaris, lauku sētās jau dzirdama putnu čalošana, un lauksaimnieki atsāk darbu savos sējumos, sagaidot jaunās sezonas atnākšanu. Mēs nespējam paredzēt un ietekmēt visus faktorus lauksaimniecībā, esam bezspēcīgi dabas priekšā – neparedzami mainīgās temperatūras, nokrišņi un vēji, tomēr ir lietas, ko ar sekmīgu monitoringu, regulāru lauku apsekošanu un pareizu lēmumu pieņemšanu iespējams ietekmēt.
Viens no šādiem fundamentāli svarīgajiem lēmumiem, kas jāpieņem katru gadu, ir pareizā herbicīda izvēle. Nav tāda viena risinājuma nezāļu ierobežošanā, kas derētu visām situācijām visos reģionos. Tieši tāpēc tirgū tiek piedāvāts plašs produktu klāsts ar atšķirīgām darbīgajām vielām, to daudzumiem un, protams, atšķirīgu ierobežojamo nezāļu spektru. Herbicīda izvēle jābalsta ne tikai uz aktuālajiem novērojumiem – ir jābūt ilgtermiņa skatījumam, maksimāli samazinot iespējamo rezistences risku, lai arī pēc desmit gadiem veiksmīgi varētu ierobežot nozīmīgākās nezāles savos sējumos. Lielisks veids, kā samazināt potenciālo rezistences risku, ir izvēlēties jaunākās paaudzes herbicīdus ar inovatīvām darbīgajām vielām. Viena no šādām salīdzinoši nesen atklātām darbīgajām vielām ir metil-halauksifēns jeb Arylex Active.
Arylex Active ir inovatīva darbīgā viela, kas paredzēta divdīgļlapju nezāļu ierobežošanai kviešu un rapšu sējumos. Tā pieder sintētisko auksīnu grupai un ir vienīgā arilpikolinātu apakšgrupas darbīgā viela, kas pieejama tirgū. Šai darbīgajai vielai ir savā ziņā jauns darbības princips, izteikta selektivitāte un elastīgs lietošanas laiks. Pirmie simptomi uz nezālēm ir novērojami jau dažas stundas pēc apstrādes, bet pilnu efektivitāti var vērot pēc 3–4 nedēļām. Metil-halauksifēnam kā darbīgajai vielai ir uzlabotas toksikoloģiskās īpašības, tam ir krietni zemāks darbīgās vielas daudzums uz hektāru salīdzinājumā ar citām sintētisko auksīnu grupas darbīgajām vielām. Pietiek tikai ar 5–6 g/ha, lai nodrošinātu teicamu efektivitāti tādām izplatītākajām divdīgļlapju nezāļu sugām kā, piemēram, ķeraiņu madara, zīda magone, baltā balanda, ārstniecības matuzāle, sārtā panātre u.c., tajā skaitā arī uz ALS (acetolaktāzes sintēzes inhibitoriem) rezistentām sugām. Pēc Arylex lietošanas nav nekādu ierobežojumu pēckultūras izvēlē, kas saistīts ar salīdzinoši zemu darbīgās vielas daudzumu uz hektāru. Tam ir labākas toksikoloģiskās īpašības, darbīgā viela augsnē un augu atliekās straujāk sadalās, tādējādi neatstājot ietekmi uz pēcaugiem.
Arylex Active kombinācijā ar citām spēcīgām darbīgajām vielām − florasulamu, fluroksipiru vai piroksulamu − ir sastopams tādos graudaugu herbicīdos kā Zypar, Quelex, Pixxaro, Rexade, kā arī rapšiem domātajos herbicīdos Belkar un Korvetto. Uzskaitīto darbīgo vielu kombinācija papildus iepriekšminētajam nezāļu spektram paplašina ierobežojamo nezāļu spektru ar tādām nezāļu sugām kā zilā rudzupuķe, kumelītes, tīruma naudulis, parastā virza un daudzām citām nezālēm.
Apzinoties problemātiskās nezāļu sugas, kopā ar savu agronomu, konsultantu vai reģionālo menedžeri ir iespējams atrast vispiemērotāko risinājumu jūsu sējumiem.
Corteva Agriscience ar ļoti plašu piedāvāto herbicīdu klāstu un vadošiem, efektīviem risinājumiem ir viens no tirgus līderiem. Inovatīvos herbicīdus meklējiet pie saviem tirdzniecības pārstāvjiem, kā arī neskaidrību gadījumā konsultējieties ar ražotāja pārstāvjiem. Lietojiet augu aizsardzības līdzekļus atbilstoši drošības prasībām. Pirms lietošanas vienmēr izlasiet marķējumu un informāciju par līdzekli. Lai ražens pavasara darbu cēliens!
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...