, .
cloudy -0.3℃
Vārda dienu svin: Krišs, Ksenija, Eglons, Egle

Meža biomasas atlantā - viss par Baltijā pieejamo kurināmo koksni

LLKC , 27-08-2020
Meža biomasas atlantā - viss par Baltijā pieejamo kurināmo koksni

Lai palielinātu atjaunojamās enerģijas ražošanu, izmantojot meža biomasu, Interreg Baltijas jūras reģiona projekta Baltic ForBio ietvaros izveidots Meža biomasas atlants (Forest Energy Atlas), kas ikvienam interesentam ļauj piekļūt datiem par enerģētiskās koksnes potenciālajām ieguves iespējām Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Zviedrijā un Somijā. Datu sagatavošanā aktīvi līdzdarbojies arī Meža konsultāciju pakalpojumu centrs (MKPC).

 

Meža biomasas atlants pieejams vietnē http://forest-energy-atlas.luke.fi - angļu, igauņu, latviešu, lietuviešu, zviedru un somu valodā.

 

Latvijā meža enerģētiskās koksnes potenciāla aprēķināšanu 2019. gada vasarā, sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Meža fakultāti, veica Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Meža konsultāciju pakalpojumu centrs (MKPC). Aprēķini veikti ar LLU Meža fakultātes izstrādāto datorprogrammu ‘’Meža eksperts’’, izmantojot Meža valsts reģistra mežaudžu līmeņa datus.

 

Raimonds Bērmanis, MKPC direktors: “Potenciāli pieejamā meža biomasas apjoma aprēķināšana Latvijas teritorijai laika periodam līdz 2054. gadam ietvēra daudzus izaicinājumus, - kā jaunu zināšanu ieguvi un aprēķina algoritmu izveidi, tā ciešu sadarbību ar projekta partneriem no Igaunijas, Lietuvas, Somijas un Zviedrijas. Būtisks šī projekta ieguvums ir tas, ka atlasā līdzīga rakstura meža dati, pieejami arī par kaimiņvalstīm, ar kurām Latvijas meža nozare cieši saistīta.”

 

Latvijas teritorijā ir pieejama informācija par:

    • mazu dimensiju koku biomasas apjomu no jaunaudžu kopšanas;
    • malkas apjomu no krājas kopšanas cirtēm un izlases cirtēm;
    • malkas apjomu no kailcirtēm;
    • ciršanas atlieku apjomu no krājas kopšanas un galvenās izlases cirtēm;
    • ciršanas atlieku apjomu no kailcirtēm.

 

Enerģētiskās koksnes apjoms Latvijas teritorijā katram sortimentam ir aprēķināts sešiem periodiem, kur viena perioda ilgums ir seši gadi. Latvijas teritorija ir vienīgā projektā iesaistītā dalībvalsts, kura spēj nodrošināt potenciāli iegūstamās enerģētiskās koksnes aprēķinus tik ilgam laika periodam.

 

Forest Energy Atlas ĢIS platforma un datu bāze izveidota ar mērķi sniegt telpiski precīzus meža biomasas potenciāla aprēķinus enerģētikas un meža nozares uzņēmumiem, nacionāla un reģionāla līmeņa attīstības iestādēm, pašvaldībām un meža īpašniekiem, lai izvērtētu potenciālās investīcijas jaunos enerģijas ieguves objektos.

 

Papildus enerģētiskās koksnes sortimentu apjomam, par Zviedriju un Igauniju ir aprēķināts pat zāģbaļķu un papīrmalkas potenciāls. Aprēķinātie rezultāti ir norādīti m3, bet tiek nodrošināti arī pārrēķini masas un enerģijas vienībās.

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Aktuāli semināri meža īpašniekiem
Aktuāli semināri meža īpašniekiem

Aicinām meža īpašniekus piedalīties MKPC rīkotajos semināros par pārskatu s...

Turpmāk nacionālajā meža monitoringā iekļauts arī meža bioloģiskās daudzveidības monitorings
Turpmāk nacionālajā meža monitoringā iekļauts arī meža bioloģiskās daudzveidības monitorings

Turpmāk nacionālajā meža monitoringā tiks iekļauts arī meža bioloģiskās dau...

Meža produktu imports pērn 11 mēnešos palielinājies par 43,6%
Meža produktu imports pērn 11 mēnešos palielinājies par 43,6%

Latvijā 2021.gada 11 mēnešos meža produktus ieveda 1,269 miljardu eiro vērt...

Ar 1. janvāri VMD nepiemēro maksu par sniegtajiem pakalpojumiem
Ar 1. janvāri VMD nepiemēro maksu par sniegtajiem pakalpojumiem

Ar 2022. gada 1. janvāri Valsts meža dienests nepiemēro maksu par sniegtaji...