Saimnieks LV / 2021.gads (Oktobris.)
Eiropā, kā arī citviet pasaulē arvien biežāk runā par herbicīdu lietošanas ierobežošanu. Izmaiņas parādās atsevišķu valstu likumdošanā un ES kopumā – direktīvu un stratēģijas dokumentu līmenī (piemēram, 2009/128/EK direktīva un dokuments No lauka līdz galdam). Pamatots ir ne tikai uztraukums par herbicīdu ietekmi uz vidi un cilvēka veselību, bet arī tas, ka efektīvu nezāļu ierobežošanu apdraud rezistences veidošanās pret herbicīdiem.
Mehāniskā nezāļu ierobežošana visbiežāk ietver dažādus augsnes apstrādes veidus – aršanu, ecēšanu, kultivēšanu, kaplēšanu, lai gan ir arī metodes, kurās izmanto tvaiku, karstumu vai liesmas. Ecējot nezāles tiek izrautas no augsnes un izkalst, kultivējot tās tiek mehāniski bojātas un apbērtas ar augsni. Tādēļ šo metožu efektivitāte ir atkarīga no nezāļu izmēra un attīstības stadijas – vislabāk tās iedarbojas, kad nezāles ir tikko izdīgušas. Ir svarīgas arī augsnes īpašības (granulometriskais sastāvs) un laika apstākļi – apstrāde ir visefektīvākā, ja augsne ir sausa un pēc apstrādes vismaz dienu nav nokrišņu. Ja nezāles izaug tieši kultūrauga sējrindās, ir apgrūtināta to iznīcināšana laikā, kad kultūraugs jau ir sācis augt un mehāniskā ierobežošana ir iespējama vairs tikai rindstarpās. Kopējo nezāļu ierobežošanas efektivitāti sezonas laikā nosaka arī apstrādes biežums un izmantotie parametri – ir iespējas atkarībā no agregāta tipa mainīt apstrādes agresivitāti, pielāgojot braukšanas ātrumu un apstrādes dziļumu. Svarīgs ierobežojošais faktors ir kultūrauga attīstības stadija, jo mehāniskai apstrādei var būt negatīva ietekme uz kultūraugu noteiktās tā attīstības stadijās. Tiek bojātas saknes un lapu virsma, kas noved pie ražas zudumiem. Dažādās valstīs veikto pētījumu rezultātā ir izstrādātas vadlīnijas atšķirīgiem kultūraugiem, kuras nosaka, kādos attīstības posmos katra veida apstrāde ir droša un kādos var radīt bojājumus kultūraugam.
2020. un 2021. gadā LLU Augu aizsardzības zinātniskais institūts Agrihorts sadarbībā ar ZS Vilciņi-1 īstenoja projektu Jaunāko tehnoloģiju izmantošana nezāļu ierobežošanai laukaugu sējumos integrētajā audzēšanas...
Pilnu rakstu lasiet Oktobra SAIMNIEKS LV numurā!
Mūsdienās antibiotiku lietošana Eiropas Savienībā un citās valstīs ir pilnī...
Piena produktu patēriņš Latvijā pēdējās desmitgadēs ir ievērojami samazināj...
Gleznaini skaistā vietā – Sniķeru kalniņā Jumurdas ezera krastā vasarās gan...
Junkkari sējmašīnu rūpnīca atrodas Somijā, Dienvidostrobotnijas reģionā, Yl...