, .
partlycloudy_day 11.3℃
Vārda dienu svin: Dzidra, Gunita, Loreta, Dzidris

LLU MPS "Vecauce" ganāmpulks starp ražīgākajiem Latvijā

Elīna Tilaka , 11-10-2021
LLU MPS "Vecauce" ganāmpulks starp ražīgākajiem Latvijā

Saimnieks LV / 2021.gads (Oktobris.)

LLU MPS Vecauce jeb pilnā nosaukumā SIA Latvijas Lauksaimniecības universitātes mācību un pētījumu saimniecība Vecauce ir daudznozaru saimniecība, kas apvieno studentu apmācību, pētniecību, augkopību, piena lopkopību, biogāzes ražošanu, augļkopību, mežkopību un izveidojusi vienu no lielākajiem un augstražīgākajiem piena lopu ganāmpulkiem Latvijā. Par to, kā tiek organizēts darbs saimniecībā un kā sasniegti labie rezultāti, stāsta saimniecības vadītājs un valdes loceklis Indulis Ieviņš.

– Saimniecības Vecauce vēsture un mērķi kaut kādā mērā nav tādi kā citām saimniecībām, kas nodarbojas ar lauksaimniecību. Kāda ir bijusi tās attīstība un cik liela saimniecība ir pašlaik?
– Saimniecības aizsākumi meklējami 1921. gadā, kad tika dalītas muižas un Vecauces muiža tika piešķirta Latvijas Universitātes Lauksaimniecības fakultātei. Vēlāk tā kļuva par LLU mācību un pētījumu saimniecību. Pašlaik apsaimniekojam ap 2000 ha, esam daudznozaru saimniecība, jo veicam gan studentu apmācību un zinātnisko pētniecību, gan nodarbojamies ar lopkopību, laukkopību, augļkopību, mežizstrādi, kokapstrādi un galdniecību, no šķidrmēsliem un lopbarības atlikumiem iegūstam biogāzi un tālāk ražojam elektrību un siltumu.

Saimniecības pamatnodarbošanās un ienesīgākais darbības virziens ir piena lopkopība, kas sastāda vismaz divas trešdaļas no visa saimniecības apgrozījuma. Pēdējos gados esam ievērojami attīstījušies šajā jomā. LLU MPS Vecauce ir gan starp Latvijas Top 25 lielākajām, gan ražīgākajām piena lopkopības saimniecībām.

Laukkopības daļā audzējam gan graudaugus, rapšus, gan lopbarībai nepieciešamo – kukurūzu un zālājus. Saražojam 1.5 tūkst. t pārtikas kviešu un rapšus pārdošanai.

Augļkopības daļa arvien samazinās – no vairāk nekā 80 ha līdz 17 ha, izkopjam vecos dārzus, daļu cenšamies atjaunot. Audzējam ābeles, bumbieres, skābos ķiršus, šogad pirmo gadu novācām plūmju ražu, ir arī rudens avenes, zemenes, krūmcidonijas. Lai šajā jomā nodarbinātajiem nodrošinātu pilnvērtīgu darba laiku, audzējam arī dārzeņus – ziemas ķiplokus, sīpolus, burkānus, sarkanās bietes un kartupeļus. Ir arī 40 bišu saimes.

Atsevišķa nodaļa ir mežizstrāde, kokapstrāde un papildus tam arī...

 

 

 

Pilnu interviju lasiet Oktobra SAIMNIEKS LV numurā!

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Meža ieaudzēšana lauksaimniecībā neizmantotā zemē
Meža ieaudzēšana lauksaimniecībā neizmantotā zemē

Pēc Lauku atbalsta dienesta datiem, desmitā daļa – vairāk nekā 200 000 ha n...

Privātmāju energoefektivitātes uzlabošana
Privātmāju energoefektivitātes uzlabošana

Kā zināms, š.g. 8. martā Ministru kabinetā apstiprināta Ekonomikas ministri...

Mazie palīgi lielajos darbos
Mazie palīgi lielajos darbos

Viens no lielākajiem lauksaimniecības tehnikas tirgotājiem Latvijā – SIA Vo...

Notekūdens – sabiedrības veselības spogulis?
Notekūdens – sabiedrības veselības spogulis?

Izrādās, katru dienu tualetes podā līdz ar atkritumiem noskalojam liela apj...