Lauku apdzīvotības saglabāšanā nepieciešams veicināt ģimenes saimniecību attīstību, informē Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijā (LLKA).
Asociācijā atzīmē, ka piena ražotāji kopš pērnā gada nogales novēro svaigpiena iepirkuma cenu kritumu par vairāk nekā piektdaļu, ko diktē pieprasījuma kritums pašmāju un ārvalstu tirgos.
Vienlaikus tendence veicina arī turpmāku piena ražotāju skaita samazināšanos, īpaši Latvijas attālākos reģionos, kur loģistikas izmaksas ir augstākas. Lauksaimnieku kooperācijas pārstāvji tikšanās laikā rosināja veidot atbalstu ģimenes saimniecībām, īpaši atbalstot apdzīvotību reģionos un piena ražošanas saglabāšanu.
Tāpat LLKA informē, ka tikšanās laikā ar Zemkopības ministru Didzi Šmitu (AS) tika pārrunātas piena nozares aktualitātes un meklēti labāki risinājumi ģimenes saimniecību attīstības veicināšanai.
Kā norāda asociācijā, LLKA valdes locekle un "Baltu piens" valdes priekšsēdētāja Mirdza Feldmane tikšanās laikā uzsvērusi ģimenes saimniecību lomu lauku apdzīvotības saglabāšanā, ko nodrošina saimniecību kooperēšanās, lai iegūtu lielāku tirgus spēku un mazinātu individuālu saimniecību izmaksas.
Viņa norādījusi, ka, ņemot vērā transporta izmaksu pieaugumu, ir jāveicina piena nozares attīstība, kas vērsta uz augstāku svaigpiena satura vērtības kāpināšanu, palielinot olbaltumvielu, tauku un sausnas īpatsvaru pārvadājumā litrā svaigpiena.
Vienlaikus, kā norāda LLKA, Šmits atzīmējis, ka pašmāju tirgus, efektīvai piena pārstrādei, ir nepietiekams un, lai saglabātu piena ražošanas nozari, ir nepieciešams ne tikai veicināt vietējās izcelsmes svaigpiena pārstrādi pašmāju tirgum, bet arī jāpanāk ievērojams piena produktu eksporta apjoma pieaugums. Pašmāju ražotās produkcijas pārdošana jāveicina saskaņā ar principu "no zemnieka līdz patērētājam".
"Ilgtspējīgas attīstības pamatā ir nepieciešamība stiprināt saimniecību pārmantojamību, veicinot paaudžu maiņu, kas sekmēs reģionālās infrastruktūras - skolu, transporta ceļu, kā arī vietējās kultūras dzīves saglabāšanu," teicis Šmits.
Savukārt Zemnieku federācijas vadītāja Agita Hauka uzsvērusi, ka saglabājot ganību platības piena ražošanai, kas ir Latvijai tradicionāls saimniekošanas veids, tiek veicināti arī zaļā kursa nosacījumu, sociālo un vides mērķu izpilde.
Kā norāda LLKA, tikšanās laikā dalībnieki vienojās par nepieciešamību izstrādāt detalizētāku koncepciju piena ražošanas nozarei, iesaistot nevalstiskās organizācijas, kas pārstāv piena ražotājus un lauksaimniekus, kuri ir iesaistīti piena pārstrādē.
Sanāksmē piedalījās Šmits, Feldmane, Hauka, zemkopības ministra biroja vadītāja Annu Vītola - Helviga, LLKA ģenerāldirektors Rolands Feldmanis un piena nozares kooperatīvās sabiedrības Dundaga valdes priekšsēdētājs Intars Šulcs.
No šā gada 4.novembra līdz 4.decembrim lauksaimnieki un mežsaimnieki var pi...
Valsts augu aizsardzības dienests aicina Sēklaudzētāju un sēklu tirgotāju r...
Kā novērtēt esošo situāciju saimniecībā, kā veidojas klimata un lauksaimnie...
29. novembrī, vienā no Latvijas piejūras pilsētām, kas cieši saistīta ar zv...