Saimnieks LV / 2023.gads (Jūlijs)
Viena no pašlaik pasaulē valdošajām tendencēm pārtikas tirgū ir veselīga, funkcionāla, bioloģiski audzēta produkcija. Edgars Kravalis un Laura Atelsone, izvēloties audzēt un pārstrādāt lapu kāpostu jeb kale, ir trāpījuši īstajā laikā un vietā – četru gadu laikā no mājas virtuvē samalta pesto viņi ir nonākuši līdz savai ražotnei, kuras tapšanā ieguldīts vairāk nekā miljons eiro. Par ceļu līdz savam zīmolam un stingru vēlmi izvēlēties bioloģiskās un biodinamiskās lauksaimniecības metodes stāsta SIA Kale Latvia Organic līdzīpašnieks Edgars Kravalis.
– Kā radās ideja audzēt kale kāpostus?
– Mēs abi nākam no mākslas pasaules – Laura bija aktrise, režisore, savukārt es, lai arī pabeidzu aktierus, pēc pāris gadiem sapratu, ka nozarē nestrādāšu, pievērsos tirdzniecības jomai – biju pārdošanas vadītājs, direktors. Taču vienā brīdī tas apnika. Kad satikāmies, man bija sajūta, ka jāpaņem pauze no ofisa dzīves, jāizdomā, ko gribu darīt. Kādu pusgadu tā arī nodzīvojām, beidzot man bija laiks gatavot. Tā bija vasara, sanāca tirgū iegādāties tādu jocīgu, neredzētu kāpostu ar krokotām lapām – kale, sāku eksperimentēt ar dažādiem salātiem... Palasīju par tā uzturvērtību, audzēšanu. Un tad jau galvā dzima ideja, ka varētu pamēģināt audzēt – tas notika 2019. gadā. Tad viss sāka attīstīties diezgan strauji – nodibinājām start-up jeb jaunuzņēmumu, kur ieguvām vien 500 EUR. Mums pašiem ap to brīdi jau naudas līdzekļu bija stipri mazāk – taču tieši tad, kad esi ārpus komforta zonas, smadzenes sāk strādāt visātrāk. Naudas nav, bet ideja bija! Laura gan joprojām aktīvi strādā seriālu un reklāmas jomā kā aktrise.
Būdami īsteni pilsētnieki, sākām ar trīs kale stādiņiem savā dzīvoklī. Mājas virtuvē parastā blenderī izgatavojām pirmos pesto, likām kāpostus žāvētavā un kā mājražotāji piedāvājām savu produkciju Kalnciema tirgū Rīgā. Pirmajā gadā satikāmies ar daudziem foršiem cilvēkiem. Ja kaut ko no sirds dari, arī apkārt parādās un pievelkas domubiedri, līdzgaitnieki. Tā mēs nejauši vegānu tirdziņā iepazināmies ar izcilu agronomu Andri Manguli, biodinamiskās saimniecības Atvases īpašnieku, kas pašlaik ir arī mūsu galvenais mentors, ar 35 gadu stāžu lauksaimniecībā. Viņš tā nejauši pamanīja mūs, trakus jauniešus, kas audzē lapu kāpostus, ko ļoti reti kāds Latvijā dara. Tagad Andris palīdz kontrolēt lapu kāposta audzēšanu 12 saimniecībās trijās valstīs. Arī viņa paša saimniecībā aug daļa no mūsu kale kāpostu ražas. Atvasēs jau nākamajā gadā sākām audzēt pāris tūkstošu stādu, kas bija milzīgs solis uz priekšu tālākajiem eksperimentiem...
Pilnu rakstu lasiet jūlija SAIMNIEKS LV numurā!
Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...
Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...
Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...
Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...