, .
cloudy 0.3℃
Vārda dienu svin: Zeltīte, Andis

Lai kāju vannas sniegtu rezultātu

Aiga Kaļva-Avotiņa , 05-11-2020
Lai kāju vannas sniegtu rezultātu

Saimnieks LV / 2020.gads (Augusts.)

Kaut arī kāju vannošana ir tikai daļa no pasākumiem, kas jāveic nagu slimību profilaksei govīm (būtiska ir arī regulāra nagu apstrāde un kūts tīrība ikdienā), tā var sniegt acīmredzamu uzlabojumu, ja tiek veikta pareizi.

Nagu slimības – infekciozas un neinfekciozas
Joprojām pastāv uzskats, ka kāju vannas ārstē klibumu. Tā gluži nav. Kāju vannas ārstē infekcijas slimības, kas veidojas uz ādas starp nagiem vai nagu aizmugurējā daļā. Klibumam var būt arī ar infekcijas slimībām nesaistīti cēloņi, piemēram, laminīts (visbiežāk acidozes sekas) vai naga čūlas (pārāk liels spiediens atsevišķos naga apvidos). Šādos gadījumos var palīdzēt vienīgi nagu griezējs. Profesionāli nagu griezēji uzskaita ārstētās diagnozes un palīdz saimniekam rast risinājumu konkrētajām problēmām. Ja ganāmpulkā ir infekcijas slimības (galvenokārt digitālais dermatīts jeb zemene vai interdigitālais dermatīts), tad regulāras kāju vannas govīm sniegs tiešām redzamu rezultātu.

Šajā saimniecībā kāju vanna pastāvīgi atrodas pie izejas no robota. Reizi nedēļā tajā lieto dezinfekcijas līdzekli, pārējā laikā – ūdeni. Vannu obligāti atjauno reizi dienā. Infekcijas slimību gandrīz nav.

Kāju vannas izvēle un uzstādīšana
Lai iedarbotos, dezinfekcijas līdzeklim jānonāk saskarē ar inficēto apvidu un pietiekoši ilgi jābūt kontaktā ar to. Tādēļ svarīgi izvēlēties kāju vannu, kurā govis var spert vismaz divus soļus (garums vismaz trīs metri) un nagi tiktu iegremdēti pilnā garumā (darba šķīduma dziļums vismaz 12 cm). Darba procesā daļa šķidruma tiek izšļakstīta, tāpēc jāseko līdzi, lai arī pēdējām govīm nagi tiktu iegremdēti pilnībā. Labāks rezultāts būs, ja govis caur vannu ies lēnām (ilgāks kontakts ar dezinfekcijas līdzekli).

Kur uzstādīt kāju vannas? Ierasta prakse ir kāju vannas uzstādīt ejās, kur govis iet atpakaļ pēc slaukšanas. Nebūtu vēlams likt pirms slaukšanas zāles (karuseļa) vai pārāk tuvu slaukšanas zālei (karuselim), kur varētu tikt traucēta govju plūsma. Pie kāju vannas govis apstāsies un aizkavēs slaukšanu.

Robotizētajās kūtīs kāju vannas parasti novieto uzreiz pie izejas no robota vai pie nošķiršanas vārtiem. Jārēķinās, ka šāds plānojums var kavēt govju plūsmu, tās ilgāku laika pavadīs robotā vai pie šķirošanas vārtiem. Vēl viena iespēja ir ieplānot vannas kūts otrā galā un plānotajās dienās govis izdzīt cauri vannām. Tas gan prasa papildu darbu un uz laiku izjauc govju dabisko ritmu kūtī, bet, darot bez stresa, ar laiku govis pierod pie šādas rutīnas.

Lai kur būtu uzstādītas vannas, galvenais, lai nagi būtu tīri gan pirms, gan pēc dezinfekcijas. Pirms vannošanas nagi jānoskalo – vai nu slaukšanas zālē ar šļūteni (pēc ķekara noņemšanas un pupu dezinfekcijas), vai arī uzstādot papildu vannu pirms galvenās vannas. Izmantojot papildu vannu, galvenajā vannā nenonāks mēsli un urīns – dezinfekcijas līdzeklis iedarbosies ilgāk un labāk. Vēlams, lai pirmā vanna būtu dažu soļu attālumā no otrās vannas – lai dezinfekcijas līdzeklis neatšķaidītos ar ūdeni. Ir pieejami arī ziepju šķīdumi nagu noskalošanai – tie nav dārgi lietošanā, bet noskalo nagus efektīvāk nekā ūdens.

Ļoti svarīgi, lai nagi pēc dezinfekcijas paliek tīri un nožūst. Ja pēc kāju vannas govis atgriežas netīrās mēslu ejās vai tām jāšķērso skrēperi, kas stumj mēslu cunami, no dezinfekcijas ieguvuma nebūs.

Dienās, kad kāju vannas nelieto, jābūt iespējai tās noņemt, lai tur nesakrātos mēsli. Ja vannas ir iebūvētas ejā, vēlams paredzēt blakus eju, pa kuru vannas apiet. Ja nav iespējams noņemt, vannās regulāri (atkarībā no govju skaita) jāatjauno tīrs ūdens vai ziepju šķīdums. Laižot govis caur netīrām vannām, kājas ikdienā būs ļoti netīras un nagu problēmas nevis samazināsies, bet pastiprināsies.

Pirms slaukšanas zāles vannas nebūtu vēlams uzstādīt, jo tas kavē govju ienākšanu zālē un paildzina slaukšanu. Govis var arī vannu apiet.

Lietošanas biežums
Vairumā gadījumu dezinfekcijas šķīdums ir jāmaina ik pēc 150–300 govīm. Biežums atkarīgs no izvēlētā produkta un kāju tīrības (vairums dezinfekcijas līdzekļu saskarē ar mēsliem kļūst neefektīvi). Robotu kūtīs šķīdumu ieteicams manīt ik pēc 12 stundām. Vēlams ievērot konkrētā produkta ieteikumus un, mainot produktus, pārlasīt lietošanas norādījumus.

Profilaksei pietiek ar vannošanu reizi nedēļā vai reizi divās nedēļās. Slimību uzliesmojumu gadījumā – līdz pat trim reizēm nedēļā. Šeit jāatgādina, ka kāju vannām būs rezultāts tikai tad, ja tās tiks nodrošinātas visam ganāmpulkam. Bieži kāju vannas tiek izlaistas grūsnajām telēm un cietstāvošajām govīm, jo šajās grupās tas prasa papildu darbu. Šādā gadījumā nagu infekcijas netraucēti progresēs līdz atnešanās brīdim. Govis pašas cietīs no klibuma (ar visām no tā izrietošajām veselības problēmām), kā arī tās būs infekcijas avots, ienesot infekciju atpakaļ slaucamo govju grupā.

Tīras un sausas ejas un guļvietas ikdienā būtiski samazinās klibumu ganāmpulkā.

Lai kāju vannas sniegtu rezultātu
Nagu infekcijas slimības izplatās ar mēsliem. Jo govīm netīrākas kājas ikdienā, jo lielāka iespēja, ka nagu starpās veidosies infekciju perēkļi. Saimniecības, kurās šīs slimības ir veiksmīgi apkarotas, pievērš uzmanību tam, lai kājas būtu pēc iespējas tīrākas. Regulāra kāju mazgāšana, tīras guļvietas un ejas, kā arī infekciozo brūču apkopšana pēc iespējas agrākā stadijā veicina nagu tīrību. Svarīgi ievērot atbilstošu govju skaitu grupā (pārāk daudz govju − daudz mēslu), nodrošināt regulāru mēslu eju tīrīšanu, uzturēt kārtībā dzirdnes, lai tās netek, kā arī labu ventilāciju, kas žāvē grīdas.

Vislabākais rezultāts būs, ja nagu griezējs veiks uzskaiti esošajām nagu slimībām pirms un pēc nagu vannas lietošanas. Tādā veidā būs iespējams sekot līdzi, vai izvēlētie dezinfekcijas līdzekļi darbojas un vai kāju vannas tiešām pilda savu uzdevumu.

 

 

 

 

 

 

 

Iesakām izlasīt Skatīt vairāk
Kā izslaukt govis ātrāk, drošāk un efektīvāk: 5 ieteikumi
Kā izslaukt govis ātrāk, drošāk un efektīvāk: 5 ieteikumi

Slaukt efektīvi nozīmē darīt to raiti, gādāt, lai dzīvnieki justos labi, un...

Strautmann Magnon 11 ar 22 mm smalcināšanas iekārtu
Strautmann Magnon 11 ar 22 mm smalcināšanas iekārtu

Agritechnica 2023 izstādē Strautmann iepazīstināja ar jaunu lopbarības savā...

Euromilk PUMA kompakts un efektīvs palīgs lopbarības smalcināšanai un izdalei
Euromilk PUMA kompakts un efektīvs palīgs lopbarības smalcināšanai un izdalei

Euromilk jau vairāk nekā trīs gadu desmitus ražo maisītājus, nepārtraukti p...

Ar aitām dzīve nedaudz rimtāka
Ar aitām dzīve nedaudz rimtāka

Gints Puplaksis, bijušais profesionālais elektriķis, nu ir viens no veiksmī...